Cu ce combatem buruienile

gabriela61

Member
Si eu am buruiana din aceea.La noi i se spune grasita si este foarte apreciata de gaini.Dar nu am auzit sa se manance.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu stiu cati dintre voi va confruntati cu aceasta nenorocire dar eu am ajuns la disperare.Nu fac fata prin smulgere ca acolo unde isi intinde bratele face radacini adanci.Si se intinde cu repeziciune...nu se incurca.Ce pot sa ii ofer bun-bun sa o fac sa dispara din gradina mea?

 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Nici eu nu scap de ea de ani de zile. Cica "planta de padure" adusa de socra-meu nu stiu de unde. Am gasit-o in gradina si degeaba o smulg: "Las-o ca face flori galbene!", dar niciodata nu am vazut macar o floare amarata. Nu prea am ce-i face daca nu vreau sa omor celelalte plante, tot prin smulgere o mai starpesc. Dar nu pot scapa de ea. e mai rea ca pirul la cat se intinde. Macar nu sufoca plantele mai mari.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
recent am citit ca trifoiul ucide pana si pirul , cam nimic nu mai creste unde e el , nu stiu daca e adevarat dar unii zic ca da
 

adrianam

Well-Known Member
Da, am dat o cautare pe net si am gasit ca trifoiul alb este mai recomandat pentru ca este pitic si numai bun inlocuitor de gazon.
Maine ma duc sa caut seminte de trifoi pitic.
Astazi m-au innebunit sforile de pir insirate de-a lungul furtunului de picurare! :whew:
Eu inca nu am pir in toata gradina, dar am vre-o trei locuri unde imi patrunde mereu din afara gardului.
Nu stiu daca voi rezolva si problema rugilor de mure, dar poate scap de pir, costrei si palamida.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
rugii de mur se picteaza cu un penson pe frunze cu RoundUp , se va duce oriunde are radacina si vor muri
 

adrianam

Well-Known Member
Povesti! In decursul a 5-6 ani de cand am inceput lupta cu buruienile, i-am stropit eu de 3-4 ori pe an pana acum si tot mai apar!
La mur arde doar frunzele si stagneaza cresterea, dar nu omoara nici tulpina, nici radacina!
Doar combinand stropitul cu sapatul manual si scos radacinile, am reusit cat de cat sa-i tin sub control.
Din pacate, destul de rar reusesc sa sap mai adanc si sa scot o portiune mai mare de radacina.
 

elianna

Well-Known Member
Eu am patit-o cu zmeura. O pusesem langa gard si in primavara trecuta au inceput sa apara lastari in mijlocul gazonului. Cu Roundup n-am reusit, se pare ca actioneaza doar pentru buruieni. Am delimitat zona cu ajutorul unei benzi din policarbonat lata cam de 20 cm pe care am pus-o vertical in pamant ca sa nu permita radacinilor sa se mai intinda. Vad ca deocamdata e bine.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Claudia ce ierbicid ai folosit?La mine e un adevarat dezastru cu aceasta buruiana.Anul trecut am reusit sa scot o mare parte cu cutitul ,cu sapa,etc dar anul asta pe acelasi loc a reaparut si mai viguros si mai multa si s-a extins alarmant.
Trebuie sa dau cu ceva ca nu se mai poate. :fubar::punch:
 

elianna

Well-Known Member
Da, am dat o cautare pe net si am gasit ca trifoiul alb este mai recomandat pentru ca este pitic si numai bun inlocuitor de gazon.
Posibil sa scapi de buruieni cu trifoi (au seminte la promotie la Praktiker) dar nu mai scapi de trifoi. Se intinde foarte repede.
Daca e in zona decorativa si nu cea cu legume varianta sigura este cu RoundUp sau Glifotim (au aceeasi substanta activa) Trebuie aplicat cand buruienile au cam 5 cm si trebuie repetata operatiunea pentru cale care rasar ulterior din seminte sau din radacinile mai adanci.
 
Sus