Cum elimin vita de vie?

A

Anonymous

Guest
In general am o atitudine constructiva, optimista, incercind ca sa incurajez pe oricine care se apuca de treaba in gradina.
Nu stiu ce erbicid ati utilizat, oricum nediluarea lui nu este o solutie prea grozava, fie si pentru faptul ca erbicidul este prea consistent ca sa mai poata fi "ingerat" de planta.
Mai este un aspect: dupa o anumita dimensiune a plantei, o anumita talie, Roundup-ul isi face ceva mai greu efectul, explicabil..."ajunge" mai greu la radacina.
Revenind, in acest moment suntem spre sfirsitul perioadei in care o erbicidare mai are succes. Asta si din cauza temperaturilor scazute.
Am remarcat la plantele pe care le-am erbicidat cu ceva timp in urma, o dublare a timpului in care acesta si-a facut efectul. Ieri, cu toate ca nu mai era necesar, am reluat tratamentul la cererea beneficiarilor. Erau inebuniti de dicotile, acum observind urmarile tratamentului, au capatat brusc incredere, sint foarte bucurosi, dar au cazut in extrema cealalta, a excesului.
 

anasstasia

Active Member
Multumesc NoiDoi+. Si eu ma gindisem la varianta acoperirii trandafirilor cu niste saci menajeri pentru protectie. Probabil o sa cumpar citiva trandafiri, sa-mi fac damblaua. Iar la toamna viitoare daca nu cumpar 50 de buc....mor :)
Combinatia erbicid cu fumat eu ma gindisem ca o sa faca explozie ceva :rofl: :rofl: Oricum, nu o sa-l las sa fumeze ca nu moare o jumatate de ora sau o ora.
 
A

Anonymous

Guest
... adica sa nu ramineti singurica, Doamne fereste ? :rofl:
Roundup-ul a fost gindit foarte atent, astfel incit sa nu agreseze nici solul, nici operatorul. Sa poata anihila planta pina la radacina, inclusiv.
Cu cit intirziati erbicidarea, cu atit incep sa scada sansele.
 
Sus