Crucea voinicului - hepatica transsilvanica

George

Member
Eu am o experienta tare placuta cu aceasta planta, acum vreo 20 de ani am adus-o de la padure si am plantat-o in gradina. De atunci in fiecare primavara, imediat dupa topirea zapezii ma incanta cu florile sale :D
 

aleynad

Active Member
Moderator
ce frumos, George! :D

Haideti sa va spun si eu povestea mea cu aceasta plantuta! :D
Anul trecut, in martie, am mers la o plimbare printr-o padure de foioase, in apropierea Masivului Buila (Muntii Capatanii), la poalele copacilor, pe marginea albiei raului Cheia, am vazut pete albastre in covorul de frunze moarte. Le-am pozat, iar ajunsa acasa am googalit pana le-am gasit denumirea "Hepatica transilvanica".
La o luna de zile, am gasit pe malul raului Olanesti, in fata casei mele o buturuga venita de la munte, iar in scorburile ei am gasit o multime de Hepatica :eek:
Stiam ca nu va rezista acolo in caldurile verii sau daca va veni iar apa mare o va duce la vale pe rau, asa ca m-am chinuit pana am scos toate plantutele din buturuga si le-am plantat intr-un colt umbrit din gradina mea :D
Peste o luna le astept sa ma incante cu floricele lor gingase :indragostit:
 

melimeli

Active Member
anul trecut si eu am primit 2 :D acum insa nu le vad poate nu s-au prins :( riana a primit si ea,una chiar ieri am vazut-o la ea in gradina adica frunzele sper sa-i infloreasca :)
tanti care nu le-a dat are cativa ani :D anul trecut cand am fost la ea am crezut si eu si riana ca sunt de plastic atit de super aratau
 

IZA

Active Member
Cand eram copil si am fost la bunica mea din Oltenia, imi spunea mama sa merg pe dealuri prin padure sa caut " crucea -voinicului". Mi-a spus bunica cam prin ce paduri ar fi , dar va spun ca sufletul era sa-mi iese cat am urcat si coborat in cautarea plantei cu pricina. Dar am gasit-o. Superbaaaaa !!! Am luat si eu din ea ca de, dupa ea plecasem nu? ...... i-am adus-o mamei aici in Banat si a trait ani buni pana au venit inundatiile in 2005 si am pierdut-o. Am regasit-o datorita Danielei si Ralucai :wink: . Se vad muguri ca ma uit mereu la ea :wink: .
 

aleynad

Active Member
Moderator
si ale mele sunt cu mugurii florali gata sa se deschida, asa ca sambata precis vom avea sedinta foto :D
 

aleynad

Active Member
Moderator
ale mele sunt in gradina doar de 1 an :D
foarte faine ale tale in combinatie cu primulele :D
 

bebe Iris

Active Member
pozele sunt de vreo 10 zile, acum sunt mult mai bogate tufele.
oricum am oservat ca nu se inmultesc asa repejor ca si primulele :D
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Exista multi hibrizi de hepatica, printre care si cei dublii... care arata spectaculos.

Iata unii dintre hibrizi:



Exista insa o sumedenie care sint deosebite...
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:eek: :eek: Wow, Popgeo, ce frumoase! Da' eu sunt fericita ca am deocamdata macar aceasta transsilvanica, multumita Danielei!
 

ghia_don

Active Member
La gradina botanica am vazut citeva plante cu numele Hepatica Nobilis. N.u stiu cum arata florile, ca nu erau inflorite, dar frunzele sint mult mai mari decit cele pe care le am eu de la Daniela. Cred ca si floarea e mai mare.. :?
 

victoria222

Active Member
Si eu mi-am adus hepatica din padure, de undeva de langa Suceava, si vreau sa-i intreb pe cei care o au de mai mult de un an cum se comporta aceasta planta in restul anului, dupa inflorire. Ramane verde? I se usuca frunzele?trebuie sa le pun un semn ca sa nu le prasesc sau sap la toamna din greseala? eu cand le-am adus erau gata inflorite si s-au trecut foarte repede floricelele. acum au crescut frunzulitele.
 

bebe Iris

Active Member
Oricum tot face frunzulite pana la iarna. Se inrosesc frunzele pe masura ce imbatranesc si ii apar altele din mijlocul plantutei. In primavara rasare doar mijlocul plantutei, de unde ies floricelele si abia apoi da frunze iar. Deci o sa trebuiasca un pic de atentie cand sapi gradina.
 
Sus