Cu ce sa inlocuiesc petuniile?

Blitz

Active Member
Dragii mei,

Petuniile mele, care au fost atat de frumoase atat de mult timp, incep sa fie din ce in ce mai slabute :cry: :cry: :cry: . Doar "ucigasa" mai este bogata, celelalte incep sa "se duca". Cred ca perioada lor a cam trecut. Cu ce as putea sa le inlocuiesc? Stiu ca nu prea mai se pun flori acum, dar zona lor arata destul de "saracacioasa".

Poate ma ajutati cu un sfat!

Multumesc
 

Roxana

Active Member
cu muscate, busuioc, Festuca glauca, Plectranthus, Helichrysum italicum, Carex buchananii, Helichrysum microphylla, Chlorophythum comosum., Sedum, Erica,
 

nutilepadat

Active Member
Roxana primele 2 denumiri le-am inteles dar urmatoarele :? te rugam mai vb si putin pe romaneste :rofl: pentru astia mai mici :rofl:
 

Roxana

Active Member
:rofl: sunt niste plante mai "necunoscute".
cele mai recomandate si nepretentioase sunt Chlorophythum comosum., Sedum, Erica, Plectranthus
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Blitz hai sa le luam pe rand
cu muscate, busuioc, Festuca glauca, Plectranthus, Helichrysum italicum, Carex buchananii, Helichrysum microphylla, Chlorophythum comosum., Sedum, Erica,
Muscatele - nu cred ca mai ai timp acum sa le plantezi si sa-ti si infloreasca frumos pana prin octombrie. Ar fi o varianta dar nu plantate acum, pentru ca e cam tarziu.

Busuiocul - nu stiu ciclul de vegetatie al busuiocului, banuiesc ca e similar cu al muscatei insa cred ca tu vrei ceva cu flori in acel spatiu.

Festuca - se foloseste pentru gazon. E un fel de iarna de diferite inaltimi si colorituri. Unele varietati au o usoara tenta albastruie.

Plectranthus - poti sa-l tratezi ca planta anuala si sa-l pui acum in gradina, dar ar fi pacat de vreme ce-l poti pastra ca planta de ghiveci mai multi ani. Idem Chlorophythum.

Helichrysum - este o imortela. Si pentru ea e cam tarziu.

Carex - este o iarba decorativa inalta. Se planteaza si ea intr-o anumita perioada si in anumite combinatii. Nu poti sa trantesti o aglomerare de graminee asa de dragul trantitului.

Sedum - depinde de care si pana cand vrei sa stea in gradina. Nu cred ca ai o rocarie unde sa mearga sedumul.

Erica ok - o s-o ai frumoasa toata toamna. Numai ai grija cum o plantezi si unde.
 

nutilepadat

Active Member
Ai dreptate Cornelia in legatura cu plantatul muscatelor ,dar ce sa zic pana in octombrie nu infloresc dar macar se inmultesc :D
 

Blitz

Active Member
Multam de sfaturi. Incerc sa vad ce gasesc in "satul cu tramvaie" (Resita) sa mai aranjez zona.

Cornelia, am o mica rocarie, dar este ocupata cu ...petunii :rofl: :rofl: :rofl: pe care le-am pus mai tarziu si acum sunt ok, adica in plina floare.

O zi faina tuturor!
 
Sus