Cum elimin vita de vie?

A

Anonymous

Guest
Intindem prea mult discutia, este nevoie de solutii ferme.
Eu am inteles ca colega noastra este oripilata de prezenta acelei vii. In continuuare am inteles ca tare mult i-si doreste sa nu o mai vada.
In aceste conditii, daca am inteles bine, ce rost mai are ca sa astepte sfirsitul lunii?
Pina atunci, mai repeta tratamentul inca o data, si totodata il mai poate face din nou, la-nceputul lunii octombrie.
...apoi, dupa "decesul" vitei de vie, poate chiar sa bage un utilaj si sa faca aratura de toamna.
Poate este "teoria" mea fantezista .
O sa obiectati ca nu-i loc de tractor, dar o moto-prasitoare tot incape. :)
 

anasstasia

Active Member
Da, sint oripilata de acea vie :rofl: Exprimarea este mai mult decit adecvata.
Problema mea este ca eu ajung foarte rar la tara. Cum o data pe luna sau chiar mai rar. Mi-as dori sa dau anul acesta de doua ori, insa nu cred ca mai apuc. O sa ajung pe la sfirsitul lunii septembrie si apoi prin octombrie.

Ziceam daca sa o mai tund, in ideea ca buruienisul sa apuce si el ceva ierbicid (in unele zone e complet acoperit de vie).
Credeti ca Roundup va actiona si asupra sutelor de puieti de visin si prun? Desi in primavara s-a smuls tot ce era vizibil, au aparut la loc de iti vine sa mori. Mama e acum la tara si e absolut ingrozita de ce a gasit numai dupa o luna de la ultima vizita. A crescut buruianul, puii de visin, prun si via de te minunezi (sau te ingrozesti :x :x ).
 
A

Anonymous

Guest
...asta cu "puii de visini" chiar este o intrebare grea.
Zau ca nu stiu, uneori merge, alteori nu.
Daca sint niste lastari ceva mai mici, sigur va merge. V-a avertizat si colegul nostru (dl.Fabian), nu distrugeti (rariti) masa foliara, daca intentionati tratamentul cu Roundup. Cu cit sint mai multe frunze, cu atit ele vor "aspira" erbicidul si va grabi decesul vitei de vie. Ma rog, va creste si cantitatea de substanta aplicata, dar nu asta conteaza.
In locul dvs. as face un efort ca sa efectuiez prima erbicidare cit mai curind. Apoi, daca nu ploua citeva ore bune, timpul va lucra pentru dumneavoastra.
Arind apoi, chiar in decembrie sau ianuarie, o sa obtineti un frumos rezulat. Nu trebuie neglijat acest aspect.
 

anasstasia

Active Member
In zona unde am via nu pot ara, pentru ca este gradina din fata casei si este imprejumuita cu gard. O vom lua iar la tirnacop si sapa :|
Va multumesc pentru timpul acordat si pentru ca mi-ati raspuns cu atita rabdare.
 

anasstasia

Active Member
Tocmai a venit mama de la tara. Deoarece nu a avut baterie la telefon nu am putut comunica iar rezultatul este acesta:
Asa arata curtea cind a ajuns la tara:
http://anasstasia.sunphoto.ro/vita_de_vie/20787174
http://anasstasia.sunphoto.ro/vita_de_vie/20787181

Asa arata dupa ce a "intrat" in ea:
http://anasstasia.sunphoto.ro/vita_de_vie/20787192
http://anasstasia.sunphoto.ro/vita_de_vie/20787207

Cel mai probabil ramine sa ma ocup de ierbicidare la primavara....nu cred sa creasca totul la loc pina la sfirsitul lunii septembrie...
 
A

Anonymous

Guest
In aproximativ doua saptamini va ajunge aproximativ la fel. Cel mai bine pentru voi ar fi ca sa executati o erbicidare in acest an.
Chiar nu are nimeni prin vecini o moto-sapatoare ? Se poate inchiria si pentru o zi de la Brico. Acolo, in maxim doua ore este totul arat cu 2 litri de benzina.

@Iza, puteti aplica erbicidul cu o pensula sau cu un pulverizator mic utilizat la florile din ghivece.
Eu m-am ales cu o usoara "stare de betie" (ameteala) dupa ce am stropit 300-500 mp, din cauza vaporilor. Este greu sa lucrezi vara cu masca pe fata, cu ochelarii nefiind o problema.
 

kriss

Member
anasstasia: te rog mult daca distrugi via sa imi pastrezi si mie tulpini/radacini cat mai groase din ea (minim 5 cm grosime, 30-80 cm lungime) si care nu sunt drepte.
iti dau la schimb plante de apartament.
 

anasstasia

Active Member
Iarta-ma Kriss pentru raspunsul cu intirziere. Sigur ca te ajut, fara nici o obligatie sau ceva la schimb. Probabil ca voi face asta in primavara (scosul ei).
 

anasstasia

Active Member
noiDoi+ a spus:
In aproximativ doua saptamini va ajunge aproximativ la fel. Cel mai bine pentru voi ar fi ca sa executati o erbicidare in acest an.
Chiar nu are nimeni prin vecini o moto-sapatoare ? Se poate inchiria si pentru o zi de la Brico. Acolo, in maxim doua ore este totul arat cu 2 litri de benzina.

@Iza, puteti aplica erbicidul cu o pensula sau cu un pulverizator mic utilizat la florile din ghivece.
Eu m-am ales cu o usoara "stare de betie" (ameteala) dupa ce am stropit 300-500 mp, din cauza vaporilor. Este greu sa lucrezi vara cu masca pe fata, cu ochelarii nefiind o problema.
Voi incerca sa fac o ierbicidare chiar in acest an. Multumesc pentru sfaturi. Satul este unul sarac, oamenii muncesc la sapa, iar Brico in zona e la vreo 150 km. Tot la lucrul manual ajungem.
 
A

Anonymous

Guest
Nu merita...manual.
Daca-mi amintesc bine, era pina intr-o 100 de lei pentru 24 de ore. Dimineata luati utilajul, plecati la drum, executati manoperele in 2-3 ore si tot in ziua aceea sau a doua zi o predati.
Stiu ca nu ma credeti, dar solul va fi bine pregatit si va arata bine.
 

sicora fabian

Active Member
Nu băga freza până nu eşti sigură că ai scăpat în mare parte de vie, altfel plăteşti degeaba! Iar un an de odihnă pentru sol este binevenit!
 
A

Anonymous

Guest
Trebuie sa scape de toata via@co , nu numai de fragmente. Insa , pina la sfirsitul lunii decembrie are timp sa mobilizeze terenul.
Oricum, in primavara va trebui sa mai faca cel putin doua erbicidari.

PS:
@anasstasia, fiind un sat modest, nu este posibil sa existe vreun taran cu cal si plug (+grapa) ?
@sicora fabian, nu inteleg de ce nu o incurajati ? :aoleu: Eu, presupun ca distinsa doamna, tare arde sa demareze o gradina pe acea suprafata, in primavara.
 

sicora fabian

Active Member
Graba strică treaba! Trebuie mers metodic, ca la amenajarea unui spaţiu verde! De ce vă grăbiţi? Mie nu mi-ar place să-mi iasă lăstari de vie prin gazon!
 
A

Anonymous

Guest
Avem abordari diferite. M-am uitat cu atentie la postarile cu care a demarat topik-ul.

Uitati un exemplu:
-"Exista un ierbicid pe care sa-l folosesc? Parca citisem pe aici de apa fiarta cu sare, insa nu vreau sa cresc salinitatea solului.
Ce ma sfatuiti?"
-"Sa continui manual! ..."
-"Si eu care speram sa-mi dati vesti bune"
...si in continuuare cam tot asa.

Eu va propun ca sa o incurajam serios.
Oricum probleme tot va mai avea, dar daca nu face nimic, este mai bine ?
Nu a spus ca doreste o peluza, nici nu cred ca merge cu imaginatia atit de departe ci...acum, nu-si doreste decit sa scape de tot ce este acolo. Eu am cocluzionat ca "solutia mecanica" nu este deloc dorita.
Pe de alta parte, se pare, ca dumneavoastra nu ati utilizat Roundup-ul atit de intens (polivalent) ca mine (acest erbicid este folosit cu succes in toata lumea pt. erbicidarea cailor ferate).
Adica, presupun, ca nu ati "curatat" o parcela care nu a fost lucrata de ani de zile. Eu am fost nevoit ca sa o fac si astfel am capatat ceva experienta.
"Merge" foarte bine, isi face treaba.
Sper sa ajungeti si dumneavoastra la concluzia ca indicind oprelisti, d-na Anasstasia nu va mai crede in demersul sau.
Dumneavoastra fiind moderator, sigur aveti ultimul cuvint, ma opresc aici, nu cred ca este cuminte sa va contrazic. :D
 

sicora fabian

Active Member
Nu sunt moderator pe această secţiune şi nici un moderator nu intervine când se discută la subiect şi civilizat! Nu sunt deloc împotriva erbicidării, insist doar s-o facă la momentul optim pentru a avea rezultatele scontate! Folosesc RoundUp de 5 ani, cu două erbicidări pe an.
 

alfa

Active Member
Ma bag si eu in discutie.

Nu se poate scoate via de acolo manual? Ma gandesc la 3-4 zilieri vanjosi, care sa dea gata bucata aia in 2-3 zile. Sa sape adanc si sa desfunde terenul, macar acolo in fata casei.
 
Sus