Crotonul

cornelia

Fondator
Membru staff
Pai ... daca ar fi sa alegi raul cel mai mic, ar fi mai bine sa fie lanosi decat blestemata de fainare. Daca esti sigura ca e ca un praf alb, atunci sfatul lui Fleur e numai bun. Bafta.
 

Leanna

Member
Iata cum arata problema mea

Se vad niste puncte albe...ca praful, le-am sters cu solutie apa si sapun lichid, nu am mai avut timp sa merg la fitosanitarie
 

IULIA

Active Member
valeiiii.... :(
croton ? io nu mai vreau :cry: :cry: mersi mult.
boli? tot ce isi doreste areeeee. :x :x :x

sint linosi in devenire. in faza incipienta. a trecut pe acolo unuuu mare si i-a lasat. baieeee, repede. :x
 

Fleur

Active Member
Are dreptate Iulia, seamana a daunatori :( Incearca sa stergi frunzele cu spirt diluat 1:1. Schimba si pamantul si scoate bine de pe langa tulpina atat cat poti sa nu deranjezi prea mult planta. Daca poti stropi si pamantul cu insecticid e si mai bine. Controlezi mereu planta sa vezi daca mai apar punctele albe.
Infasoara 2-3 bete de chibrit cu vata la capatul cu catran, inmoaiele in spirt si infigele in pamantul lui.
 

ACHIMENES

Member
crotoni

Eu am avut alta problema cu crotonii, pur si simplu s-au topit incet incet si nu am gasit nici o explicatie. Totul a inceput cu o stare de ofilire finuta, cu caderea treptata a frunzelor si apoi au sucombat. Din colectia mea nu prea mare dar foarte draga, nu mai am decat 5 bucati.
 

GabyHila

Member
Redeschid subiectul:) Am aflat si eu cum se numeste planta mea!
Foarte ciudatel copacelul. L-am tuns de varf si s-a ramificat. Dar clar ceva il mananca, pentru ca frunzele vechi se usuca de varf si apare ceva lipicos pe frunze. Il dau cu insecticid si il scot afara.
Am pus si o poza... daca cumva va este cunoscut sa imi spuneti ... multumesc! http://egradini.ro/forum/webshots_downl ... Mqd_ph.jpg

Si a facut si un soi de floare, gen strugurel mic de tot.. am pus poza. nu prea vad cum se poate poleniza daca e floare... ce rol are?
http://egradini.ro/forum/webshots_downl ... AeD_ph.jpg
 

helisananca

Member
crotonul meu arata ca "o naframa in varf de bat" :rofl: in sensul ca are tulpina goala pana la mijloc si de acolo explozie de frunze,cu toate ca a cam stationat,il am de cateva luni,i-am pus un ghivechi mai mare.lumina are,da nu stiu ce as putea sa-i mai fac
 

Chiquitita

Member
Si a facut si un soi de floare, gen strugurel mic de tot.. am pus poza. nu prea vad cum se poate poleniza daca e floare... ce rol are?
http://egradini.ro/forum/webshots_downl ... AeD_ph.jpg

Da este o floare, dar dupa ce se descid boboceii si incepe sa se usuce trebuie taiata pentru ca ingreuneaza cresterea plantei. Cam asa o sa arate
http://www.botany.hawaii.edu/faculty/ca ... od_var.jpg

Cat despre uscarea frunzelor la varf - lipsa de umiditate, trebuie pulverizat zilnic. Acel ceva lipicios sa nu fie oarece daunatori, incearca sa speli frunzele pentru inceput.

Un link pentru identificare
http://www.hartsnursery.com.au/plants/croton.html

Iata-i pe ai mei:

 

helisananca

Member
sa intelelg k al meu daca are coloritul acesta inseaman ca i merge bine? am citit ca depinde de cata lumina are parte asa de mult isis coloreaza frunzele,iar ale lui toate sunt maro,rosii,verde ,,, :)
 

aleynad

Active Member
Moderator
tocmai am primit si eu cadou un croton
as dori sa-l tin la birou, pentru ca acolo am temperatura constanta 20-22 grade mereu
lumina de neon il afecteaza?
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
nu il afecteaza daca are si lumina naturala, adica sa nu aiba mai mult lumina artificiala decat naturala.
 

aleynad

Active Member
Moderator
neonul e aprins doar cand lumina naturala nu e suficient de puternica, in rest biroul e destul de luminos, are orientare sudica :D
 

marean

Active Member
Dany,mare atentie la curentii de aer,al meu pierdea in fiecare iarna toate frunzele daca cea mai mica briza rece ii mangaia frunzele .
Si atentie sporita la paienjenii rosii,iarna e sezonul lor (caloriferele scad si mai mult umiditatea atmosferica) iar crotonii sunt un magnet puternic pt ei !
In rest,multa bafta, poate la vara iti infloreste,mir ,unul,imi placeau mult pufuletii lui galbui usor mirositori ( sunt persoane care zic ca mirosul e dezagreabil,mie imi amintea de ceva placut,insa nu stiu de ce exact) .
 

michaela

Active Member
Re: crotoni

ACHIMENES a spus:
Eu am avut alta problema cu crotonii, pur si simplu s-au topit incet incet si nu am gasit nici o explicatie. Totul a inceput cu o stare de ofilire finuta, cu caderea treptata a frunzelor si apoi au sucombat. Din colectia mea nu prea mare dar foarte draga, nu mai am decat 5 bucati.
Achi- crotonul are frunze lucioase nu are consum mare de apa, sigur ai udat in excces :!:
Daca:
Are lumina puternica (cu cat mai multa lumina si soare pe frunze, cu atat mai colorate vor fi frunzele) verzi cu dungute galbene, arata ca nu au o iluminatie adecvata
Substrat mai mult uscat decat umed, multi recomanda asezarea ghiveciului pe bile de argila pentru a crea un mediu umed, insa la suprafata musai substratul sa fie uscat intre udari, adica foooaarte putin -sau cu un foarte mare drenaj as zice eu - iarna se reduce si mai mult udarea.
nu vei avea probleme cu ei :wink:
 
Sus