Crossandra

lelia

Well-Known Member
Multumesc !
Madalina ,imi pare rau ,e o planta putin pretentioasa ,are nevoie de aceleasi conditii si iarna si vara .
Daca vrei ,incerc sa-ti inradacinez un butas .
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Multumesc Lelia, tu esti o fata minunata ca de obicei :*
Nu trebuie sa te chinui pentru mine, daca ti se intampla sa pui un butas la prins si sa iasa, e minunat :D
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
:visator: Superba Lelia!
Am vazut zilele trecute una care avea peste 1,5 m inaltime,inflorita pe fiecare crenguta.Ceva de vis!
Cred ca este genul de planta care dupa ce se obisnuieste la tine,te incanta mereu!
 

Roxana

Active Member
Crossandra se poate inmulti prin semintele care raman pe acel spic, dupa caderea florilor si dupa ce spicul capata o culoare maronie sau prin butasi obtinuri la inceputul primaverii sau acum, in toamna. Acestia trebuie sa aiba lungimea de aproximativ 10cm si se inradacineza intr-un amestec de turba si nisip si eventual cu pet "in cap" sau poti incerca si in apa. Oricum mie mi se pare ca inradacineaza destul de greu si poti incerca sa o tratezi cu niste stimulenti de inradacinare (pe care ii gasesti la fito-farmacie). Pentru mai multe detalii poti citi tot topicul, pentru ca vei gasi raspunsul. :D
 

NiculaeAna

New Member
Am strans cateva spice uscate de la crossandrele mele. As vrea sa incerc si cu seminte sa le pun la prins . Ma ajutati si pe mine cu informatii despre seminte ? Care sunt ? Alea mici negre care seamana cu niste cuisoare ? Sau le las cu "camasuta" aia uscata pe ele ?
 

lelia

Well-Known Member
Da ,acelea sunt semintele .Eu am desfacut invelisul ,au rasarit cam in doua saptamani ,dar am pierdut puiutii cand aveau vreo 10 cm .
Bfta la inmultit !
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Lelia, anul asta nu a inflorit Crossandra ta? :)
Trebuie sa-ti marturises ca datorita tie am trecut-o pe lista de plante pe care musai trebuie sa le am.
 

lelia

Well-Known Member
Ruxi,ma bucur mult ca iti place aceasta planta ! :hug: e dulce si placuta ,delicata si eleganta ....e frumoasa ...chiar si fara flori atrage atentia ....

Am pierdut plantuta iarna trecuta .....reactioneaza negativ la schimbarea locatiei ....
In toamna mi-am luat alta ,a crescut ceva dar nu da semne de inflorire ,conditiile sunt diferite ....
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Sa sparam ca cea mica va veni repede din urma. Sambata merg la un targ de flori, sper sa gasesc acolo.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Sa-ti creasca mare si frumoasa!
Eu m-am indragostit de crossandra datorita Leliei si pozelor ei.
 
Si eu ador Crossandra....Saracuta a suferit mult cu mutatul de la casa la bloc dar dupa cateva saptamani a inflorit si de atunci tot in floare o tine :)
 
Sus