Cum pot evita desprinderea pamantului de ghiveci?

Iacobescu

New Member
Salut.

Probabil nu sunt singurul care s-a lovit de această problemă: după un timp, pământul din comerţ se strânge şi lasă marginile ghiveciului goale. Nu numai că e inestetic, dar e nevoie şi de udări frecvente, cu cantităţi mari de apă.
Pentru ghivecele de pământ ars, am citit că scufundarea în apă înainte de umplerea cu pământ ar preveni desprinderea, o să încerc. A găsit cineva vreo soluţie şi pentru ghivecele de plastic?
 

sicora fabian

Active Member
Substratul are prea multa turba. Acest comportament il are dupa ce a fost udat mai putin sau deloc! Daca-i udat constant, nu se intampla.
 

Iacobescu

New Member
Mulţumesc.
În general ud la 2 săptămâni şi totul e ok, dar câteodată mă trezesc că plantele dintr-un ghiveci se ofilesc sau fac răni, şi când ridic ghiveciul, are 100 de grame. N-am experienţa să prevăd asta, şi nici nu pot să-mbib substratul preventiv la fiecare 4 zile, unele plante preferă ca solul să se mai şi usuce.
Mâine schimb nişte pământ. Singura idee care mi-a venit e să-ncerc să pun bile de argilă pe marginile jardinierei, pe post de pioneze. Strat de pământ, argilă, strat, argilă şamd. Oricum sunt prea grele şi n-am la ce altceva să le folosesc.
Şi vă ţin la curent.
04.04.2012: Bilele de argilă n-au avut efectul sperat, pământul s-a desprins cu ele cu tot.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
perlitul si nisipul blocheaza destul de bine expansiunea si miscarile turbei in ghvece partial sau total pe zona uscata (gen cactusi)
 

Iacobescu

New Member
Mulţumesc pentru sfat. Le luasem în calcul când m-am gândit cu ce-aş putea să-l amestec, şi nu cred c-ar rezolva problema. Perlitul e prea uşor şi n-ar avea probleme să-l înglobeze şi să-l tragă, iar substratul pentru cactuşi se strânge şi el. În plus, pământul din comerţ cu amendamente ar ajunge până la urmă să nu mai conţină deloc pământ, la fel de bine le-aş putea creşte în cocopeat.
 

sicora fabian

Active Member
Amesteca-l 1/1 cu pamant din musuroi de cartita, iar daca mai ai si niste mranita si putin nisip - este ideal ca substrat universal!
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Nisipul fin nu e indicat deoarece sufoca radacinile presand de doua ori mai tare decat pamantul cleios :)
 

Iacobescu

New Member
Muşuroaie de cârtiţă foarte rar am văzut, şi probabil e doar o legendă duioasă (obţin acelaşi pământ şi dacă sap o groapă de juma' de m). Ferice de cei care pot să crească râme în beci (eu am citit despre asta pe Mother Earth News, există şi un site în română). Personal, după ce-am fertilizat ghivecele cu ceai de buruieni fermentate o lună şi-am împuţit substratul iremediabil, de apoi după fiecare udare nu mai puteam respira decât cu geamurile deschise, m-am lecuit de experimente organice în casă.
Mulţumiri pentru informaţii.
 

sicora fabian

Active Member
Nu este deloc "legenda"! Eu nu vorbesc din auzite ori de pe net . . .
Pamantul din musuroi este foarte bine structurat, are o textura sanatoasa si este hranitor. Doar pamantul de telina mai are proprietati asemanatoare insa fara a-l intrece! Daca profilul de sol nu este adanc, la juma' de metru s-ar putea sa dai de lut . . .
Cu ceaiul de buruieni n-am incercat si nici nu o voi face! :rofl:
Mai ales dupa experienta neplacuta pe care ne-ai impartasit-o! :D
 

veretregn

Active Member
Iacobescu a spus:
Salut.

Probabil nu sunt singurul care s-a lovit de această problemă: după un timp, pământul din comerţ se strânge şi lasă marginile ghiveciului goale. Nu numai că e inestetic, dar e nevoie şi de udări frecvente, cu cantităţi mari de apă.
Pentru ghivecele de pământ ars, am citit că scufundarea în apă înainte de umplerea cu pământ ar preveni desprinderea, o să încerc. A găsit cineva vreo soluţie şi pentru ghivecele de plastic?
Turba este se rehidratează dificil. Dincolo de aspectul inestetic se mai formează și o pojgiță deasupra care va face dificilă udările ulterioare.

Eu îmi prepar singur anumite mixuri. În funcție de tipul de plantă adaug mereu compost, nisip de râu grosier, pietriș. În plus, folosesc pietriș pentru a mulci fiecare ghiveci.

Am încercat diferite metode de a înlocui total turba (asta din motive ecologice) însă până acum nu am găsit o modalitate care să îmi dea rezultatele așteptate. Turba este pur și simplu bună.
 

Iacobescu

New Member
veretregn a spus:
Eu îmi prepar singur anumite mixuri.
Se pare că asta trebuie să fac. O să iau la vară pământ de ţelină, îl sterilizez la soare în strat subţire (sper să obţin vreo 50-60°C) şi-l amestec cu cocopeat, şi adio turbă. Apropo, cu pământ pentru acidofile (predominant turbă) am obţinut cele mai retardate răsaduri de Dianthus cu putinţă, n-au început să crească decât după 5-6 luni (citisem eu pe un forum că preferă un pH de 4,5 :rofl: ). După 1 an, "pământul" din ghiveci scăzuse cu 7 sau 8 cm, fără exagerare (noroc că era un ghiveci foarte înalt), şi când l-am desfăcut, nu erau uzi decât vreo 2 cm pe margini, centrul era uscat ca iasca...
 

veretregn

Active Member
Iacobescu a spus:
veretregn a spus:
Eu îmi prepar singur anumite mixuri.
Se pare că asta trebuie să fac. O să iau la vară pământ de ţelină, îl sterilizez la soare în strat subţire (sper să obţin vreo 50-60°C) şi-l amestec cu cocopeat, şi adio turbă. Apropo, cu pământ pentru acidofile (predominant turbă) am obţinut cele mai retardate răsaduri de Dianthus cu putinţă, n-au început să crească decât după 5-6 luni (citisem eu pe un forum că preferă un pH de 4,5 :rofl: ). După 1 an, "pământul" din ghiveci scăzuse cu 7 sau 8 cm, fără exagerare (noroc că era un ghiveci foarte înalt), şi când l-am desfăcut, nu erau uzi decât vreo 2 cm pe margini, centrul era uscat ca iasca...
Te cred. Dianthus detestă pământul acid!!! Mă mir că ai reușit să ai ceva. Eu le dau regulat o porție de calciu!!! Preferă solurile ușor alcaline și detestă temperaturile ridicate. Multiplicare prin butași pentru speciile perene. Semințe pentru bienale și anuale.
 
Sus