Crassule diverse

iudit

Well-Known Member
Moderator
De curand am 2 lastari de Crassula lycopodioides.Intrebarea este cum inradacineaza si ce conditii ii plac?
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Eu stiu ca suculentele, inradacineaza f bine in nisip.
La conditii ...soare dar nu direct cand este foarte puternic. Substratul este alcatuit din pamant obisnuit amestecat cu nisip, pietris, spartura de caramida, pentru o buna drenare. Proportia este cam de 20-30% nisip etc.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Acum ceva timp am achizitionat o Crassula Morgan's Beauty, care acum s-a gandit sa infloreasca.
Mie imi place foarte mult asa ca v-o arat si voua.
 

magda

Active Member
Moderator
Sa va traiasca Carmen si Kati ! Am si eu una care in luna decembrie a putrezit :( cu toate ca deja eram obisnuita cu iernarea ei.O am din 2008. Cred ca a intrat apa printre frunze. Supararea a fost si mai mare pt. ca tocmai voia sa infloreasca, dupa ce in anul precedent nu inflorise. Din intamplare am vorbit cu Gino si el m-a sfatuit sa o plantez in pamant de cactusi de la florarie si sa o tin in camera la caldura. Acum are radacinute si e ok. Sunt super incantata. Mersi Gino de sfat.
 

magda

Active Member
Moderator
A rezistat doar varful. Norocul meu a fost ca a putrezit de jos in sus si asa am salvat aproape jumatate din planta. :D
 

Kati

Active Member
Daca ai reusit sa salvezi ceva din ea este ok, numai ca, probabil va trebui sa astepti iarasi destul de mult pana va inflori :(
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Da, florile sunt de-o finete si-o culoare greu de descris. :roll: :indragostit:
Multumesc Magda. Ma bucur ca nu ai pierdut planta. :marfa:
Nu ma pricep la ele ca nu am avut pana acum, dar in legatura cu planta ta ma gandesc ca daca ea este obtinuta dintr-una cu vechime de ce nu ar putea sa infloreasca si anul acesta? Cat este de mare? :nu stiu: :gandit: :gandit: :gandit: :?
 

magda

Active Member
Moderator
Am ramas cu 3 cm de planta. Cand a putrezit, avea deja inflorescenta formata si cu durere in suflet a trebuit sa o rup ca sa nu epuizez planta.Oricum pana a inradacinat i s-au mai stafidit vreo 3 - 4 frunze.Sunt multumita ca, cu toata perioada de inradacinare nefavorabila a fost o luptatoare si a supravietuit :D
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Am inteles. Bine ca s-a salvat. Acum o perioada fara flori nu mai conteaza. :D
 

gino

Member
Magda, ma bucur ca ti-am fost de ajutor.
Nu uitati ca in astfel de situatii puteti folosi si frunze sau chiar bucatele de frunze pentru salvare si inmultire.
Este mai dificil la C. "Morgan's beauty", dar merita incercat.
Numai cine nu incearca nu reuseste....
 

magda

Active Member
Moderator
Mersi mult de tot inca o data. Frunzele nu au vrut sa inradacineze. De fapt am vazut un firecel de radacina la una din frunze si am umblat putin la ea sa ma conving daca e radacinuta sau nu. Binenteles ca radacinuta s-a uscat :cry:
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
cornelia a spus:
Uite-le:



Este sau bat campii? :mrgreen:
Felicitari! :marfa: Ai doua plante de Crassula ovata, dintre care una este variegata. Sa le stapanesti sanatoasa! :D
 
Sus