Crinum

fixpix

Active Member
tre sa va anunt cu mandrie... ca din...



s-a facut...



deci...

din toate florile alea... una singura s-a dovedit mai destoinica... da e bine si asa...

:mrgreen:
 

IULIA

Active Member
scuze ca am sarit asa tare, da ma stii amatoare de asta cred ca...
de cind cu pozele...din china si .... :D
 

fixpix

Active Member
:rofl:

pai inca nu is hotarat ca pun "cartofu" la bataie... ca ce vezi tu acolo e o singura samanta...

dar daca da... fac o licitatie!
ca deh! una e!


:rofl:
 
D

dyayzh

Guest
Fixule, crinul de la tine s-a acomodat si puiutul e bine sanatos. Sta la lumina si racoare. Crezi ca e bine sa-i caut lumina si caldura?
 

michaela

Active Member
Din familia Crinum a inflorit si-al meu
Crinum Moorei :visator: :D
are un parfum foaarte fin.... dar nu puternic
 

fixpix

Active Member
ooo... e frumusel.
asta rezista peste iarna verde? adica e anual? ca si crinul de camera?
cei doi asiaticum ai mei... sunt foarte mari. au o tulpina groasa cat bratul.... acuma sunt plantati direct in pamant la tara... asa mai feriti de soare - noroc! - ca la arsita si seceta de anul asta.... si le cam place apa.
numa sper sa si infloreasca chiar daca nu au soare mult.
oricum nu stiu la toamna ce fac cu ei.. .asa mari cum sunt...le cam trebuie si ghiveci !!!


:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 
D

dyayzh

Guest
Mihaela ai niste crini tare frumosi. Fixule, sa vezi ce a crescut cel de la tine...l-am lasat in ghiveci mic in speranta de inflorire. Oare e cazul sa ii schimb ghiveciul? :?
 

Roxana

Active Member
Daca radacinile au iesit prin gaurile de la fundul ghiveciului, este cazul sa-i schimbi ghiveciul.
 

michaela

Active Member
fixpix a spus:
ooo... e frumusel.
asta rezista peste iarna verde? adica e anual? ca si crinul de camera?
cei doi asiaticum ai mei... sunt foarte mari. au o tulpina groasa cat bratul.... acuma sunt plantati direct in pamant la tara... asa mai feriti de soare - noroc! - ca la arsita si seceta de anul asta.... si le cam place apa.
numa sper sa si infloreasca chiar daca nu au soare mult.
oricum nu stiu la toamna ce fac cu ei.. .asa mari cum sunt...le cam trebuie si ghiveci !!!


:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
da.... poate sta verde si peste iarna, adica frunzele daca au lumina se mentin in continuare, dar musai au nevoie de o temperatura cu mult mai scazuta, udare foooarte rara- pamantul eu mai mult uscat il tin-pentru a reinflori anul urmator
asta eu il am de foarte multi ani si infloreste in fiecare vara dar de-abia acum i-am facut poza.... :wink: - am zis ca deh! merita si el! :rofl:

-- eu n-am avut curajul sa plantez in gradina niciunul din criniumii mei.... :oops: cu toate ca merge- insa mie mi-au fost mancati bulbii de lalele de niste viermaloi maarii... si mi-a fost teama sa nu cumva sa le placa de criniumi... :rofl:
in gradina direct se dezvolta mult mai bine si au o stabilitate mai mare ... plus ca cica infloresc abundent, oare ce-or avea atiaticii tai? :?
 

fixpix

Active Member
PAI NAH... le place apa cica. si anul asta nu prea le-am dat... ca am cam uitat de ei. si apoi, locu ales pentru ei e intre doi pomi asa mai la umbra.

pusi acolo deoarece erau mai aproape de fantana (cu robinet) de la care luam apa in curte...si credeam ca o sa le tot dau apa... ah!

dar precis le trebuie soare mult mai mult decat au intre un mar si un prun...

:mrgreen:
 
D

dyayzh

Guest
Ce mare si frumos s-a facut :eek: :D Felicitari pentru modul de ingrijire :D Cred insa ca pana la flori ai un pic de asteptat :?
 
Sus