Crini

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Nu e timpul pierdut, asa cum ti-am spus odata ce te apuci sa pui acei bulbili in pamint (sint destul de multi pe o tulpina)poti sa iti inzecesti numarul de crini in fiecare an.

sicamin a spus:
Multumesc popgeo.Daca ma informam de anul trecut ,acum aveam mai multi crini. :cry:
 

sicamin

Member
Din pacate furtuna a scuturat aproape toti bulbisorii. Am recuperat doar 4 de pe o tulpina ca pe celelalte doua nu mai era nimic. :cry:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Pune bulbisorii acum in pamint..ai sanse destule sa se prinda si asa cum sint.

Daca furtuna i-a scuturat poate insemna ca poate erau deja "copti"....asa ca poate ca s-a intimplat in mod natural procesul de inmultire/distribuire.

sicamin a spus:
Din pacate furtuna a scuturat aproape toti bulbisorii. Am recuperat doar 4 de pe o tulpina ca pe celelalte doua nu mai era nimic. :cry:
 

adrianam

Well-Known Member
Pai furtuna i-a scuturat tot la tine in gradina!
Trebuie sa ai grija la anul sa nu-i scoti cumva crezand ca sunt buruieni.
 

denissapopescu

New Member
:) Salutari tuturor iubitorilor de flori. Luna trecuta am cumparat de la o florarie un crin roz foarte frumos. Vanzatoarea mi-a zis ca dupa ce se ofilesc florile si cad si frunzele...sa mai las floarea cam o saptamana in vas dupa care sa tai tijele si dupa inca o saptamana de la taierea acestora sa scot bulbii din pamant si sa ii replantez la toamna sau la primavara. Nelamurirea mea este ca nu stiu ce trebuie sa fac acum cu acesti bulbi. I-am invelit in hartie si ii pastrez intr-un dulap. E bine oare asa? Sau daca nu...ce pot sa fac? :?: Va multumesc.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Nu cred ca e bine, faci aceasta operatiune, numai toamna cind e uscata tulpina.
Daca chiar e crin (are bulb cu solzi) pune-l imediat in pamint, preferabil undeva unde pamintul nu se incinge prea tare, ramine cit de cit umed, si unde se dreneaza usor.
Daca e crin cu adevarat nu trebuie tinut afara din pamint, problema e ca l-ai cam chinuit deja taindu-i tija cu frunze care are rolul de a creea rezerve pentru anul urmator.

denissapopescu a spus:
:) Salutari tuturor iubitorilor de flori. Luna trecuta am cumparat de la o florarie un crin roz foarte frumos. Vanzatoarea mi-a zis ca dupa ce se ofilesc florile si cad si frunzele...sa mai las floarea cam o saptamana in vas dupa care sa tai tijele si dupa inca o saptamana de la taierea acestora sa scot bulbii din pamant si sa ii replantez la toamna sau la primavara. Nelamurirea mea este ca nu stiu ce trebuie sa fac acum cu acesti bulbi. I-am invelit in hartie si ii pastrez intr-un dulap. E bine oare asa? Sau daca nu...ce pot sa fac? :?: Va multumesc.
 

denissapopescu

New Member
Va multumesc din suflet. Imi pare asa rau ca am descoperit abia acum site-ul acesta. Oricum ma apuc acum sa plantez bulbii si sper sa reusesc sa-i salvez.
 

blueheart_d

Member
acum cateva saptamani am achizitionat niste bulbi de crini asiatici, odata cu bulbii de lalele, care i-am si plantat (cei de lalele). cu bulbii de crina ce trebuie ca fac? ii plantez acum sau la primavara. mi-e frica sa nu inghete peste iarna daca-i plantez acum. multumesc
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
blueheart_d a spus:
acum cateva saptamani am achizitionat niste bulbi de crini asiatici, odata cu bulbii de lalele, care i-am si plantat (cei de lalele). cu bulbii de crina ce trebuie ca fac? ii plantez acum sau la primavara. mi-e frica sa nu inghete peste iarna daca-i plantez acum. multumesc
Planteaza-i cit mai repede, daca ii tii pina la primavara cu siguranta mor, plus ca au nevoie de o perioada de frig ca sa infloreasca.

Crinii asiatici sint foarte rezistenti la frig, nu vei avea probleme cu ei nici la -30 de grade, atita timp cit nu balteste apa in zona lor sau sa pui var/calcar in zona ar trebui sa nu ai probleme cu ei.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
ste a spus:
popgeo, in cat timp ajung sa infloreasca crinii din bulbisorii de pe tija?
Cam in 2 ani daca o duc bine, dar primele flori vor fi in numar redus. Una max 2. Daca de exemplu ai pus bulbilii in pamint in august septembrie 2007 , exista sansa sa infloreasca si in iulie 2008, dar numai daca prind o toamna lunga in asa fel incit sa se dezvolte bulbul. Idea e ca in iunie-iulie 2009 vor avea sanse mari sa infloreasca, iar in al treilea an vor fi maturi daca nu ii deranjezi.
 

ste

Member
Multumesc popgeo, la ai mei au cazut in vara asta bulbisorii pe pamant, sa vedem ce se intampla la anu...
 

blueheart_d

Member
mersi popgeo, am sa-i plantez zilele astea, dar in jardiniera, pt ca in gradina din curtea casei nu mai am spatiu deloc din cauza lalelelor si a celorlalte flori de primavara :) , iar in gradina din spate nu i-as pune pt ca vreau sa-i am aproape 8).sper sa am ce admira la vara :rugaciune: asa nu cred ca ar putea balti apa
 

ghia_don

Active Member
popgeo wrote:
Dupa cite stiu eu aceasta e o stare temporara a crinului, se numeste fasciation in engleza si apare datorita supunerii crinilor la un factor de stres.
Practic ce ai acolo e un set de tulpini care nu s-au despartzit ci au ramas lipite si fac in felul asta o coroana comuna. In general se intimpla intr-un singur an. Anul viitor isi revine la normal.
Acela e un lilium candidum, foarte comun in gradinile romanesti.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
L-as intreba pe Popgeo :D daca as scoate acum niste crini sa-i pun in alta parte a gradinii???
Sau....cind ar fi momentul potrivit?Si inca ceva:ar mai inflori anul asta?
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Gabiuta a spus:
L-as intreba pe Popgeo :D daca as scoate acum niste crini sa-i pun in alta parte a gradinii???
Sau....cind ar fi momentul potrivit?Si inca ceva:ar mai inflori anul asta?
Poti sa ii scoti afara fara nici o problema atita vreme cit nu exista riscul de inghetz.
Majoritatea vor inflori anul asta, dar deoarece le rupi din radacini nu vor avea flori asa mari si multe. Practic cu cit mai repede ii transplantezi si cu cit mai putin ii tzii afara din pamint cu atit mai bine. Daca ideea e sa nu ii expui la temperaturi de inghetz afara din pamint. Eu as astepta pina in martie, dar daca vremea e calda si nu e risc de inghetz in februarie e ok si asa.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Multumsc mult.
Ei SUNT IN GRADINA :) .Sunt crini albi,clasiciii crini albi de gradina.Ma gindeam sa-i "organizez" altfel.Daca infloresc este foarte bine.
Sa astept atunci martie..............daca e mai sigur asa.
 

blueheart_d

Member
ma tot manca si pe mine in palma sa fac miscarea asta, nu de alta, dar unde sunt crinii sunt cam inghesuiti si as vrea sa-i raresc, cu ocazia asta extind fosta gradina de legume din spate, care in mare parte va fi cu flori. la noi iarna a fost foarte moale, dar in orice moment poate aprea riscul unui inghet. peste vreo doua saptamani voi trece la treaba.
 
Sus