Crotonul

helisananca

Member
al meu a fost udat in excesssss :cry: :cry: si acum se usuca toate frunzele ,l-am sters si de praf pt ca avea un strat gros de praf si nu am sa il mai ud o perioada pt ca pamantul mai avea putin si devenea mocirla :( de ce unele persoane cred ca apa e raspunsul tuturor problemelor in lumea plantelor :( :? :roll:
 

sybilla

New Member
Buna.As vrea sa-i schimb si eu pamantul crotonului meu si nu stiu ce pamant sa-i pun.Voi ce pamant ii puneti?
 

helisananca

Member
eu i-am pus Florimo ,pamant de flori cumparat,merge si cu florabela ,si eu l-am cumparat dar era deja Crotonoi :) si da e adevarat nu-i place o umiditate mare la nivelul solului,am simtit asta pe crotonul meu,deorece "socrela"l-a udat foarte mult si uite ca decand l-am luat inapoi nu l-am udat deloc adica de vreo 9 zile,doar il pulverizez :D dar baltea de apa ,acum isi revine
 

sybilla

New Member
helisananca a spus:
eu i-am pus Florimo ,pamant de flori cumparat,merge si cu florabela ,si eu l-am cumparat dar era deja Crotonoi :) si da e adevarat nu-i place o umiditate mare la nivelul solului,am simtit asta pe crotonul meu,deorece "socrela"l-a udat foarte mult si uite ca decand l-am luat inapoi nu l-am udat deloc adica de vreo 9 zile,doar il pulverizez :D dar baltea de apa ,acum isi revine
Pamant universal sau turba universala? E o mare dilema pentru mine.Nu ma pricep deloc in alegerea pamantului.Am cumparat o punga de la Florasol pe care scrie pamant universal insa cand m-am uitat la compozitie erau mai multe feluri de turba ph 6-7.O fi bun?
 

helisananca

Member
Pamant universal de flori am folosit,insa intai te sfatuiesc sa citesti pe forum fisa plantei,la mine a functionat cu acest pamant ,a trecut un an aproape decand am schimbat pamantul;oricum pamantul universal are in amestec turba :D
 

sybilla

New Member
Multumesc mult pentru raspuns.O sa cumpar pamant universal.Daca la tine a functionat nu vad de ce nu ar functiona si la mine.
 
Mi-am cumparat si eu astazi un copacel din Kaufland, codiaeum var. scrie pe el.. Cred ca e croton, corectati-ma daca nu e asa :)
E cam pleostit ca nu avea apa deloc cand l-am cumparat, acum i s-au mai ridicat frunzele..
 

cory_helen

Active Member
tot asa am si eu... frunzele i se ridica cand il uzi... iti da semnale clare...

de cand l-am scos afara, i-au picat frunzele si i-am taiata varful... au inceput sa-i de lastari...

vezi ca nu prea ii place la soare...
 

ludmila

Member
am si eu un croton frumos, problema este ca nu vrea sa creasca cu nici un chip. este foarte frumos colorat, dar de cand l-am cumparat , aproape un an , nu stiu dc are 4 frunze noi, si asa este ca este foarte sensibil la apa multa , in schimb ii place foarte mult udatul pe frunze, in special vara.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
ludmila, il ferilizezi vara? are lumina? si al meu era cam mititel si nu vroia sa creasca, dar in cazul meu lumina a fost problema.
 
Sus