Crizanteme

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Din pacate alea cam trebuie acoperite cu ceva cind inflresc.


Exista si crizanteme cu floare mare timpurii.... infloresc in octombrie, dar sint putine. Cele cu floare mare care infloresc in septembrie sint si mai putine.
 

adrianam

Well-Known Member
Da, m-ar interesa si pe mine din acelea care infloresc in octombrie, ca deja in noienbrie ajung mult mai rar pe la gradina si nu ma mai pot bucura de ele.
Cred ca cele care se gasesc in sept-oct de cumparat, sunt fortate sa infloreasca mai timpuriu.
Puse in gradina tot cam in noiembrie infloresc!
Prima tufanica pe care am plantat-o, am pus-o la umbra si am crezut ca din cauza asta infloreste tarziu.
Anul trecut a inflorit si cea mutata la soare dar aproape in acelasi timp cu cea de la umbra. :roll:
 

laural

Well-Known Member
Doar daca gasesti la cineva in gradina ...cele din comert toate sunt dirijate sa infloreasaca dupa cum vrea cultivatorul ( cu chimicale si cu umbrire totala )
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Ideea e ca trebuie sa cautam la diferiti producatori si hibirdizatori de crizanteme si sa gasim cele care au caracteristici de inflorire timpurie si floare mare.
Ar fi util sa facem o cautare cu toate sursele de crizanteme, mai ales cele dedicate hibridizarii crizantemelor.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Iata ca se straduiesc sa continue inflorirea chiar daca le chinuie ploaia din plin.....

 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
grozave, mail ales cele galbene.

Iata si la mine citeva....poza nu e chiar reusita.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
da, e din aia cu florile mari.....
A rezistat in gradina iarna trecuta , dar cred ca e o exceptie.
Ideea e ca trebuie acoperite cu ceva mulci si folie , pt ca ele ar rezista peste iarna daca nu ar fi umezeala mare in sol..... nu toate insa, trebuie incercate diferitele varietati.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
mda ,anul trecut nu a fost foarte frig ,sa vedem anul asta cum va fi ....
mersi pt raspuns .
 
Sus