Crizanteme

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu am plantat niciodata tufanele asa de tarziu si ma intreb daca cele cumparate azi din piata le pot pune in gradina sau sa le pastrez in ghivece pana la primavara?Nu stiu ce sa fac...:gandit::nu stiu:
 

elianna

Well-Known Member
Cred ca e prea tarziu sa le mai pui in gradina, mai bine le pastrezi in ghiveci. Poate cei mai experimentati au alte idei.
 

adrianam

Well-Known Member
Si eu cred ca este mai bine in ghivece, undeva in pivnita.
Si eu am pastrat intr-o toamna asa vre-o 6-7 ghivece. Am impresia ca una s-a topit, dar restul au iesit foarte bine.
 

monika 82

Well-Known Member
O parte da, restul sunt achizitiile din primavara 2015 si toamna 2014, eu le scot, imi este teama sa nu degere, desi trebuie sa gasesc o solutie, este cam greu sa ma lupt cu ghivecele!
Va multumesc!
Pretul este un picut cam piperat 15 ron bucata!
 

MASCHA

Active Member
Frumoase toate,sa-ti traiasca si sa te bucuri de ele !
Depinde in ce zona locuiesti,eu las crizantemele si tufanelele in pamant,nu am avut probleme cu inghetul au rezistat foarte bine peste iarna.La mine alta este problema.....melcii ....le maninca ceva de speriat,asa ca am plantat crizantemele in ghivece mari.
 

monika 82

Well-Known Member
Eu sunt din Gorj, Rovinari, dar gradina o am la tara, la vreo 8 km de oras ,cu doua grade mai putin sunt temperaturile fata de oras!
In Craiova este un picut mai cald , asa stiu de pe vremea cand eram studenta!
 

leonora

Active Member
La maica-mea n-au rezistat peste iarna doua crizanteme albe,nu le-a protejat si sta pe langa Craiova...bine ca si eu daca le-am protejat la tara la soacra tot am pierdut din ele...
 

monika 82

Well-Known Member
Multumim!
Dna Emilia , va rugam sa impartasiti cu noi , din experienta dvs!
Stiu ca dvs aveti de ceva ani crizanteme, ati avut pierderi ?
Eu le ador pe cele cu flori mari :)
 
Sus