Crizanteme

claude

Well-Known Member
Moderator
Foarte faine, aia mare de culoarea bronzului e minunata, am avut si eu dar am facut greseala sa le pun in gradina si nu au rezistat mai mult de doi ani! In toamna asta o sa iau 2-3 cu flori mari si o sa le iernez in beci!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Nu sunt sigura de ce...stiu doar ca hibrizii astia cu flori mari nu rezista prea mult in gradina pentru ca nu le plac temperaturile prea scaute, cam toata lumea le tine in ghivece si le adaposteste iarna sau, daca le are in gradina, le scoate din pamant toamna tarziu si le tin prin beciuri...
 

Roxana Peled

Active Member
Ghiveceeeee :eek:f: :eek:f: , nu mai vreau ghiveceeeee!!!! :)
Am si eu 2 o frumusete dar tocmai le-am plantat afara (prin august) si zau daca am chef sa le mai scot. Ramane de vazut daca reusesc sau nu sa infloreasca pana vine gerul si cat de frumoase se fac ... ca sa ma convinga sa le replantez in ghiveci si sa le bag in casa veche peste iarna.
M-au scos la pepeni crizantemele si tufanelele anul acesta. Sunt toate pline ochi de boboci dar stau asa imbobocite ca proastele, nu mai infloresc odata :astept: , le ia o vesnicie si mi-e ca vine iarna pana se hotarasc ele. Nu inteleg ce vor ... e sfarsit de octombrie, cand dumnezeu sunt astea programate sa infloreasca? :nu stiu:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:rofl: :rofl: :rofl:
Asa stau si la mine, doar o tufa a inflorit, a, da, au inceput sa deschida florile 2 piticute, alea raman asa mici, de 25 cm, din fericire am una galbena cu flori mici care e mai timpurie, infloreste deja in a doua jumatate a lui septembrie, acum incep incet-incet sa paleasca florile. Daca as gasi si alte culori as lua din toate, ca infloreste la fix! Si e tare parfumata :indragostit: DAca vrei anul viitor iti inradacinez si iti trimit o tufitza ;-)
 

Roxana Peled

Active Member
claude a spus:
:rofl: :rofl: :rofl:
DAca vrei anul viitor iti inradacinez si iti trimit o tufitza ;-)
Multumesc Clauditzo, sigur vreau! :*
La mine de flori mici mai e cat de cat spatiu, sunt complet terminata doar la capitolul "flori inalte care au nevoie de soare" :)
 

liliann

Member
Roxana Peled a spus:
Ghiveceeeee :eek:f: :eek:f: , nu mai vreau ghiveceeeee!!!! :)
Am si eu 2 o frumusete dar tocmai le-am plantat afara (prin august) si zau daca am chef sa le mai scot. Ramane de vazut daca reusesc sau nu sa infloreasca pana vine gerul si cat de frumoase se fac ... ca sa ma convinga sa le replantez in ghiveci si sa le bag in casa veche peste iarna.
M-au scos la pepeni crizantemele si tufanelele anul acesta. Sunt toate pline ochi de boboci dar stau asa imbobocite ca proastele, nu mai infloresc odata :astept: , le ia o vesnicie si mi-e ca vine iarna pana se hotarasc ele. Nu inteleg ce vor ... e sfarsit de octombrie, cand dumnezeu sunt astea programate sa infloreasca? :nu stiu:
si eu am aceesi problema : nu infloresc crizantemele neam, si am tot felu de tufe pe care nu apuc sa le vaz inflorite, ca in noiembrie nu mai merg la casa :nu-mi_place:
insa in toamna asta mi-am luat de la bricostore unele pitice, sper ca anul viitor sa am si eu crizanteme inflorite in septembrie :giggle:
 

Roxana Peled

Active Member
claude a spus:
popgeo a spus:
Claude.. mie mi-ar trebuie una din aia galbena... musai.. !!
sigur, iti pun mai multi butasi la primavara si cand sunt prinsi ii trimit
Multumim, esti o dulce! :* :hug:

Daca vrei iti trimit din cea "apus de soare", e singura care e inflorita la vremea asta si e fooooarte frumoasa. O sa-i fac o poza :D
 

Roxana Peled

Active Member
Ok, am facut poze astazi :D

Cea pe care o numesc "apus de soare" este asta


Si mai am inflorite, asta care a ramas saraca in ghiveci de anul trecut si s-a infipt in pamant prin gaurile ghiveciului de n-am mai reusit sa o mut de acolo. Am zis sa o las sa infloreasca si sa o dezgrop dupa aceea :D

asta a inceput sa infloreasca de prin iulie si continua si acum (florile din vara se vad uscate pe planta)

Si in sfarsit, una din crizantemele mele (cu flori mari) care se tot pregateste sa infloreasca de vreo 2 luni :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
ioi ce interesanta e apusul de soare, cu mijlocul ala rosu :eek: Eu n-am zis repede-repede ca vreau pentru ca am descoperit ca am o gramada de crizanteme aurii, ca in primavara am recuperat ghivece cu crizanteme aruncate si le-am plantat fara sa stiu ce sunt :mrgreen:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Oare sa spun cu voce tare? :evil: De langa gardul cimitirului, acolo primavara toata lumea arunca de pe morminte ghivecele de crizanteme aduse de ziua mortilor :oops: Iar eu eram curioasa daca dupa ce au stat toata iarna in frig mai erau vii. Si erau!
Acuma sa nu incepeti cu varcolaci si fantome :rofl:
 

Roxana Peled

Active Member
Nici vorba!
Foarte bine ai facut. Ce au daca sunt de la cimitir? Ai salvat niste sufletzele de flori, de ce sa se iroseasca? :marfa:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Hmm.. Auriii.... imi trebuie vre-o doua...;-)

claude a spus:
ioi ce interesanta e apusul de soare, cu mijlocul ala rosu :eek: Eu n-am zis repede-repede ca vreau pentru ca am descoperit ca am o gramada de crizanteme aurii, ca in primavara am recuperat ghivece cu crizanteme aruncate si le-am plantat fara sa stiu ce sunt :mrgreen:
 
Sus