Cum imi dau seama ca ar trebui inlocuit ghiveciul?

Rhalex

New Member
Salut tuturor! Am un fiscus benjamin de mai bine de 1 an si s-a facut cam stufos. Ma intreb daca ar trebui sa-i schimb ghiveciul . Voi ce ziceti? :?


Apropo, ghivecele mele sunt fara gauri, pentru ca le tin pe masa, si inainte de asta le tineam pe birou langa laptop,imprimanta etc, si am zis sa nu pun vreodata prea multa apa si sa ma trezesc cu vreun show de lumini :ros_unghii:. De asemenea, aveti vreo sugestie cum sa mai tund si eu "boschetele"?Ca as prefera sa creasca in sus, nu in toate partile ca o tufa :rofl: . (facusem poza si cu spathiphyllum ca voiam sa intreb daca e cazul sa-i schimb si ei ghiveciul,dar am citit ca mai bine o las asa ca sa faca flori :) )
 

cornelia

Fondator
Membru staff
1. musai sa le dai gauri si sa pui farfuriute dedesubt.
2. sunt suficient de mari.
3. schimbi ghiveciul cand radacinile plantei ies prin gaurile de scurgere .. pe care trebuie sa le dai :wink:
 

Rhalex

New Member
uhm, eu sunt un mic "gradinar", asa ca scuze de intrebarea posibil puerila :nu-mi_place: . Dar de ce trebuie neaparat sa dau gauri? :oops: . Ca doar pun apa cu masura, nu le inec.
 

Roxana

Active Member
gaurile reprezinta si o sursa de aerisire pentru planta. astfel poti vedea daca planta trebuie transplantata (cum a spus si cornelia atunci cand radacinile ies prin gauri) si elimina si apa in surplus.
 

Rhalex

New Member
eu mai pun si râme in ghivece uneori, ca sa afane pamantul. D-asta sunt si reticent sa dau gauri in ghiveci. Poate evadeaza :rofl: . E musai sa dau gauri?
 

Roxana

Active Member
nu e neaparat, dar e cel mai bine pentru plante. pe viitor, inainte de a planta floarea in ghiveci fa-i si niste gauri.
 

sicora fabian

Active Member
Oricat ai incerca sa dozezi apa, cu timpul tot se aduna si-ti putrezesc radacinile de la plante (se ineaca si se asfixiaza, cum ti-a spus si Roxana).
Cu farfuriuta rezolvi si problema curateniei. Ma mir ca ai gasit ghivece fara orificii de scurgere!
Ramele sunt daunatoare in ghiveci (pe cat sunt de benefice afara). Daca-i sa iasa, mai degraba ies pe deasupra - daca nu mor de la apa stagnanta!
:rofl:
Urmeaza sfaturile Corneliei, ti le-a dat din suflet! :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
S.F. cred ca sunt ghivece din alea care au numai urmele unde trebuie sa fie data gaurile......... :D
Rhalex foloseste mai bine rimele la pescuit nu la ghiveci :)
 

bebe Iris

Active Member
:rofl: Da, asa cum zice si Gabiuta, mai bine la pescuit :rofl:
Mie mi-e o greata de rameeeeeee, de numa numa :aoleu:
 

Rhalex

New Member
ok, o sa ma apuc de pescuit atunci :rofl: .Multumesc tuturor pt sfaturi. Dar totusi, cum as putea sa tund ficusul ca sa creasca mai mult in sus si mai putin in toate directiile? :nu stiu:
 

Edelweiss

Active Member
Fabian, daca te uiti la ghiveci este posibil sa nu aiba gauri. La noi astfel de ghivece cu rama pt agatat apar fara gauri, dar cu forma...daca vrei dai gaura in locul indicat.
Apa trebuie sa se scurga altfel faci mucegai in ghiveci.
 

Blitz

Active Member
Gabiuta a spus:
S.F. cred ca sunt ghivece din alea care au numai urmele unde trebuie sa fie data gaurile......... :D
Rhalex foloseste mai bine rimele la pescuit nu la ghiveci :)
Cam asa e!

Si sa nu va mirati ca Rhalex a gasit ghivece fara gauri- la mine toate cele 10 jardinierele nu aveau gauri. Mi-am dat seama abia cand sa se "inece" amestecul de jardiniere dintr-una. Am vazut eu ca plantutele sunt pleostite, dar am crezut ca nu au apa- asa ca le-am dat apa, vreo trei zile la rand :oops: Si aratau tot mai rau- dupa care am ridicat jardiniera- mai sa am nevoie de macara. Oricum am facut un pic de dus cu apa si pamant la picioare, apoi am inceput sa gandesc- lucru mai rar la blonde :rofl: . Rezultatul "cujetarii"- m-am uitat dedesubt- gauri NU! Asa ca am mesterit prin garaj (am avut jardiniera initiala si in menghina :rofl: :rofl: ) si am reusit sa dau cateva gauri cu un burghiu, cutit, cui incins si combinatii aferente :oops: Rezultatul: un nou dus de apa cu pamant.

Atunci logica mea de blonda mi-a spus: ia verifica si restul de 9 jardiniere :rofl: :rofl: :rofl: Aveau petunii, puiuti de zorele, carciumarese, craite- dar gauri tot nu aveau :rofl: :rofl:

Am mosmondit vreo 2 ceasuri pana am produs gauri de scurgere in jardiniere- tot cu multa grija, ca plantutele erau inauntru si unele chiar inflorite:oops: :oops: :oops:

Asa ca: tre sa cauti scule si sa faci gauri de scurgere :D Nu capata aer, ghivece/jardiniere fara gauri sunt un fel de ciorapi de nailon in adidasi chinezesti :wink:
 

constantin

New Member
ghivecele trebuie sa aiba gauri sa se poata scurge apa .pamantul de la suprafata poate fi uscat dar in jos nu si planta se poate inneca .si muri .eu am patit asa .
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Daca tot a revenit in actualitate subiectul, as adauga si punctul invers de vedere. Ne gandim in general la schimbarea ghiveciului cu unul mai mare. Exista insa si optiunea revenirii la un ghiveci mai mic.

Adesea ne intrebam de ce unei plante nu ii merge bine. (In special la iesirea din iarna.) Putem constata la transplantare ca parte din radacini sunt moarte, e necesar sa facem niste ajustari la tulpini si la frunzis, asa ca optiunea mutarii intr-un ghiveci mai mic devine viabila. In special pentru cei cu mana larga in ce priveste udarea! ;-)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Adina exact asta voi face si eu cu cateva plante .Micsorez ghiveciul pentru ca pe timpul iernii ma deruteaza cantitatea de apa pe care o cer unele plante .
La leandrii de ex. la care am umblat acum o luna jumate am lasat la majoritatea aceleasi ghivece si am ajustat drastic coletul de pamant.
A venit randul hibiscusilor care daca nu au inflorit ....le vin de hac :rofl:
Glumesc dar le pun ghivece mai mici.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Gand la gand, si fapta la fapta! Cu leandrii am adoptat fix metoda de care zici. La cei mari ma refer, ca mititeii au primit locuinta "confort sporit" :) .

Treaba cu micsoratul ghivecelor o fac mai ales cu marantaceele mele. Multi se plang ca ar fi plante de unica folosinta. Eu zic ca nu sunt, doar sa le afli secretul. Iar asta e unul dintre ele. Ghiveciul potrivit si transplantarea la momentul adecvat + intinerirea plantelor. Dovada pe pagina asta http://s1282.photobucket.com/user/Adina ... t=3&page=4 , asa au iesit din iarna plantele mele. De atunci au si suferit transplantare si intinerire. Cu marantele sunt prietena de vreo 10 ani, cu restul de 2-5 ani. :D
 
Sus