Cum mascam in gradina capacele de la utilitati?

tranda09

Member
Iata, mi-am facut album si deschid un nou subiect. Cum ascundem mai bine (si mai frumos) capacul de la reteaua de apa sau capacul fosei septice? Daca mi-am facut corect albumul, la adresa de mai jos s-ar putea vedea cat de bine mi-am "ascuns" capacul de la alimentarea cu apa. Urati-mi bafta ca sa se vada.
 

tranda09

Member
Cand am vazut adresa de http ca a aparut am spus YESSSSSSSSS!
Acum m-am dezumflat, nu merge marit ca pierde din acuratete!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
E mai greu la inceput. Vezi detaliile in sectiunea Album. Scrie acolo pas cu pas cum sa procedezi ca sa se afiseze pozele corect.
 

The Gardener

New Member
Mai poti pune cateva buc. de piatra(stanca) pe care le poti muta cand ai nevoie la acces. (asta ca o idee) :wink:
In rest e bine gandita, eventual mai mergeau cateva plante taratoare: juniperus spp., Cotoneaster spp., Lonicera nitida Maigrun, etc. Dar e OK si asa. Macar n-ai atat de lucru cu ele...
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
tranda09, bun venit in sectiunea Amenajari de gradini, sper sa te simti bine aici. astept si eu alaturi de tine sfaturile colegilor forumisti pentru problema ta.
 
A

Anonymous

Guest
bravo Tranda de idee,
capacul fosei din gradina mea e un patrat cu latura de 60 cn,de jur imprejurul lui e putin gazon,iar in mijloc se vede capacul,nu pot sa pun nimic altceva,ca trec pe acolo cu masina cand intru in curte,e f aproape de poarta de masini,si pe acolo se face accesul cu masina
 

tranda09

Member
ba da, il poti 'ascunde', confectionezi un patrat de 60cm cu inaltimea de 5 cm , la care pui si fund, pui pamant in el, semeni gazon si pui aceasta ladita peste capac. Poti trece cu masina peste el, adica sa fie intre roti.
 
A

Anonymous

Guest
si eu am vrut sa propun varianta patratului,pare cea mai buna,iar de executat nu-i mare chestie.Dar,atentie la lemn,o sa putrezeasca.Nu stiu ce se-ntimpla daca-i tratat.
De aceea cred ca-i bun un fund metalic sau de ce nu,toata "rama" metalica.
 
A

Anonymous

Guest
am o idee:eek: ladita de pastic,de aia de la fructe,ori ceva similar
 

aleynad

Active Member
Moderator
mersi :)
se vede putin, dar doar in partea dinspre gard, dar oricum nu trece nimeni pe acolo :wink:
 

victoria222

Active Member
Am reusit sa mascam capacul urat din tabla ( care acopera accesul la tevi de apa si canalizare)pe care il vedeti in poza urmatoare cu ajutorul unui ghiveci urias de lemn pe care la facut jumatatea mea, in care am pus un strat de 10 cm de pamant si am plantat suculente, in special sedum-uri si sempervivum. Nu puteam pune mai mult pamant pentru ca lada trebuie sa fie suficient de usoara incat sa fie data la o parte ori de cate ori e nevoie. Eu sunt foarte multumita ca am scapat de tabla aceia oribila din fata terasei
 
Sus