Crinum

fixpix

Active Member
Yuppy!
Si al meu Crinum asiaticum nu se desminte. In fiecare an infloreste o data cam in aceeasi perioada.





Are o tulpinoaca groasa de tot, si pui de-a roata.
Sper la primavara sa pot desparti... cu chiu cu vai va fi!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
uau, ce tapanoc e :hipnotizat: :hipnotizat: Asta are parfum? Just curiosity :mrgreen:
 

fixpix

Active Member
destul de finutz. as zice ca e nevoie de mai multe flori ca sa simti ceva de la o anumita distanta.
deci... ARE ceva!
:)
 

fixpix

Active Member
Pai da, musai.
Am avut 2 si unul l-am experimentat in gradina... s-a facut "muci" :suparat:
Am crezut si io ca e hardy... probabil... thomas hardy LOL
 

fixpix

Active Member
Ma uit diseara acasa la al tau Mascha. Aci la job is blocate toate albumele online :cry:
nu zi "si eu" ca al meu nu e in gradina. e in ghiveci.
Cred ca are mai multe avantaje.
Nu creste groaznic de mare, nu isi intinde radacinile prin pamant, daca va fi tot seceta ca anu asta, e mai usor cu udarea, si apoi cum il pui inapoi in ghiveci toamna?
Azi daca nu mi-e lene, il scot mai la vedere si ma pozez langa el, sa vezi ce mare E!
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Sunt splendizi crinii vostri. Mascha, crinul tau e crinum moorei?

Seamana cu al meu doar ca nu am mai vazut pana acum o asemenea culoare. Am si eu un moorei roz pal. Ma incanta :D mult acesti crini de interior fiindca sunt nepretentiosi. In plus infloresc fara efort special. Harnicutul meu ma incanta de doi ani cu cate doua tije florale. Ba mai mult a mai dat si un puiut, dar asta nu l-a oprit din inflorit. Daca in viitor vei avea surplus vreun pui, sunt interesata. :D

Harnicutul meu in miresmat:
 

fixpix

Active Member
E fain Mascha, si al tau A-I... :)
Inca doua poze mai proaspete cu al meu.
Anul asta mi se pare ca are mult mai multe flori.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Pai nu ne-ai promis niste poze in care sa-l vedem cat e de mare??? Ca de frumos, ne-am edificat acum, e o minunatie, sa-ti traiasca!
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Treaba asta cu "mâine" e cam ambigua, fixule! Se pare ca nu mai ajungem ziua asta! Nu stii tu ca noi fetele suntem mai curioase din fire? Dupa ce ne starnisi curiozitatea....

Ne prezinti crinul de-a-ntregul, ori ba?
 

fixpix

Active Member
:rofl:
Pe crin sau pe mine vreti sa-"l" admirati pe de-a-ntregul???
Lenea a fost mare vara si toamna asta.
Oricum...e MARE.
 
Sus