Cum conduceti Hoya?

cornelia

Fondator
Membru staff
Am o dilema pe care pariez ca o aveti si voi: nu stiu cum e mai bine sa conduc hoyele.

Concret: am o hoya meliflua de anul trecut care o vreme a stagnat. Deci nu s-a plans ca e plantata in pahar de unica folosinta. Acum a crescut, a scos la atac doi lastari si au inceput sa se catere. Treaba este ca radacinile sunt inca mici, deci nu necesita transplantare dar necesita tutore. In momentul asta e asezata cu pahar cu tot intr-un ghiveci suspendat si crengile noi s-au rasucit deja pe suportul ghiveciului. Dar n-o pot lasa asa si nici n-o pot transplanta intr-un suspendat pentru ca e mult prea mare pentru ... cate radacini are ea. :gandit:
 

dana_m

Member
Nu ma pricep prea bine ...dar daca ea nu se plange si-i merge bine las-o acolo in starea in care este. Transpanteaz-o atunci cand consideri ca este cazul, dar las-o sa-si intinda "oasele". Inseamna ca se simte bine. :wink:
 

dorinas

Member
Am si eu o h. ischnopus care se comporta cam ca a ta asa ca i-am infipt in paharul de unica folosinta un bat de lemn de la Bricostore (se gasesc la pachet la unelte de gradina) si acum se catara pe bat.
 

cory_helen

Active Member
am primit si eu o hoya (mersi diana) si am condus-o pe un cerculetz... din metal... ce mi s-a parut uitandu-ma la ea... i s-au stafidit un pic frunzele...

am mutat-o de la caldura la racoare intre timp... sa o pulverizez sau mai rau ii fac?

de udat o ud o data pe saptamana... mai mult o stropesc... daca va pierde frunze - are si ea 2 - ce e de facut?

mersi pentru lamuriri, nu prea stiu sa ma port cu ea... :D
 

carmenn

Member
daca i se stafidesc frunzele poate sa fie si o cauza de deshidratare...o metoda buna e punerea ei la minisera, sau sub o punga si pulverizata si aerisita zilnic...
daca e stafidita de la transport, soc termic....sorry, nu stiu nici eu ce e de facut ,, am si eu 2 butasi in situatia asta... :?
 

cory_helen

Active Member
sa-i pun un pet mare deasupra si sa o pulverizez? a venit saraca de la tm si cred ca nu i-a fost usor...

:?

punga parca nu i-as pune ca nu o mai vad... si pungi transparente mari nu prea am...

o mai observ... mersi mult... de pulverizat o pulverizez zilnic pe tulpina si pe frunze... sa nu i para uscat uscat in camera...

sa o pulverizez seara sau dimineata? ca umblu prin toata casa cu pulverizatorul dupa plante... sper sa nu o pierd... poate e doar acomodarea...



:D
 

carmenn

Member
poti sa o pulverizezi cand vrei, o data pe zi e suficient , dar sa nu cumva sa pui prea multa apa...las-o sub pet atunci....
 

dianatm

Member
Cory minisera in care sa iti intre un ghiveci mai maricel poti sa iti faci daca tai un bidon de plastic de 5 litri in jumatate, pui ghiveciul inauntru si apoi pui cealalta jumatate la loc astfel incat jumatatile taiate sa intre una in alta, eu nu pun dopul la bidon ca sa poata sa intre aer, sper ca ai inteles ce am vrut sa iti spun. Solutia cu minisera este cea mai buna pentru a salva multi puiuti dar si pentru inradacinat lastari, daca nu vezi nici o miscare la puiutul de la mine atunci si eu iti recomand sa iti faci o minisera si sa il pui in ea.
 

cory_helen

Active Member
am pus un bidon de 2 l are vine pe farfurioara... sper sa mearga... capacul l-am lasat...

o sa-l mai scot cand si cand... mersi, mai vb... :D
 

cory_helen

Active Member
am scos-o din minisera si am observat ca i-au dat niste mici tije, de unde cred ca se vor forma frunze... deci nu a murit...

e spre bine... o mai pulverizez din cand in cand... si o las acolo uitata in rest...

imi place de ea... :D
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Dupa indelungi deliberari am ajuns sa conduc hoya carnosa asa, pe sarma tare:



E o nebunie de lastari acolo si ca sa nu se rastoarne am fixat-o cu doua bete zdravene.
 
Sus