crini parfumati sau nu

v.cristina

Active Member
Am facut o comanda de aici: www.multeplante.ro . Nu este prima data cand comand si pot sa spun ca am fost foarte multumita de modul de trimitere, impachetare si conditia florilor primite. Acum insa sunt putin nedumerita. Inainte sa dau comanda am rasfoit catalogul de produse al situleui mentionat mai sus si mi-au atras atentia in mod deosebit crinii gigant pe care ei ii descriu ca fiind flori foarte parfumate . Eu sunt innebunita dupa parfumul florilor asa ca nu am putut rezista si am comandat. Totul a fost in regula , coletul si produsele sunt intr-o stare ireprosabila singura mea problema este ca pe etichetele crinilor este trecut semnul ca nu sunt parfumati . :nu-mi_place: Doream sa va intreb daca intamplator aveti in gradina soiurile Honeymoon si Lavon si daca sunt parfumate sau nu ?? Eu sper sa fie .. :rugaciune:
 

v.cristina

Active Member
geodezia a spus:
http://www.starkl.ro/view/p-1025/Detalii-despre-articole/Crini-arbusti-Colectie-de-Crin-arbust-cu-floare-uriasa/?selected_shop_item=default_rest_id18836_034525
am luat si eu de aici anu asta asa ca nu pot spuen daca sunt sau nu mirositori ..dar eu cred ca sunt crini in general sunt mirositori nu am vazut crini fara miros
trebuie sa te contrazic ; eu am in gradina crini : galbeni , portocalii si rosii care nu au pic de miros ; sunt minunati: mari si frumosi dar fara miros :(
 

fixpix

Active Member
Deci...
v.cristina. sunt crini cu si fara parfum.
cei mentionati de tine din cate imi amintesc sunt genu OrientPet adica OP si mai ales si crini uriasi.

Vor fi cu parfum! Si astept sa imi spui daca sunt si URIASI.

Ai tai Geodezia, IDEM. CU parfum. Cei cumparati de v.cristina se numara printre mixul tau.

Crinii asiatici sunt cei fara parfum si poate si cativa dintre cei "specii"... mai rari pe la noi.
 

geodezia

Well-Known Member
Fixule multumesc pentru informatii ..eu i-am luat cam acu 2 saptamini ca am avut si ceva muscate din alea pictate alb cu mijloc rosu sau roz cum or fi si unele tiroleze .parca nu mai stiu oricum din alea curgatoare
daca iei numai bulbi cred ca vin mai rapid
 

v.cristina

Active Member
fixpix a spus:
Deci...
v.cristina. sunt crini cu si fara parfum.
cei mentionati de tine din cate imi amintesc sunt genu OrientPet adica OP si mai ales si crini uriasi.

Vor fi cu parfum! Si astept sa imi spui daca sunt si URIASI.

Ai tai Geodezia, IDEM. CU parfum. Cei cumparati de v.cristina se numara printre mixul tau.

Crinii asiatici sunt cei fara parfum si poate si cativa dintre cei "specii"... mai rari pe la noi.

:whew: ce ma bucur ca sunt parfumati ; abia astept sa infloreasca sa-i miros :oops:
cat despre faptul ca sunt sau nu giganti trebuie sa am rabdare vreo 2 ani , cred :)

acum vreo 3 ani am cumparat de pe acest forum bulbi de crini ; avea cineva de vanzare in cantitati chiar foarte mari
sincera sa fiu nu prea am avut idee ce cumpar , aveau niste preturi foarte avantajoase asa ca am cumparat doua soiuri : anii albi si unii rosii ; toti s-au facut foarte frumosi dar cei rosii au intrecut toate asteptarile ; anul trecut au atins inaltimea de 2 m :) singurul lor defect nu miros :x oricum daca aveau miros cred ca trebuia sa ma mut din curte .... :rofl:
 
Sus