Crocus

Roxana Peled

Active Member
:rofl: Bucuresti iubito! Vrabii, gugustiuci si sobolani :) , caini afara in strada care latra non-stop si pisicile vecinilor care-mi folosesc curtea cu succes drept toaleta. Restul doar nevertebrate.
 

veretregn

Active Member
uta alexandru a spus:
Parere.
  • O chestie pe care am observat-o la cunostinte care si-au construit case de curind si apoi s-au apucat de amenajat
.
  • Primo: s-a nivelat ograda cu pamint.Uneori chiar bunicel.
  • Secundo:s-a dorit gazon!
  • Tertium:Gazonul a necesitat instalatie de udare-mai ales verile toride din urma
  • Consecinte: Odata cu lucrarile de constructie terenul s-a tasat superficial,s-a adus umplutura,uneori strat de 20-30-cm,s-a sapat,dar nu suficient de profund,creindu-se astfel un strat profund,impermeabil.Mai mult!Gazonul,necesitind cantitati maricele de apa,ca sa arate ca-n revista!Mai adaugati cantitati insemnate de ingrasaminte azotate.O alta consecinta,majoritatea pomilor existenti,acoperindu-li-se baza tulpinii cu un strat considerabil de pamint....ura,si la gara.Dece aceasta divagatie?Credeti ca eventualilor bulbi de crocus le prieste sa "cloceasca"?
Depinde de Crocus...
În mod normnal, nu ar trebui să fie o problemă atâta timp cât nu băltește nimic.
 
totii sunt frumosii,sa sa bucure cei care are,si eu imi doresc de mult dar ink n.am gasit poate voi gasi intr.o buna zi sa am i eu cu ce ma lauda
 

aleynad

Active Member
Moderator
anul acesta m-am umplut de crocusi "Dorothy" - se pare ca sunt cei mai nepretentiosi, s-au inmultit in doar 2 ani, aici doar o mica parte din ei :D
 

LadyBug

Well-Known Member
Eu am facut o comanda la yurta si am primit cadou un pachet mare de bulbi uriasi de crocus alb si mov. Oare vor mai inflori anul asta daca ii plantez in cateva zile? Mie mi se pare cam tarziu pentru ei :( ...
Mai am o multime de crocusi cu bulbi minusculi care s-au inmultit de-a lungul anilir si au tot inflorit dar chiar acum 3 saptamani am fost obligata sa-i mut, vad ca 2-3 au inflorit, restul sunt mici, si nu stiu daca vor mai inflori. Oare cum as putea vedea daca nu am si sofran printre ei, cum il deosebesc de ceilalti?
 

adrianam

Well-Known Member
LadyBug, planteaza-i cat mai repede, altfel incep sa mucegaiasca si ii pierzi, nu te mai alegi cu nimic din ei. Asa am pierdut eu anul trecut o punga de crocusi. Pana am reusit sa-i plantez, inceousera sa mucegaiasca iar anul asta nu a mai iesit nici unul.
Daca ii plantezi acum, macar vor inflori la anul.
 

LadyBug

Well-Known Member
Eu cred ca florilor pitice (cum sunt si crocusii) nu le sta asa bine in gradina, cel mai bine arata in ghiveci.
 

fixpix

Active Member
De ceee?
NU te poti apleca pana la nivelul lor sa ii admiri?
:rofl:
Las' ca nu strica putina gimnastica...acuma primavara devreme, dupa o iarna lunga de leneveala ... :hug:
Dar poate zici tu ceva.. .ca s-au inventat "paturile" alea ridicate la un metru, sa fie mai usor una- alta...
 

popescu gp

Well-Known Member
In zona vestica a tarii a fost parca mereu primavara anul acesta .dar la noi a venit de la ,,pretenii" nostri polari numai rece.
 

LadyBug

Well-Known Member
fixpix a spus:
De ceee?
NU te poti apleca pana la nivelul lor sa ii admiri?
:rofl:
Las' ca nu strica putina gimnastica...acuma primavara devreme, dupa o iarna lunga de leneveala ... :hug:
Dar poate zici tu ceva.. .ca s-au inventat "paturile" alea ridicate la un metru, sa fie mai usor una- alta...
Da, chiar asa, cum sa ma aplec eu sa ma lipesc de pamant ca indienii americani sa le vad cum trebuie :p ? Dar in ghiveci arata foarte bine... Tot de aceea nu suport lalelele pitice, sau irisii pitici. Si trandafirii pitici nu-i pun in gradina, tot in ghiveci arata bine.
Am reusit sa plantez bulbii de crocus de la yurta si alte plante, dar mai am foarte foarte multe, merge incet ca e noroi, abia astept sa termin cu ele!
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Au inflorit citiva din cei de toamna .....plus o sternberghia


 
Ultima editare:
Sus