Crizanteme

Roxana Peled

Active Member
Nuuuuu, ca mi le zboara vantul!
Plus ca eu nu am decat nuc pe strada si se pare ca frunzele nucului nu prea sunt recomandate la nimic.
Sa vedem cat de frig s-o face ca daca nu e frig rau pana la Craciun dupa aceea am brad berechet :)
 

leonora

Active Member
Soacra mea s-a bucurat cand au inflorit crizantemele,cine mai avea ca ea,dar cand a auzit ca trebuie scoase din pamant ca se duc dracu iarna, i-a cam pierit zambetul...
 

lelia

Well-Known Member
E cred ca mai repede se duc draqu in ghiveci ,daca n-ai conditi optime de iernare . In gradina nu-s probleme daca solul e bine drenat si nu sunt plantate in locuri joase unde se strange apa .In primul an trebuiesc protejate ,dupa nu mai au nevoie se descurca singure .E totusi un mare dezavantaj ,cele din gradina rar apuca sa infloreasca maxim .Cele iernate la adapost ,incep inflorirea mai devreme .
 

liliann

Member
:hipnotizat: Vai de capu meu, voi ziceti ca astea cu flori mari nu rezista peste iarna?????
Si eu care ma bucuram ca mi-am luat si voi avea la anu'......
Eu le-am pus in pamant si am venit in Bucuresti, cine naibii mi le scoate din nou ca eu nu mai ajung curand la casa?! :ros_unghii:
daca stiam ca nu rezista peste iarna nici nu le mai cumparam :incapatanat:
 

adrianam

Well-Known Member
Eu am inteles ca rezista dar trebuie musuroite, acoperite cu frunze.
Si eu am plantat in primavara unele iernate in boxa, iar acum in toamna am mai luat 6 si direct la gradina m-am dus cu ele. Eu de iernat in boxa nu mai incerc ca abia am loc pentru muscate si bulboasele pentru balcon.
Am luat si tufanele din acelea compacte si le-am plantat in gradina, desi cele puse anii trecuti nu au rezistat. Poate reusesc acum sa le protejez mai bine.
 

laural

Well-Known Member
Daca le protejezi ar trebui sa rezite, doar sa ai grija in primavera sa nu le manance melcii de cum apar primele frunzulite :(
 

adrianam

Well-Known Member
Ai dreptate cu melcii, acum ca le-am udat din abundenta, am gasit melci fara cochilie pe sub smocurile de iarba puse pe langa plante sa le fereasca de arsita!
Nu stiu de unde or fi aparut ca in gradina mea a fost atata uscaciune pana acum! Probabil ca or fi venit in ghivecele cu clematite sau trandafiri.
 

lelia

Well-Known Member
Adriana ,tufanelele acelea compacte trebuie curatate de flori si frunze ,tragi tjele printre degete .Fiind foarte dese se ,,plostesc ''peste radacina (care de obicei e un singur fir anemic :( )sufocand planta .
 

Roxana Peled

Active Member
Eu sper sa reziste pentru ca sunt plantate intr-un sol foarte bine drenat care nu are cum sa retina apa. Poate asa vor .... si cu bradut in cap :D
 

MASCHA

Active Member
Azi am trecut pe linga o biserica cu o curte nemaipomenit de frumoasa,asa ca am facut citeva poze peste gard
 

adrianam

Well-Known Member
Au trecut si ale mele cu bine peste iarna, in proprortie cam de 80 %.
Eu zic ca este destul de bine, in alti ani pierderea se apropia de 100%.
In toamna trecuta, fata de alti ani, le-am curatat frunzele uscate dupa ce s-au trecut florile si le-am acoperit cu pamant de florarie cat am putut de bine ( pe la inceputul lui decembrie cred ca am facut operatiunea).
Daca imi rezista astea plantate in primavara si toamna 2013 si in iarna viitoare cred ca le pot considera aclimatizate! :D
 

LadyBug

Well-Known Member
Ma uimiti si aici, la fel ca la smochin. Eu stiu ca mama a primit de la vecine tufanele/crizanteme de-astea care nu ma pasioneaza pe mine si iarna erau inflorite, n-aveau nici o treaba, nu am auzit sa fie sensibile la frig, voi de unde luati soiurile astea simandicoase?
 

adrianam

Well-Known Member
Din comert, din acelea care fac o tufa ca o bila inflorita sau din acelea cu floarea mare. Se gasesc inflorite toamna, de vanzare, la diferite magazine sau la tarani in piata.
Tufanelele luate primavara de la tarani, nu au avut probleme, au trecut peste iarna bine, fara sa fie protejate si au rasarit mai multe.
 

laural

Well-Known Member
Ca la orice floare, planta sau pom si la tufanele sunt soiuri si soiuri....Cine iubeste floarea asta ( ma numar printe ei ) normal ca isi doreste mai multe soiuri, chiar daca unele sunt mai sensibile si infloresc mai greu. In tara totusi sunt diferente foarte mari de clima:D
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Pai cred ca ultimele ierni au fost fara inghetz mare...... Testul real se va face in momentul incare va veni o iarna mai grea.

adrianam a spus:
Au trecut si ale mele cu bine peste iarna, in proprortie cam de 80 %.
Eu zic ca este destul de bine, in alti ani pierderea se apropia de 100%.
In toamna trecuta, fata de alti ani, le-am curatat frunzele uscate dupa ce s-au trecut florile si le-am acoperit cu pamant de florarie cat am putut de bine ( pe la inceputul lui decembrie cred ca am facut operatiunea).
Daca imi rezista astea plantate in primavara si toamna 2013 si in iarna viitoare cred ca le pot considera aclimatizate! :D
 

laural

Well-Known Member
Eu am bataie de cap cu crizantemele cu floare mare, care infloresc toamna tarziu, cand la mine deja vremea e recesi poate chiat ninge. In 2013 prima zapada a fost pe 1 octombrie :eek:f:
Cunosc o pasionata de crizanteme de langa Tulcea care are o colectie intrega de crizanteme cu floare mare si evident nu intelegea care e problema mea :cry:
 
Sus