Crassula ovata

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
A dat caldura, prin urmare crassulele mele incep treptat baia de soare. A doua necesita si o mica tunsoare.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Asa, asa, acum lasa-le la bronzat ca in iarna sa se impodobeasca cu stelute! :indragostit:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Am promis sa revin cu dovezi dupa o coafare.

Cred ca doua imagini pot spune mai mult decat explicatiile anterioare.

In primul exemplu e ceea ce numesc eu o tunsoare severa a unei plante etiolate care a stat pana acum in interior, fiind un pui de cativa anisori.
Inainte: si dupa: Cred ca v-ati convins ca nu glumeam cand am spus ca tund drastic plantele mele. :)

Al doilea exemplu prezinta o simpla"cosmetizare" a uneia dintre plantele batrane. Sunt destul de compacte, asa ca am eliminat doar lastarii fragili.

Inainte: si dupa:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Daca vi s-a parut prea drastic si n-ati indraznit sa va tundeti crassulele dupa exemplul meu, poate evolutia alei mele va fi mai convingatoare. Dupa mai bine de 2 saptamani din trunchiul ciuntit au aparut deja mugurii.


Pana in toamna va forma o coroana compacta si va arata superb. :D
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
:) Tu ascuti foarfeca si te apuci de frezat peste vreo 3 ani. Pana atunci stai pe tusa. Indemnul e pentru fetele ce au plante mari, etiolate si se temeau sa le tunda.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Chiar daca am testat foarfeca pe plantele mele tot ma voi bucura de ceva floricele. Mai devreme decat anul trecut datorita toamnei mai generoase, crassulele mele incep infloritul.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Ca de obicei ai tai sunt tare harnici, bravo! Eu i-am lasat inca afara, nici nu stiu daca sa-i bag in casa acum sau sa mai astept un piculet, ca inca n-au dat brumele serios...
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Dane, cam 15 sau cel mult 16 ani.

Madalina, eu una nu las sa le prinda bruma afara, deoarece se pateaza frunzele rau. Am patit-o anul acesta cu cativa pui pe care i-am uitat si au suportat brumele din octombrie.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
wow , am si eu una mica de 2 ani si speram ca in inca 2 sa fie deja asa frumoasa ca a ta pentru un bonsai ......mama cat mai am de asteptat

bravo tie , frumos specimen!
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Apoi, Dane, nu e musai sa dureze atata. Abia in ultimii ani am inceput sa le tund si sa le tin afara in plin soare. Se cunoaste imediat diferenta. Cresc compact si ramifica frumos. :D Unde mai pui ca si infloresc mai bine.

Madalina, rezista bine la frig, insa bruma le afecteaza. Eu le tin pe coridorul neincalzit pana scad bine temperaturile, ca sa le ofer cat mai multa lumina, soare pentru inflorire.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Cand am vazut cine si unde a postat, am fost sigura ca a inceput 'defilarea stelutelor"! :rofl: Ca de obicei frumoase foc! :indragostit: :hug:
Eu abia ieri am bagat prichindutele in balcon, sunt rumenioare de la soare si cu varfuri verzi. :D
 

georgy

New Member
Am o crassula ovata de putin timp..aproximativ o luna in care am udat o de maxim 3 ori.. era inalta de vreo 30 cm si destul de bogata dar de cateva zile ii cad frunze iar de ieri si ramuri intregi ..desi aparent e totul in regula.. nu s a schimbat nimic nici culoarea nici consitenta frunzelor sau crengilor...ma puteti ajuta va rog cu un sfat? ca nu as vrea sa pierd si ce a mai ramas din ea..multumesc
 
Sus