Crassula ovata

Richelieu

Well-Known Member
Bucurie mare ca am gasit si eu o Crassula Ovata, destul de frumusica. M-am potolit rapid cand am citit pe aici ca trebuie sa astept pana la pensie pentru a o vedea inflorita. In perioada rece nu are conditii chiar ideale.
Felicitari @Adina-Ioana pentru minunatii!!!


 

Simona Ion

New Member
Buna! Voi tineti Crassula Ovata la geam deasupra caloriferului? Am cumparat un superb exemplar in luna octombrie si l-am mutat de 2 ori in decembrie cat am fost carantinata cu Covid si nu l-am putut ambala ff bine cat sa il protejez pt ca este maricel si nu aveam in ce sa il infasor. A inceput sa ii cada destul de multe frunze. A pierdut apraope jumatate din ce avea. Eu il ud iarna cu apa plata la temperatura camerei la aproximativ 2 saptamani. Citesc unele comentarii ale voastre in care spuneti ca iarna nu udati deloc sau foarte rar. Precizez ca acopar caloriferul cu patura sau prosop ca sa nu il deranjeze si in camera temperatura nu depaseste 24 de grade plus ca aerisesc camera des (usa de la balcon pe timpul zilei este intredeschisa si balconul este inchis), am stat si cu caloriferul inchis si la fel pierdea frunzele dar asta dupa mutarea lui in luna decembrie. Atasez si foto daca ajuta sa identificati problema lui. Il iubesc mult si nu vreau sa il pierd❤. Astept cu mare interes raspunsul vostru.
 

Simona Ion

New Member
Atasat va rog sa gasiti si fotografiile care nu se incarcasera in mesajul anterior.
 

Atașamente

YAN

Member
Foarte frumos exemplarul.
Crassula Ovata poti sa o "lichidezi" intr-un singur mod. Udand-o des.
Am si eu un exemplar pe care l-am chinuit in fel si chip. Cel mai drastic a fost cand am udat-o prea des iar pamantul pe care il avea era de la florarie, un pamant foarte negru si gras. Cand a inceput sa se pleosteasca l-am transplantat intr-un pamant cu mult nisip. Si-a revenit, a crescut ca nebunul de nu mai aveam loc.
Daca tii mult la el nu il uda pana nu e uscat pamantul in profunzime.
Cum poti testa umiditatea in profunzime. Uite din experienta mea, folosesc betisoare de bambus pentru frigarui pe care le pun in pamant o noapte.
Cand il scoti din pamant iti dai seama cum stai cu umiditatea in ol. Cu ce vezi la suprafata te pacalesti foarte usor.
Referitor la calorifer, cu prosop pus pe el nu vad o mare problema. Fara prosop te poti trezi ca unele frunze se usuca. Pana la urma in calorifer poti avea apa la peste 60 grade, deasupra lui la mica distanta este un mic deșert.
Spor!
bete bambus.jpg
 
Ultima editare:

Simona Ion

New Member
Foarte frumos exemplarul.
Crassula Ovata poti sa o "lichidezi" intr-un singur mod. Udand-o des.
Am si eu un exemplar pe care l-am chinuit in fel si chip. Cel mai drastic a fost cand am udat-o prea des iar pamantul pe care il avea era de la florarie, un pamant foarte negru si gras. Cand a inceput sa se pleosteasca l-am transplantat intr-un pamant cu mult nisip. Si-a revenit, a crescut ca nebunul de nu mai aveam loc.
Daca tii mult la el nu il uda pana nu e uscat pamantul in profunzime.
Cum poti testa umiditatea in profunzime. Uite din experienta mea, folosesc betisoare de bambus pentru frigarui pe care le pun in pamant o noapte.
Cand il scoti din pamant iti dai seama cum stai cu umiditatea in ol. Cu ce vezi la suprafata te pacalesti foarte usor.
Referitor la calorifer, cu prosop pus pe el nu vad o mare problema. Fara prosop te poti trezi ca unele frunze se usuca. Pana la urma in calorifer poti avea apa la peste 60 grade, deasupra lui la mica distanta este un mic deșert.
Spor!
Vezi atașament 9549
 

Simona Ion

New Member
Multumesc frumos pentru raspuns si informatii. Inca nu i-am facut transplantarea, dar ma gandesc serios sa o fac. Substratul in care l-am primit de la florarie, pare ca are un drenaj foarte bun, are cred paman de cactusi si scoarta de copac ceva de genul, dar cu toate astea am vrut sa bag degetul 2-3 cm ca sa verific si in profunzime cat de ud sau uscat este pamantul si nu pot, este ca un ciment. I-as cumpara pamant de cactusi. Ma sfatuiti sa ii pun si nisip. Banuiesc ca este unul special pt flori. Am mai verificat frunzele si imediat dupa udare sunt moi. Eu nu am stiut daca e afectat din cauza mutarii mele in plina iarna si la prima mutare m-a si prins ninsoare si era viscol si la a doua mutare, temperatura era ceva mai ok..7-9 grade. El nefiind protejat la mutat ot ca este maricel, am crezut ca din cauza asta pierde frunzele. Chiar imi doresc mult sa il salvez, sa identific problema inainte sa fie prea tarziu. Il iubesc foatrte mult. Dumneavoastra la ce perioada udati planta? Ea sta in interior? La ce temperatura?
 

YAN

Member
Pamantul de cactus este cel mai indicat. La acesta nu mai puneti nisip. In povestea mea de mai sus, am pus nisip si pamant de florarie ( 50-50%) pentru ca asta aveam la indemana.
Nisipul folosit nu este special de flori, al meu este chiar luat din rau, folosit de socri pentru diverse lucrari prin curte. In nici un caz nisip de la mare pentru ca are multa sare
Referitor la frunze moi, am avut si eu aceasta problema (in povestea de mai sus) cand in ghiveci am gasit o mica mlastina care nu se vedea la suprafata. Acolo toate radacinile mi-au putrezit. Pe atunci nu faceam testul cu betisoarele.
Acelasi lucru il poti pati si cand planta nu are suficienta apa, pentru foarte mult timp.
Nu am testat rezistenta la frig dar 7 -9 grade pentru o planta la care in frunze este un mic depozit de apa mi se pare cam drastic. S-ar putea sa fie si asta o cauza. Cat timp a stat in frig? Dupa cat timp au aparut frunzele moi?
Nu inteleg de ce ar fi pamantul din ghiveci ca cimentul. Testati cu betisoarele, scoarta de copac s-ar putea sa va pacaleasca.
Mie in poza mi se pare ca arata bine. Solul pare ok este si un pic de turba pe acolo. Testati cu betisoarele de bamus ca sa fiti sigura ca nu udati prea des.
 

Simona Ion

New Member
Pamantul de cactus este cel mai indicat. La acesta nu mai puneti nisip. In povestea mea de mai sus, am pus nisip si pamant de florarie ( 50-50%) pentru ca asta aveam la indemana.
Nisipul folosit nu este special de flori, al meu este chiar luat din rau, folosit de socri pentru diverse lucrari prin curte. In nici un caz nisip de la mare pentru ca are multa sare
Referitor la frunze moi, am avut si eu aceasta problema (in povestea de mai sus) cand in ghiveci am gasit o mica mlastina care nu se vedea la suprafata. Acolo toate radacinile mi-au putrezit. Pe atunci nu faceam testul cu betisoarele.
Acelasi lucru il poti pati si cand planta nu are suficienta apa, pentru foarte mult timp.
Nu am testat rezistenta la frig dar 7 -9 grade pentru o planta la care in frunze este un mic depozit de apa mi se pare cam drastic. S-ar putea sa fie si asta o cauza. Cat timp a stat in frig? Dupa cat timp au aparut frunzele moi?
Nu inteleg de ce ar fi pamantul din ghiveci ca cimentul. Testati cu betisoarele, scoarta de copac s-ar putea sa va pacaleasca.
Mie in poza mi se pare ca arata bine. Solul pare ok este si un pic de turba pe acolo. Testati cu betisoarele de bamus ca sa fiti sigura ca nu udati prea des.
Am fost cu autoturismul si pe ea am carat-o prima ca sa nu stea in frig in masina. 2 minute de acasa pana la masina si de la masina pana la intrarea in scara si la fel si la plecare de la acel apartament, 3-4 minute si 3-4 minute. La apartament cand am vazut ca incepe sa piarda frunze, m-am speriat si am oprit caloriferul, acolo tempeartura era mult mai mare fata de la mine acasa unde caloriferul e calai spre caldut si mai pun si prosop sa nu o afecteze. Cand i-am pus apa nu au mai cazut 2-3 zile frunze apoi iar au inceput sa cada. Apa voiam sa ii oun cam la 2 saptamani, dar la aproximativ 9-10 zile pierde multe frunze si cand ii pun apa, stagneaza tot asa 2-3 zile.Voi incerca cu betele de bambus. Va multumesc mult de tot pentru informatii. Revin cat de curand cu vesti bune
 

YAN

Member
Posibil sa fie probleme la radacini poate chiar din cauza ca pamantul este prea compact.
Trebuiesc verificate, dar la dimensiunea lui e o operatiune delicata. Puteti culca ghiveciul pe o parte, o sa aveti nevoie de ajutor, bateti usor in ghiveci sa se desprinda pamantul de peretii vasului si incercati sa il trageti afara. Verificati cum arat pamantul, daca e ciment sau nu si cum arata radacinile.
Nu va speriati ca o sa piarda frunze isi va reveni daca e de la radacini si schimbati pamantul
 

crysty

Active Member
Atasat va rog sa gasiti si fotografiile care nu se incarcasera in mesajul anterior.
Buna ziua, in poza 3 se vede clar ca aveti turba in procent foarte mare sau e doar turba. Cat despre ce se simte tare la mijloc este pamantul original al plantei inainte de transplantare, de obicei este doar un botz constituit din pamant cu perlit. Nu e nimic rau sa fie doar turba ,chiar am recomandat asta (iarna pamantul sa aiba ceva mai multa turba pentru drenaj) in multe comentarii pe acest forum dar atentie ca turba se usuca foarte repede in conditii de temperatura mai mare in casa si o umiditate in aer prea uscata. Daca aveti centrala poate centrala are senzor de umiditate sa vedeti cat indica.
Umiditatea de 60% iarna in casa este maximul si idealul iar daca trece de 60% apare riscul de mucegai pe pereti si la pamantul de la plante. O umiditate prea scazuta cum ar fi 45% duce la om la gat uscat si consumare de lichide ceea ce nu e chiar asa de rau avand in vedere ca vara e la fel iar pentru pamantul de la plante este si mai bine ca il usuca mai repede caz in care se poate stropi planta si pe frunze cu apa macar o data la 2 saptamani.
E normal ca sa creasca umiditatea la 70% in aer in casa dupa ce ati deschis geamul iarna cand sunt temperaturi pozitive pentru ca umiditatea afara in acest caz, daca va uitati pe un site meteo cum ar fi asta https://www.vremea.net/ o sa vedeti ca afara este chiar si 80-90%, dar aceasta umiditate daca a patruns in casa odata cu aerisirea, nu e bine sa se mentina asa mai mult timp. Nu am centrala dar banuiesc ca ea mai scade odata cu incalzirea de la calorifer.
Ce v-am spus mai sus este un pic de teorie si ca sa nu va incurc,pe scurt, ideal este sa mentineti o umiditate in jur de 60% in aer.
Cat despre planta udati-o mai des ca pun pariu ca turba aia se usuca in 4-5 zile. Turba este practic tocatura de lemn/scoarta de la copac.
La vara o sa trebuiasca sa o udati in fiecare zi sau adaugati 1-2 maini de pamant negru ca sa mai intarzie uscarea solului.
Deasemenea cand incepe a se incalzi vremea pe la sfarsitul lui februarie, avand in vedere ca turba goala nu poarta niciun fel de nutrienti, sa puneti niste ingrasamant la planta.
Cat despre statul pe pervaz al plantei nu e nimic rau atat timp cat nu inchideti perdeaua,pentru ca daca inchideti perdeaua se va crea aer mai rece intre perdea si geam.
Cat despre plimbatul plantei afara la 9 grade timp de cateva minute ,nu cred ca a afectat-o asa de tare daca nu era udata tare, pentru ca in general turba si pamantul au o temperatura mai ridicata cand sunt mai uscate iarna.
Crassula ovata face parte din familia Crassulacee care contine doar plante foarte rezistente din care enumeram Sempervivum (care asta rezista si la temperaturi usor negative).
Dar mai e o problema si anume ca in general plantele din comert nu rezista odata aduse acasa, se adapteaza foarte greu din cauza ca ele au fost crescute in conditii speciale controlate si as spune ca doar 10% din ce cumpara lumea se poate adapta acasa. Totusi pentru mai multe sanse mereu am recomandat sa nu se cumpere plante din magazine in prag de iarna ci mai degraba primavara ca sa se poata si sa aiba timp sa se adapteze mai usor.
Ca sa nu mai fie probleme de adaptare ideal e sa se cumpere plante de la oameni care le-au crescut acasa si sunt deja adaptate adica de la o taraba sau de pe olx dar inconvenientul e ca nu se gasesc multe specii asa.
Am avut si eu crassula ovata dar era mult mai mica, chiar si crassula coral, cumparate de la dedeman si vorba aia cumparate nu toamna si nici iarna si nu s-au putut adapta. Singura din ele care a rezistat mai mult timp (+1 an) a fost ovata. Acum nu mai am niciun fel de crassula ci niste Sempervivum, din aceeasi familie, pe balcon care are geamul deschis 24 din 24 ore si nu a inghetat.
 
Ultima editare:
  • Like
Reactions: YAN

Simona Ion

New Member
Buna ziua, in poza 3 se vede clar ca aveti turba in procent foarte mare sau e doar turba. Cat despre ce se simte tare la mijloc este pamantul original al plantei inainte de transplantare, de obicei este doar un botz constituit din pamant cu perlit. Nu e nimic rau sa fie doar turba ,chiar am recomandat asta (iarna pamantul sa aiba ceva mai multa turba pentru drenaj) in multe comentarii pe acest forum dar atentie ca turba se usuca foarte repede in conditii de temperatura mai mare in casa si o umiditate in aer prea uscata. Daca aveti centrala poate centrala are senzor de umiditate sa vedeti cat indica.
Umiditatea de 60% iarna in casa este maximul si idealul iar daca trece de 60% apare riscul de mucegai pe pereti si la pamantul de la plante. O umiditate prea scazuta cum ar fi 45% duce la om la gat uscat si consumare de lichide ceea ce nu e chiar asa de rau avand in vedere ca vara e la fel iar pentru pamantul de la plante este si mai bine ca il usuca mai repede caz in care se poate stropi planta si pe frunze cu apa macar o data la 2 saptamani.
E normal ca sa creasca umiditatea la 70% in aer in casa dupa ce ati deschis geamul iarna cand sunt temperaturi pozitive pentru ca umiditatea afara in acest caz, daca va uitati pe un site meteo cum ar fi asta https://www.vremea.net/ o sa vedeti ca afara este chiar si 80-90%, dar aceasta umiditate daca a patruns in casa odata cu aerisirea, nu e bine sa se mentina asa mai mult timp. Nu am centrala dar banuiesc ca ea mai scade odata cu incalzirea de la calorifer.
Ce v-am spus mai sus este un pic de teorie si ca sa nu va incurc,pe scurt, ideal este sa mentineti o umiditate in jur de 60% in aer.
Cat despre planta udati-o mai des ca pun pariu ca turba aia se usuca in 4-5 zile. Turba este practic tocatura de lemn/scoarta de la copac.
La vara o sa trebuiasca sa o udati in fiecare zi sau adaugati 1-2 maini de pamant negru ca sa mai intarzie uscarea solului.
Deasemenea cand incepe a se incalzi vremea pe la sfarsitul lui februarie, avand in vedere ca turba goala nu poarta niciun fel de nutrienti, sa puneti niste ingrasamant la planta.
Cat despre statul pe pervaz al plantei nu e nimic rau atat timp cat nu inchideti perdeaua,pentru ca daca inchideti perdeaua se va crea aer mai rece intre perdea si geam.
Cat despre plimbatul plantei afara la 9 grade timp de cateva minute ,nu cred ca a afectat-o asa de tare daca nu era udata tare, pentru ca in general turba si pamantul au o temperatura mai ridicata cand sunt mai uscate iarna.
Crassula ovata face parte din familia Crassulacee care contine doar plante foarte rezistente din care enumeram Sempervivum (care asta rezista si la temperaturi usor negative).
Dar mai e o problema si anume ca in general plantele din comert nu rezista odata aduse acasa, se adapteaza foarte greu din cauza ca ele au fost crescute in conditii speciale controlate si as spune ca doar 10% din ce cumpara lumea se poate adapta acasa. Totusi pentru mai multe sanse mereu am recomandat sa nu se cumpere plante din magazine in prag de iarna ci mai degraba primavara ca sa se poata si sa aiba timp sa se adapteze mai usor.
Ca sa nu mai fie probleme de adaptare ideal e sa se cumpere plante de la oameni care le-au crescut acasa si sunt deja adaptate adica de la o taraba sau de pe olx dar inconvenientul e ca nu se gasesc multe specii asa.
Am avut si eu crassula ovata dar era mult mai mica, chiar si crassula coral, cumparate de la dedeman si vorba aia cumparate nu toamna si nici iarna si nu s-au putut adapta. Singura din ele care a rezistat mai mult timp (+1 an) a fost ovata. Acum nu mai am niciun fel de crassula ci niste Sempervivum, din aceeasi familie, pe balcon care are geamul deschis 24 din 24 ore si nu a inghetat.
Va multumesc pt informatii. Nu am centrala. Da, pare turba si din aceasta cauza nici nu imi permite sa introduc degetul pt a verifica cat de ud este ca sa stiu cand ar trebui sa il ud. In luna martie cand este recomandat sa fie transplantata se mai taie din partea de jos cum se face la alte plante sau pur si simplu schimbi substratul si eventual ghiveciul? Inca nu l-am transplantat..doar am cumparat pamant pt cactus si plante suculente, dar nu am apucat sa si schimb...sunt si putin confuza pt ca stiu ca in primavara e recomandabil sa se faca asta si mi-a fost teama sa nu il afectez. In ceea ce priveste cumparatul lor din florarii, sa stiti ca am cumparat unul si la job si nu este pretentios, ii merge excelent, acolo in schimb beneficiaza de mai multa lumina indirecta. La mine geamul este pozitionat la nord-est, camera este intre blocuri astfel ca nu bate mai deloc soarele. Iar florilor si plantelor le place la nebunie lumina, nu bataia directa a soarelui, poate doar razele soarelui de la rasarit si apus.
 

crysty

Active Member
Va multumesc pt informatii. Nu am centrala. Da, pare turba si din aceasta cauza nici nu imi permite sa introduc degetul pt a verifica cat de ud este ca sa stiu cand ar trebui sa il ud. In luna martie cand este recomandat sa fie transplantata se mai taie din partea de jos cum se face la alte plante sau pur si simplu schimbi substratul si eventual ghiveciul? Inca nu l-am transplantat..doar am cumparat pamant pt cactus si plante suculente, dar nu am apucat sa si schimb...sunt si putin confuza pt ca stiu ca in primavara e recomandabil sa se faca asta si mi-a fost teama sa nu il afectez. In ceea ce priveste cumparatul lor din florarii, sa stiti ca am cumparat unul si la job si nu este pretentios, ii merge excelent, acolo in schimb beneficiaza de mai multa lumina indirecta. La mine geamul este pozitionat la nord-est, camera este intre blocuri astfel ca nu bate mai deloc soarele. Iar florilor si plantelor le place la nebunie lumina, nu bataia directa a soarelui, poate doar razele soarelui de la rasarit si apus.
Cu placere. Am mai auzit de cazuri in care la serviciu si anume la birouri (nu intr-o hala) sa le mearga excelent plantelor si chiar am vazut nu doar auzit. Acolo e alta treaba si anume :
1. Umiditatea - Sunt udate periodic, le uda angajatii de plictiseala sau sa se dea mari sau sa nu se faca de rusine precum ca nicio planta nu sunt in stare sa ude la timp sau exista femeie de serviciu care se ocupa de asta. Rar exista cineva caruia sa ii placa plantele si sa aiba si acasa si sa ude tot ce exista la intreprindere la birou, dar depinde si de incapere si cladire si daca sunt diverse departamente. Plus ca exista si posibilitatea ca plantele la serviciu sa nu fie udate in exces adica nu mereu ca acasa... iarna o udare in exces distruge plantele usor.
2. Temperatura si ventilatia/aerul - La serviciu exista o temperatura constanta, acolo nu se deschid geamurile ca acasa sa se aeriseasca, incaperea fiind mai mare are parte de aer proaspat si temperatura constanta destul timp iar in ce priveste ventilatia se face pur si simplu mai intensa din cauza ca personalul circula de colo-colo ba cu acte , ba cu o cafea, etc. (plantelor nu le place aerul statut, chiar daca e curat, ele adora aerul circulat ca in natura). Acasa rar avem tendinta sa deschidem geamurile iarna ca sa nu pierdem caldura ca sa aerisim dar un val de aer rece poate duce la caderea frunzelor in special la citrice si schefflera ,plus ca acasa caldura ne costa la buzunar asa ca iarna avem tendinta mai rara sa deschidem geamurile ca sa nu pierdem caldura.
A, si la serviciu nu se fumeaza dar acasa la om da daca e vorba de fumatori in familie. Nu dauneaza grav fumatul la plante dar asta se aduna impreuna cu un aer statut sau cu nearisirea sau cu umiditate mare in sol.
3. Lumina - Asa cum ati mentionat si observat, plantele sunt avide dupa lumina multa. Cat mai multa. La birouri au parte de geamuri imense sau de incaperi cu mai multe geamuri. Deasemenea un geam orientat spre est ajuta foarte mult in perioada de iarna cand exista zi insorita.

Cat despre transplantare eu va recomand sa lasati planta asa pana la primavara avand in vedere ca este si recent cumparata si inca se adapteaza (am citit pe un site strain ca unei plante iar putea lua si vreo 5 ani sa se adapteze la noua casa adica sa treaca de mai multe ori prin ciclul vara-iarna-vara) si abia la primavara va apucati de treeaba si anume adaugati niste substrat nou de exemplu de la AgroCS care contine si turba dar si niste humus care ajuta turba sa se descompuna cum ar fi asta https://www.dedeman.ro/galati/pamant-universal-agro-cs-5-l/p/7027578?k=substrat universal Agro&apn=1&pn=1&idc=512&pip=0&osa=1&upf=1 are doar 5 litri si bineintele ca va mai ramane sa mai puneti o planta in ghiveci separat (de exemplu va recomand un crin amaryllis sau un trandafir chinezesc - am de astea si nu au probleme de cadere de frunze nici cand deschid geamul sa aerisesc).
Nu ma refer la o transplantare completa ci doar curatati turba de pe radaciuni la fundul ghiveciului, cam 3-4 cm si de deasupra la fel. Spalati vasul cu apa si cu dero, clatiti bine, lasati la uscat si apoi turnati noul substrat pe fundul ghiveciului, tot asa cam 3-4 cm dupa care asezati planta cu restul de balot de pamant si apoi turnati deasupra iar vreo 3-4 cm de substrat nou pana la buza ghiveciului. Nu va speriati ca e prea mult adica pana la margine, la udat o sa se lase numai bine sa nu mai stea pana sus. Nu e nevoie sa folositi un vas mai mare, plantei daca ii merge va mai creste in ghiveciul respectiv. Multa lume face greseala sa cumpare vase mari dar un ghiveci mai mare se impune atunci cand planta este destul de mare si se rastoarna usor cu tot cu ghiveci.
Masura de 3-4 cm e orientativa, ar putea fi 5-6 cm depinde de inaltimea ghiveciului si cat se poate desprinde de pe radacini de la fund dar nici sa curatati prea de tot ce avea pe ele pentru ca stresul pe planta va fi prea mare in ce priveste adaptarea. Nu va faceti griji ca veti fi schimbat doar vreo 25% din turba pe care o avea planta pentru ca oricum veniti cu substrat cu humus care va grabi descompunerea turbei.
Si ghiveciul de plastic nu e neaparat sa il schimbati inca, principalul e sa aiba gauri destule la fund , eventual mai dati vreo 2-3 gauri in plus cu o surubelnita inrosita la aragaz. Schimbarea pamantului in proportie mai mare o recomand atunci cand planta este adaptata adica cand o aveti de vreo 3 ani cel putin, dar pana atunci incercati pe cat posibil sa nu ii scoateti prea mult pamant de pe radacini ci doar curatati radacinile de la fund cam vreo 3-4 cm. Si schimbati turba veche doar cum am spus de jos si de sus ,in fiecare primavara sau chiar primavara si la inceput de toamna dar nu iarna, exact cum se spune ca ideal ar fi schimbarea pamantului la o planta o data la fiecare 6 luni.
La cateva zile dupa ce ati adaugat substrat nou, ii puneti si niste ingrasamant normal de plante cu frunze (plante verzi), de regula asta este mai bogat in azot si azotul in proportie mai ridicata este recomandat la plante/arbusti cu frunze multe care nu fac flori cum ar fi feriga, schefflera, dieffenbachia, chiar si citrice si trandafirul chinezesc pana cand ajung la inflorire. Daca are si microelemente e si mai bine.
In ce priveste tunderea nu o recomand inca, planta nu vegeteaza abundent adica nu scoate lastari noi dar totusi va recomand cam pe la mijlocul primaverii sa taiati vreo 2-3 lastari, care credeti ca sunt mai lungi, sau de unde nu se observa tare si sa ii puneti fiecare SEPARAT in pahar cu apa la bucatarie pe pervaz si or sa dea mustati. De ce am specificat SEPARAT ? pentru ca daca apare o bacterie in apa care duce la putrezirea plantei sa nu le pierdeti pe toate 3 deodata. Dar bacteriile apar daca nu schimbati apa la timp, eu as zice sa le schimbati apa la fiecare saptamana. O sa dureze poate si 3 luni pana apar mustatile depinde si de cat de cald este, de asta e bine sa le tineti la inradacinat in bucatarie sau unde aveti lumina si caldura mai multa. Pe urma ii transplantati in ghiveci mici separat ori toti intr-un ghiveci normal de 12 cm diametru cu turba sau amestec de turba dar nu pamant normal. Astfel veti avea pui de planta urgent, in caz ca planta mare tot nu se poate adapta. Lastarii de taiat sa nu fie prea scurti, daca au vreo 10 cm fiecare atunci e perfect. Paharutele in care puneti lastarii inradacinati pot fi pahare de plastic de la iaurt gaurite la fund si vasul de 12 cm e foarte bine daca este de rasad ca aici https://www.dedeman.ro/galati/catalogsearch/result/v2?q=ghivece rasad&per_page=36&page=1&order=score&category=3652&fromSuggestion=true eu de astea folosesc pentru ca au gauri mari la fund si nu stagneaza apa si sunt si ieftine inclusiv paharele patrate mici de rasad.
 
Ultima editare:
Sus