Crocosmia vs Montbretia

cornelia

Fondator
Membru staff
Stie cineva care sunt diferentele dintre cele doua plante? Mie mi se par la fel. :mrgreen:
 

ghia_don

Active Member
Pai, nu-s la fel?? Eu stiam ca e aceeasi planta...
Crocosmia e denumirea sub care e cunoscuta in SUA, iar in Europa e cunoscuta ca Montbretia... :D
 

cornelia

Fondator
Membru staff
:rofl: Pai si eu stiam la fel. Tu vezi vreo diferenta? Ca sa stiu sigur daca ma duc sa urechez o anumita persoana. :wink:
 

ghia_don

Active Member
Doar de culoare , ca sint si mai rosii si mai portocalii, si mai galbene... :rofl: ...
Si cind te gindesti ca in alte zone sint considerate buruieni invazive si se fac campanii cu voluntari pentru eradicarea lor :eek: ...
 

cornelia

Fondator
Membru staff
La watsonia stiam ca e invaziva. De asta nu auzisem. Dar ce sa zic, multe n-am mai auzit eu in ultima vreme. :wink:
 

fixpix

Active Member
ciudat
eu am pus bulbi/rizomi azi-toamna si mi-au iesit primavara asta. am si flori.
o fi mai cald prin zona mea???
CROCOSMIA LUCIFER cica e
 

nick1971

Active Member
eu am pus bulbi in primavara dar nu mai stiu pe unde :) am ceva rasarit care nu stiu ce e, fixule, pune o poza cu toata planta sa ma dumiresc si eu :)
 

fixpix

Active Member


cred ca aici vezi cat de cat planta intreaga. vezi frunzele la planta mare cu floare, si langa, in dreapta, cativa pui mai mici...

arata ca niste frunze inalte, subtiri si ca o lance, destul de teapene, si striate.... ca la un pui mic de palmier.
 

fixpix

Active Member
apoi asta n-o mai stiu. daca nu ti-au inflorit pana acuma, s-ar putea ca erau prea tinere si doar la anul. nu stiu cum infloresc astea - in reprize?
sau tot ce e de inflorit infloreste o data si gata... ca si eu am cateva mai mici care inca nu au inflorit.
poate anul asta doar cresc si apoi la anu o sa faca si flori.
nu stiu... e primul an ca am asa ceva in gradina!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Abia acum incep sa infloreasca la mine. Iar bobocii s-au aratat la fata abia de o saptamana, deci sunt mari sanse sa iti infloreasca si tie, Nick:

 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ati crescut vreodata crocosmia in ghiveci ?Chestia cu scosul toamna din gradina nu imi place :envy: asa ca vreau sa pun bulbii proaspat primiti intr-un ghiveci .E cam tarziu stiu dar asta este...As fi curioasa daca are cineva experienta cu ei la container..:eek:
 
Sus