Crinum

MASCHA

Active Member
Am ratat inflorirea completa :cry: Nu stiam ca floarea acestui crin dureaza doar cateva ore !De dimineata mai avea putin si se deschidea complet,ca dupa-amiaza sa fie gata palita :eek:
Pacat caci este foarte frumoasa,asa vargata si parfumata !
 

fixpix

Active Member
Ta-Ra-Ra!
E bine si o data pe an!
Cred ca e planta mea preferata acuma!
NU e foarte inalta sau lata si arata super in ghiveci.
E si fin parfumata! Sper sa am noroc cu semintele. Anul trecut a dat un inghet peste ele.



Alti Crinum, de alte soiuri.
 

MASCHA

Active Member
ELLEN BOSANQUET a avut o tije florala cu 3 flori au stat inflorite cam o saptamana si are un usor parfum ,dar fiind primul an ....cred ca este bine :D
Intrebarea mea este cum procedez cu ei acum pentru iernare ?Acum sunt inca afara,vad ca bruma usoara de azinoapte nu i-a afectat,au niste frunze verzi .....
 

fixpix

Active Member
ammm... nu stiu. dar eu am facut prostia sa las unu de-al meu, mareee, afara in pamant si a inghetat de numa.
eu pe asta de mai sus il tin in vegetatie, tot timpul. acasa la el nu hiberneaza. nu e ca amarilisii.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Si pe al meu unul l-a cam prins frigul aseara insa mi-am dat seama la timp.
As vrea sa va intreb ce fel de conditii le acordati iarna.
Ai mei cativa momentan stau in pivnita insa parca i-as aduce la caldura si i-as lasa in vegetatie.Oare se merita?
Sau au nevoie de temperaturi mai scazute pentru a inflori pe urma.
 

fixpix

Active Member
NU stiu ce sa zic. Al meu a fost tot verde azi-iarna dar in camera unde facea tata foc.
SI chiar asa, a inflorit abia la inceput oct.
Daca il lasi sa hiberneze s-ar putea sa infloreasca chiar mai tarziu sau deloc.
Eu unul consider crinum-ii astia ca fiind vesnic verzi.
Un pic de racoare poate nu le strica, dar nicidecum sub zero.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Sa traiti am inteles.
Poate ii las intr-o camera neincalzita insa nu chiar in pivnita unde este mai rece.
Sa vad cum le merge...
E primul an in care ii am asa ca nu i-am avut peste iarna in zona.
 

MASCHA

Active Member
Bine ca am aflat caci eu ai tratam ca pe amarilis :oops: o sa ai tin la10-12 gr,sper sa le priasca caci mai mult nu pot (nu mai am voie cu flori in casa am bagat prea multe ) :)
 

fixpix

Active Member
Pai sunt multe feluri de crini, din diverse puncte geografice.
EU vb doar de ce am eu.
Asta are o "tulpina" groasa de nu o pot cuprinde cu mana.
Si frunze mari, faine, carnoase. Nu prea l-as lasa sa hiberneze. Desi am citit pe unele site-uri ca o perioada de "cool si dry" adica racoare si pe uscat... ii face sa infloreasca mai bine...
 

michaela

Active Member
vara tarziu infloresc crinum-
eu tin pe toti la rece laolalta cu hippe si clivii dar nu se scade in nici un caz sub 0 -sunt in iernile f geroase cam 5-8 grade.

Ai mei crinumi infloriti vara-toamna asta :D
cum ambii au avut cate 2 tije... florile pe ei au tinut in jur de 3 saptamani-sunt parfumati :D :wink:
 

lelia

Well-Known Member
Sunt incantata :dans: am asteptat ceva vreme ,nu credeam ca va mai inflori ,in fiecare an puiuti si iar puiuti .....acum avem boboc de floare :

 
Sus