cum plantati plantutele rasarite din seminte???

fixpix

Active Member
io am inca o intrebare cam tehnica.
semintele puse la incoltit au germinat,acuma plantutele sunt mititele... dar totusi. ce fac cu ele?
am tot incercat sa pun in pamant plantute de una alta... maci orientali, delphinium si multe altele...dar mi se par asa de fragede cand le iau din cutiutele/flacoanele in care sunt...ca nu stiu ce sanse au.
pamantul e foarte tare si bulgaros, uscat, nu ploua, dar vremea trece.
acuma sa ma apuc sa le iau fir cu fir si sa le pun in pahare individuale...e munca nu gluma.
voi cum procedati cu plantele prea firave ???
 

MONIS

Member
eu chiar asa procedez....fir cu fir in paharele mici....la cele cfare necesita repicare.... :mrgreen:
 

fixpix

Active Member
pai de ex. la un fel de delphinium as avea nevoie de 1200 de paharele... hmmm
dar si direct afara in pamant e nasol... nu stiu ce sanse au...
 

MONIS

Member
atunci pregateste foarte bine pamantul si incearca direct in gradina...insa trebuie sa ai grija pana se pun pe picioare....udare prin pulverizare cu jet mai fin,umbrire.... :D
 

gomez99

Well-Known Member
eu pun direct in pahare mici sau in pastile de turba (cind am). pun cu pensenta chiar si semnintele mici de portulaca.
daca vrei sa pui in gradina, fa un razor maruntit cit te tine rabdarea. amesteca juma/juma pamint de flori si nisip, marunteste totul bine si pune un strat de 2 cm din amestecul asta pe locul unde vrei sa plantezi. taie in lung niste peturi si fa gauri MARI in ele, ca sa treaca usor apa cind uzi.
uda stratul de pamint prin pulverizare cum a zis monis, infige cu grija plantutele in stratul de sol cu ajutorul unui betigas - faci o gaura, infigi planta, stringi usor cu degetele pamintul in jurul ei, faci alta gaura, infigi planta, stringi usor cu degetele pamintul in jurul ei - repetitia e mama reusitei. sigur ca daca ai 4 hectare de plantat, e mai greu, da la o curte iti ia o simbata. daca o faci simbata viitoare, intrebi miine la biserica si iti spune ce psalmi sa spui in gind, trece timpul mai repede.:wink:
e mai simplu cu "stratul auxiliar", ca nu e asa dur ca cel de dedesubt si e mai usor sa il pregatesti/maruntesti intr-un lighean decit cu sapa si grebla.
pune peturile peste. in felul asta daca ploua nu iti arunca plantutele de colo-colo, vrabiile nu au cum sa le ciuguleasca, apa intra la ele, se ventileaza si nu fac mucegai.
pina cresc si ele mai mari, uda cu stropitoarea.
macilor nu prea le place sa ii plimbi de colo colo.
si nici nu trebuie sa le pui pe toate in pahare. cin te puse sa pui 1200 de seminte? la anu poate ar trebui sa cumperi o penseta... :)
 

fixpix

Active Member
bine zici gomez...
macii... unii s-au prins... majoritatea... restul, ii inlocuiesc.
noroc ca nu am f multi.
lol...........
imi place cum explici si e cam ce as face si eu..mai putin cu peturile alea.
:)
sa vedem si maine (sambata) printre vopsitul de oua ce mai pun prin gradinutza.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Chestia cu psalmii cred ca e mai greu la fixulet.....sa ii cinte sau s aii recite?
:tavalit:
In romana sau in engleza? :evil:
Iata ce de intrebari nasc niste amarite de semincioare ci gamalia de ac :petrecere:
 

gomez99

Well-Known Member
fixule, eu as putea sa-ti mai impartasesc o metoda cu mari sanse de reusita la transplantarea din rasadnita in ghivece individuale, numa ca iti trebuie ceva pregatiri premergatoare si e ceva mai costisitoare decit asta. 8)

gabiuta, lamureste el fixu chestia asta la fata locului. si sa vezi cite si mai cite o sa gaseasca de zis :evil:
 

fixpix

Active Member
te cred gomez !!!
da prefer sa ma concentrez la radacinutele alea...decat sa imi aduc aminte rima din psalmi :p
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cred ca n-as vrea sa fiu prin preajma ta fixuletule cind cauti rimele :rofl: :rofl: :rofl: (eventual si ramele :mrgreen: din a cu caciula ) :)
 
Sus