Crossandra

lelia

Well-Known Member
Melu ,ai motive serioase de incantare ,e superba ! sa-ti traiasca :D
Cred ca e cea mai ,,cumintica '' planta pe care am cunoscut-o .
pt exemplificare

 

melu

Member
:eek: :eek: :eek: Lelia, si a ta e supeeeeeeerba. :marfa: Sa-ti traiasca. Asa este, e o planta foarte cumintica.
 

diana999

Active Member
cand citesti fisa plantei pare simplu.a mea nu a inflorit deloc.are pendiculi florali uscatzi.sta langa fereastra,o udam des pt ca solul nu retzine apa(e in pamantul cu care am cumparat-o in sept)de ieri arata rau,i s-au lasat frumzele si i s-au uscat unele dintre ele.s-o ud mai des?nu stiu ce poate avea......asa s-a intamplat si cu hibiscusul dupa care a murit :(
 

melu

Member
Diana, daca nu e prea tarziu, imi permit sa-ti raspund eu pt ca de curand am patit ceva asemanator la a mea. Eu zic ca trebuie sa o uzi mai des... eu am mutat-o pe a mea din locul unde o tineam si unde mi-a inflorit foarte frumos pt ca am fost obligata si am constatat ca noul loc nu i-a priit si avea frunzele pleostite si chiar uscate unele dintre ele. Asa ca am curatat-o de toate cele uscate si am udat-o abundent ( deasupra chiuvetei am tinut ghiveciul si am turnat apa pana s-a udat bine tot pamantul adica curgea prin el) dupa care am pus-o la loc pe pervaz si a doua zi am vazut ca si-a revenit. Incearca sa vezi daca merge si dupa ce o sa-si revina schimba-i pamantul si ghiveciul cu unul doar un pic mai mare. Bafta.
 

diana999

Active Member
o udasem si eu mult acu 2 zile.ieri am analizato mai bine si tulpina din pamant se maronise. :'
( cred ca am udat-o prea mult.asta cred ca e problema mea pt ca am pierdut cateva plante in 2 luni.mai bine udatzi mai putzin,decat sa pierdetzi plante.....asa ca m-am gandit ca mai am o solutzieáam taiat-o si am pus-o in apa.stiu ca dureaza mult pana face radacini dar nu cred ca aveam alta solutzie.daca nici asa nu merge.....o trec la pierdute.sper ca voi sa avetzi mai mult noroc decat mine si sa va bucure cu multe flori!
 

melu

Member
Oh, imi pare sincer rau, Diana, sper sa reusesti cu inradacinarea... Sa sti ca la mine a durat cam 5 luni asa ca trebuie sa ai rabdare. Mai spre primavara am sa o mai tai si eu pe a mea si atunci, daca sunt doritori ( bineinteles dupa ce voi avea si radacinute la pui) cu draga inima va dau. Te pup si multa bafta inca o data.
 

yca

Member
Am reusit si eu sa prind un lastar de crosandra ata vara a dat cateva frunze noi si a crescut un pic ,dar acum i-au cazut toate frunzele :( imi place foarte mult si nu as vrea sa o pierd oare ce sa-i fac?????????
 

popescu gp

Well-Known Member
Crossandra este o planta foarte interesanta din punct de vedere a conditiilor ce trebuie create cat si prin inmultire;eu am pastrat ani buni crossandra intr=o atmosfera mai umeda iarna la temperatura potrivita-cca 18 grade si nu la soare direct udand-o moderat.Am inmultit-o direct in pamant din butasi de varfuri neinfloriti;in apa nu a vrut sa inradacineze-probabil ca apa din zona noastra Dobrogea fiind calcaroasa nu ii prieste.Asa am obtinut si crosandra galbena din seminte din Anglia si din care mai am un mic butas,la restul renuntand din cauza de lipsa de spatiu si cat de cat a conditiilor de pastrare avand prea multe specii de plante ce cu greutate pot fi toate multumite-mai ales iarna
 

lelia

Well-Known Member
Multumesc !

carmenushka a spus:
Leleia, spune-mi te rog in ce conditii tii crossandra de e asa frumoasa? cat e de pretentioasa?
Mie nu-mi pare pretentioasa .Cand am cumparat-o ,nici nu auzisem de ea .Am cautat pe net si am gasit foarte putine informatii ,in franceza si engleza .Informatii complete am gasit aici pe forum la fisa plantei .Am ingrijit-o intocmai iar ea ma rasplateste cu flori multe si frumoase .
Ii place lumina si caldura ,apa si fertilizant .Iarna o tin la geamul din dormitor (soare pana la 13 )iar vara sta pe terasa inchisa cu soare pana la 10.Dunatorii care o iubesc sunt musculita alba si paianjenul rosu .Rezista foarte bine la tratamentele impotriva lor .

E o planta pe care o iubesc si o recomand celor care isi doresc plante cu flori ,infloreste aproape continuu .
 

carmenushka

Active Member
Mica mea crossandra e plina de boboci dar i s-au pleostit frunzele, oare de ce? Are apa si multa caldura, sta pe balcon, pe sud si e ca la tropice, o pulverizez seara pe frunze...i-am schimbat locul, am udat-o mai mult...nu stiu ce nu-i place
 

Roxana

Active Member
frunzele se pleostesc de la lipsa de apa si cel mai probabil acum din cauza caldurii. poate dupa ce o pulverizezi isi mai revine.
 

ghia_don

Active Member
Carmen, crossandrei ii place la caldura, dar sa n-o bata soarele toata ziua, daca zici ca ai balconul pe sud.. Si nici apa prea multa nu-i pune...eu o ud pe a mea cind se usuca pamintul si ea isi lasa putin frunzele..atunci stiu ca ma atentioneaza :wink: ..
Uite, asta e de-o seama cu a ta
 

carmenushka

Active Member
E inflorita si a mea si plina de bobocei noi dar frunzele s-au uscat toate. La inceput am crezut ca vrea mai multa apa din cauza caldurii, apoi am lasat-o crezand ca isi revine, am adus-o in casa unde-i mai racoare dar nicio schimbare. Nu-mi ramane decat sa-i schimb pamantul ca nu stiu altceva ce sa-i mai fac.
 
Sus