Crizanteme

Roxana Peled

Active Member
Dragele mele, nu stiu de ce se face vreo diferenta intre crizanteme si tufanele pentru ca din experienta mea din toamna asta, cu exceptia unei oarece diferente in dimensiunea florii eu nu vad nici o alta. Crizantemele mele cu flori mari lasate in voia lor (fara a li se indeparta bobocii suplimentari) s-au transformat practic in tufanele cu flori mari :rofl:

 

claude

Well-Known Member
Moderator
:rofl: Pai tocmai aia e diferenta! Drept sa-ti spun eu nu prea intelegeam pana acum care-s crizanteme si care tufanele, anu' asta cred ca m-am prins, crizantemele au totusi altfel petalele ...am nimerit-o? :rofl:
 

liliann

Member
In weekend mi-am cumparat si eu crizanteme cu flori mari, ca cele de mai sus, alba, galbena, caramizie si una mov cu petate subtiri. Mi=am mai cumparat una cu flori mici de culoare visinie cum am mai vazut pe la voi si mi-a placut teribil culoarea. Cu aceste cumparaturi, m-am linistit la capitoul crizanteme, pe anul asta :rofl:
Acum ca m-am laudat, vreau sa va supun atentiei urmatoarele : acum 3 ani, am primit de la o ruda 5 crizanteme si de fiecare mi-a zis cate ceva (ca e cu floarea nu stiu cum, ca e culoarea nu stiu care, in fine fiecare zicea ca e deosebita). Bun, anul acela nu au inflorit, anul viitor au inflorit toate la fel, si anul urmator (anul acesta) au inflorit toate la fel chiar daca am avut grija sa le ciupesc de doua ori pe an, precum am citit pe internet. Asadar, cele 5 tipuri de crizamteme primite sunt identice cu cele pe care eu le aveam deja : mov cu flori mici si cresc si inalte. Intrebarea este daca e posibil sa se fi intamplat vreun fenomen straniu care sa mi le faca pe toate la fel? :incapatanat: :incapatanat:
 

Roxana Peled

Active Member
Sa inteleg ca atunci cand le-ai primit nu erau inflorite?
Ca si daca nu punem la calcul vreo rea intentie a donatorului ... asta nu inseamna ca nu se putea incurca de exemplu sau cine stie ce alta explicatie ar putea exista pentru faptul ca ai primit aceeasi planta :) ... pe spusele cuiva nu poti baza amenajarea unei gradini ...
 

liliann

Member
Eh, era doar o nedumerire. Cand le-am primit erau micute, mi le-a dat primavara. Oricum, mi-am cumparat acum alte crizanteme si pe alea le scot si voi avea spatiu pentru alte plante :) :evil:
 

belisima

Well-Known Member
eu am primit o tufanica galbena cu un rand de petale in luna iunie(nu anul asta),am pus-o in gradina si am tuns-o dupa ce s-au trecut florile.in toamna aceluiasi an planta a crescut inalta(60 cm ) si a inflorit caramiziu batuta :mrgreen: si asa infloreste de vreo 2 ani.ce fac tratamentele astea din flori....
 

liliann

Member
belisima a spus:
eu am primit o tufanica galbena cu un rand de petale in luna iunie(nu anul asta),am pus-o in gradina si am tuns-o dupa ce s-au trecut florile.in toamna aceluiasi an planta a crescut inalta(60 cm ) si a inflorit caramiziu batuta :mrgreen: si asa infloreste de vreo 2 ani.ce fac tratamentele astea din flori....
:rofl: Exact cum am patit eu
sper ca cele achizitionate recent a fie mai bune :visator:
 

geodezia

Well-Known Member
Aoleu nu ma innebuniti ca am cumparat si eu 3 crizanteme cu floare mare acum galben alb si mov le am inca in vase am sa le pun separat in gradina in primavara ca imi e frica sa nu dea coltul deci trebuie sa le pun separat si cu eticheta sa vad ce dumnezeu vor inflori la anu ..ioi domane si astea fac fite
eu ziceam ca tufanicile si crizantemele sunt asa mai taranesti si nu fac fite da vad ca si astea sunt fitoase ..uf nu mai poti sa ai nimik ne fitos in curte
 

Roxana Peled

Active Member
Superbe Leonora! :D
Spune-mi, te rog, ai avut vreuna din crizantemele mari in gradina, afara, peste iarna?
Sunt ingrijorata de rezistenta lor la frig si tot caut pe cineva sa-mi mai domoleasca grija :rofl:

In sfarsit au inflorit si ale mele complet :D


 

claude

Well-Known Member
Moderator
Roxana :hipnotizat: :hipnotizat: Vai de mine, poza a 2-a si a 4-a arata senzational, masa aia de flori fara nici un milimetru intre ele :)

leonora, superbe toate! Mi-au ramas ochii la 'paianjenul' ala din poza 2, minunata!
 

leonora

Active Member
Multumesc frumos.Ultimele 4 sunt tufanici ale soacrei, restul sunt luate anul asta din butasi,si sambata le-am scos din pamant si pus in ghivece ca am inteles ca nu rezista peste iarna in gradina.Am lasat alb olymp(fiind doua tufe) in gradina sa vad daca trece de iarna.
 

Roxana Peled

Active Member
Eu nu le mai scot din pamant nici platita :incapatanat: . Poate o sa iau totusi cate un puisor din fiecare, in caz ca decedeaza sa imi mai ramana ceva pentru la anul pentru ca deja dau plante mici din radacinile lor :gandit:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Roxana, acopera-le cu ceva mai incolo, frunze, pamant, etc...Eu am lasat in gradina si au supravietuit...o tufa a rezistat 3 ierni, dar e drept ca in fiecare an a fost tot mai jigarita :mrgreen: Dar macar le treci iarna si anul viitor poate ai mai mult chef sa le muti in ghiveci :rofl:
 

Roxana Peled

Active Member
Da, ai dreptate! Sa vad poate reusesc sa jumulesc vreun brad/molid, altul decat al meu desigur :) si sa pun ceva craci peste ele. Asa ar trebui sa fie ok, mai ales daca nu va fi o iarna ingrozitoare, ceea ce eu inca mai sper in pofida prognozelor pesimiste.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Roxana Peled a spus:
Da, ai dreptate! Sa vad poate reusesc sa jumulesc vreun brad/molid, altul decat al meu desigur :)
Pai mergi la florariile alea care fac si coroane si jerbe si cumperi cateva crengi, da cu maturoiul pe strada ta daca sunt pomi si le-au cazut frunzele si in felul asta nu te inhata nici politia ca distrugi molizii publici, ba te si pun la panoul de onoare ca bun cetatean :tavalit:
 
Sus