Cum pastrati semintele?

cornelia

Fondator
Membru staff
Cei care cultiva legume sunt obisnuiti sa culeaga seminte si sa le pastreze peste iarna intr-un anume fel. Sunt curioasa sa aflu, cum anume procedeaza? Exista modalitati diferite de pastrare a semintelor in functie de legumele de la care au fost culese sau exista o modalitate general valabila?
 

blueheart_d

Member
la mine e primul an in care colectez seminte. am inceput cu rosiile olandeze, rosiile galbene, cheri la ciorchine si ardeii galbeni, portocalii sau verzi ( cei care par indopati. cat de naturali sunt, nu stiu). I-am lasat sa se usuce complet, apoi i-am impachetat in servetele si ii tin intr-un vas ascuns intr-un colt din bucatarie. nu e foarte cald aici. anul asta prin martie am stors niste rosii cheri pe un servetel, s-au uscat si le-am si pus de rasad in niste pahare de unica folosinta. au iesit vreo 10 plantute care au si facut rod. :marfa: yumi. acum astept sa vad ce ciudatenii mai cumpar pt seminte. La anu vreau sa restrang gradina de legume, sa ma extind cu forile, asa ca voi pune mai putine rasaduri de rosii "comune".
 

bunicutz32

Member
Sa spun mai intai cum extrag semintele de tomate, care este un pic mai laborios: scot semintele cu tot cu mucilagiu si le las la caldura 1-2 zile sa fermenteze, apoi frec usor semintele intr-o sita deasa, sub jet de apa. Le pun la zvantat pe o bucata de sticla sau tifon si dupa ce se usuca doua saptamani la temperatura camerei le aleg cu penseta si le pun in pliculete de hartie sau polietilena sau in containere pentru probe de urina. Apoi le pastrez la 10-12 C si umiditate atmosferica 30% (o camera frigorifica, multumita firmei la care lucrez). Merge la fel de bine si in frigider la 2-4 C, fara probleme pentru minim doi ani.
 

interval

Active Member
Semintele le recoltez prin fermentare dupa care le tin 10 minute in solutie diluata de apa oxigenata 1/4
Le tin la uscat si dupa le pun in pungi de hartie (de genul celor de la farmacie.

Banca mea de seminte este o cutie de pantofi, careia i-am adaugat o transversala din carton pe mijloc astfel incat sa am doua randuri de plicuri asezate in picioare.

Incerc pe cat posibil sa pastrez cutia la o temperatura constanta, dar nu prea reusesc intotdeauna. Am constatat insa ca dupa 2-3 ani rata de germinare este foarte buna.
 

victoria222

Active Member
Eu tin semintele de rosii in pachetele ziplock si pachetelele intr-o cutie de plastic inchisa ermetic. Mai am seminte de flori si arbori/arbusti pe care le tin in plicuri de hartie, in cutii de carton. Semintele mai mari (mazare, porumb, fasole etc) le tin in borcane de sticla (uneori fac musculite si nu vreau sa-mi atace celelalte seminte)
 

veretregn

Active Member
EU le țin în pungulițe ziplock, apoi le pun în cutii ermetice la întuneric 6 - 10 grade. O parte dintre ele stau mereu în frigider la un 4 grade.
 

anknic

Active Member
eu le tin in servetele, in pungi de hartie, in cutie de carton in care am pus 2-3 pliculete de silica gel, in camara. mi-au germinat seminte de ardei iuti vechi de 3 ani.
 
Sus