Crizanteme

liliann

Member
Roxana Peled, spune-mi te rog, mai stii de unde ai luat a treia crizantema, cea roz, care zici ca a inceput sa infloreasca din iulie?
Vreau sa cumpar crizanteme care infloreresc incepand din vara si nu stiu de unde, au o denumire speciala sau cum se diferentiaza de celelalte care infloresc mai tarziu?
 

Roxana Peled

Active Member
Eeeei, asta e buba :rofl: , ca nu ai cum sa le deosebesti.
Sunt aproape sigura ca asta a fost una din cele luate la oferta de pe la Brico cu 3 lei. Doar ca nu scrie pe ele din care sunt. Abea in cel de-al doilea an, cand infloresc natural si nefortat de nimic apuci sa-ti dai seama cu ce te-ai pricopsit :) .

Geo, iti trimit cu placere dar nu stiu exact cand ar trebui sa separ puiuti de pe la baza. Din cate stiu eu daduse cate ceva din radacini, tin minte ca am vazut asta vara. La primavara vreau sa o mut oricum ... sau in toamna cand termina de inflorit, nu stiu cand ar fi mai bine :gandit: , tu ce zici?
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Cred ca primavara ar fi cel mai bine.

Roxana Peled a spus:
Eeeei, asta e buba :rofl: , ca nu ai cum sa le deosebesti.
Sunt aproape sigura ca asta a fost una din cele luate la oferta de pe la Brico cu 3 lei. Doar ca nu scrie pe ele din care sunt. Abea in cel de-al doilea an, cand infloresc natural si nefortat de nimic apuci sa-ti dai seama cu ce te-ai pricopsit :) .

Geo, iti trimit cu placere dar nu stiu exact cand ar trebui sa separ puiuti de pe la baza. Din cate stiu eu daduse cate ceva din radacini, tin minte ca am vazut asta vara. La primavara vreau sa o mut oricum ... sau in toamna cand termina de inflorit, nu stiu cand ar fi mai bine :gandit: , tu ce zici?
 

liliann

Member
Roxana Peled a spus:
Eeeei, asta e buba :rofl: , ca nu ai cum sa le deosebesti.
Sunt aproape sigura ca asta a fost una din cele luate la oferta de pe la Brico cu 3 lei. Doar ca nu scrie pe ele din care sunt. Abea in cel de-al doilea an, cand infloresc natural si nefortat de nimic apuci sa-ti dai seama cu ce te-ai pricopsit :) .

Geo, iti trimit cu placere dar nu stiu exact cand ar trebui sa separ puiuti de pe la baza. Din cate stiu eu daduse cate ceva din radacini, tin minte ca am vazut asta vara. La primavara vreau sa o mut oricum ... sau in toamna cand termina de inflorit, nu stiu cand ar fi mai bine :gandit: , tu ce zici?
E, atunci sa sper ca voi avea parte de asa ceva anul viitor, pentru ca mi-am luat in toamna asta 8 crizanteme pitice de la Brico, plus una din piata care era inflorita in septembrie :giggle:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Luni am fost la Cluj si am dat iama in piata in cautare de crizanteme si tufanele. La tufanele n-am vazut nimic care sa-mi ia ochii,dar am gasit crizantema cu floare uriasa si am luat-o. bine ca nu erau mai multe culori, ca ramaneam cu buzunarul gol, era 30 ron ghiveciul :roll: Floarea e maaaare, aprox.18 cm :)

acuma voi care mai aveti de-astea sa-mi spuneti cum naiba o iernez :rofl: Ca doamna aia mi-a zis sa o tin la lumina si racoare, iar eu aveam deja planul facut sa o tin in beci! Deci sa tai tijele si sa o mai scot la lumina in casa, pe la inceputul lui aprilie. Ce ziceti, tine figura?

 

laural

Well-Known Member
Ce frumoasa e ! Eu m-am resemnat si acum le admir doar la altii.
La mine la Brasov nu rezista daca le pun afara in gradina, e prea frig , am incercat si nu au rezistat decat un an . In ghiveci le-am tinut in beci si au rezistat, le-am scos afara in aprilie-mai ( daca era frig noaptea le puneam la adapost )

Stiu o doamna care vinde in piata si care tine soiurile acestea cu floarea mare in beci ( le scoate toamna din gradina , radacinile le tine in ziare( ca pe morcovi ) si primavara le pune in gradina si face butasi.
In zonele mai calde ( de ex. Tulcea ) rezista fara probleme afara in gradina cu un minim de protectie sau chiar deloc.

Eu am renuntat la ele pt. ca in ghiveci in al 2-lea deja se formeaza prea multe plante si nu au loc sa creasca , asa ca trebuie neaparat divizata radacina primavara devreme, sau sa se faca butasi. La noi cum vine zapada asa repede, niciodata nu apucau sa infloreasca afara...trebuia sa ma tot plimb cu ele, noaptea in casa, dimineata afara etc....
In plus cele la ghiveci, daca nu se floloseste inhibator de crestere, cred ca se si lungesc....
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Claudia , e superba :indragostit: si eu l-as ierna in beci .


cei care vand nu prea spun secretele , tinanad in casa sigur il pierzi :) si la anul iar trebuie sa cumperi de la doamna .................
 

MASCHA

Active Member
Claude frumoasa crizantema ,dar 30 lei :eek: ,la noi in piata sunt cu 15-17 lei....
Laural are dreptate in ceace priveste cresterea lor cu precizarea ca primavara trebuie plantat fir cu fir,iar cand au 15-20 cm trebuie copilite lasati 2-3 lastari si ei la randul lor copiliti si lasat un singur mugur floral daca vrei sa ai floare mare.
Eu am renuntat la ele (am fost ajutata si de melci care le devoreaza), este prea multa munca si de multe ori toamna nu ajung sa infloreasca ,trebuie sa le protejezi de bruma....acum ma multumesc cu tufanele pitice
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Laural si Mascha, multumesc pentru precizari, m-am gandit eu ca mi-am luat belea pe cap :mrgreen:
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
am facut si eu cateva poze ,drept ca nu foarte bune :oops: ca au fst facute ieri a repezeala :roll:
doua fruoase cumparate ieri

cuparate de pe forum asta toamna

pantate anul trecut in gradina

primite de la Claude :hug:

de la Marirgo :hug:

de la Emilia :hug:

si la ale mele :
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Absolut superbe !!! Am impresia ca ma apuc de colectionat crizanteme !!! :hug:
 

emilia68

Active Member
Annamaria,toate sant suprbe!
Imi pare bine ca ti-au inflorit asa de frumos cei de la mine..sa te bucuri de ei!
 
Sus