Crassula ovata

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Dupa baia de soare de primavara pana toamna, acum e vremea infloritului. Ambele mele crassule sunt pline de buchetele gingase de flori. E primul an cand ma rasfata amandoua cu inflorire semnificativa.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Ca tot eram datoare:
Prima e cea care a inflorit puternic anul trecut si e putin in urma celeilalte, buchetele de flori abia incep sa se deschida. Se vede clar ca necesita anul acesta tundere, caci nu mai e compacta.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Ce frumos arata! :visator:
Dupa ce-i trec toate florile, si dureaza cateva luni, o sa-i faci o tunsoare bob si apoi la soare. Se vede ca le priesc plantelor la tine. :clap:
 

daisy111

Active Member
Este minunata,Adina!! :visator: :indragostit: Dar ce varsta are?si cam pe la ce varsta infloreste?ca imi pare cu ceva anisori dupa dulpina groasa. :D
 

zi_inflorata

Member
Moderator
poate atunci cand o tunzi ii faci foto inainte de tundere si dupa tundere. Sa vedem si noi cat sa indraznim la tuns. Dupa ce am vazut-o pe a ta, am dat-o si eu pe a mea la rece in balcon. Prea e frumoasa.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Crassulele va multumesc pentru aprecieri. In ce priveste varsta lor, nu am tinut exact socoteala. Cert e ca am inceput cu simpli butasi. Plantele au peste 10 ani, undeva intre 13 si 15 ani. Au inceput sa infloreasca tarzior. Nu stiam de la inceput ce conditii de crestere necesitau, asa ca mult timp le-am privat de tratamentul corespunzator. Cred ca acum 3 ani am vazut primele flori de crassula. Banuiesc ca aveau atunci cam 10 ani.
 

Dea

Active Member
Adina-Ioana, La Multi Ani!! :clap:
Ca in fiece an, ne uimesti cu minunatiile tale inflorite din abundenta!! Absolut Superbe!!! :clap:
Imi este extrem de draga aceasta planta, s-au intufosat si ale mele, au crescut destul de mult, insa mi-e frica sa bag foarfeca in ele, pentru tundere. :ros_unghii:
 

daisy111

Active Member
Multumesc de raspuns! :* Ohoo ce de ani,cati mai multi in continuare si sa-si mentina obiceiul. :rugaciune: Inseamna ca eu mai am de asteptat ff mult,ca abia in vara asta am prins un puiut.Conditii,nu cunosc ce as putea sa ii ofer,a avut ceva soare pe vara,nu prea mult,dar nu am atata soare in balcon...acum sta in casa la caldura 24grade,dar nu la geam ca nu am loc pt ea,undeva prin camera, probabil i-ar trebuii si mai multa lumina? :? Oricum mai trebuie sa faca cativa ani pt flori. :D
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
zi_inflorata a spus:
poate atunci cand o tunzi ii faci foto inainte de tundere si dupa tundere. Sa vedem si noi cat sa indraznim la tuns. Dupa ce am vazut-o pe a ta, am dat-o si eu pe a mea la rece in balcon. Prea e frumoasa.
Se poate face tundere drastica. Tot ce e etiolat trebuie indepartat. Tunderea e insa fara rost daca planta nu e mutata in plin soare unde va creste compact. E o lectie pe care am invatat-o tarziu, dar e foarte importanta. Aveam in vechiul album Webshorts exact pozele pe care le soliciti. Ce ma supara desfiintarea site-ului. :x Noul meu album pe Photoshop e in lucru. Incerc sa incarc poze din vechiul album si revin.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Multumesc, fetelor, pentru urari! :D

Dea a spus:
au crescut destul de mult, insa mi-e frica sa bag foarfeca in ele, pentru tundere. :ros_unghii:
Tunde-le fara frica, daca intre timp si-au pierdut forma compacta. Revin cu poze care sa va convinga.

daisy111 a spus:
Conditii,nu cunosc ce as putea sa ii ofer,a avut ceva soare pe vara,nu prea mult,dar nu am atata soare in balcon...acum sta in casa la caldura 24grade,dar nu la geam ca nu am loc pt ea,undeva prin camera, probabil i-ar trebuii si mai multa lumina? :? Oricum mai trebuie sa faca cativa ani pt flori. :D
Nu e regula ca trebuie sa treaca atatia ani. Eu una nu am stiut mult timp ce le place cu adevarat, asa ca m-au privat de flori.

Conditii esentiale din experienta mea:
1) soare, soare, soare de primavara (acomodandu-le treptat, altfel frunzele sufera arsuri) pana toamna si obligatoriu in aer liber! Le-am tinut ani in sir in casa pe coridor cu expunere sud-vestica, foarte luminos si insorit toata dupa-masa. Plantele au avut un frunzis excelent, o culoare verde deosebita, dar atat. In timp s-au alungit si nu au mai aratat bine. De cum le-am transformat in plante de exterior, aspectul a avut de suferit, frunzisul s-a "bronzat", dar au crescut compact si au inceput infloritul.

2) iernare la rece! Toata iarna plantele mele nu primesc mai mult de 15 grade, de obicei 10. Stau pe holul neincalzit pana temperaturile se apropie de inghet. In acest timp incepe infloritul, care dureaza vreo 3 luni. Cand se face foarte rece pe hol le duc in camera de iernat unde nici nu au prea multa lumina, dar nici caldura.
 

daisy111

Active Member
Multumesc mult!!! :hug: Atunci,pe timp de vara o voi duce la tara sa ii pot da soarele dorit,iar iarna ce va veni,sa o aduc si sa o tin in balcon. :D
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Revin cu pozele promise.

Iata una din crasule pe vremea cand statea numai in interior, frunze mari puternic verzi

Plantele evolueaza bine , dar in timp se etioleaza:

In 2010 am prins curaj si am scos in primavara plantele afara, unde au s-au "bronzat" . N-am mai suportat aspectul dezlanat si am tuns acest exemplar. Nu am poza imediat dupa tundere, dar toamna arata asa: Nici celalalt nu a fost lasat balta:
 

Jaden

New Member
Buna ziua.Am o Crassula Ovata careia cred ca i-am pus prea multa apa,pentru ca i-au putrezit radacinile.S-au inmuiat toate crengutele si incep sa se usuce.I-am curatat partea putrezita,pana am gasit trunchi sanatos si am replantat-o in pamant pentru cactusi care mentiona ca are un ingrasamant care ajuta radacinile sa regenereze.Credeti ca exista sanse sa o salvez,sau exista alte solutii?Multumesc.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Butasii se vor prinde dar planta intreaga mi-e greu sa cred ca o vei salva, din pacate.
Regula de aur pentru suculente este sa le pui foarte putina apa peste iarna - eu tin minte sa ud o singura data pe luna (in jurul datei de 1) si atunci sunt destul de zgarcita dar asta am invatat-o pe propria-mi piele, dupa ce am omorat cu brio o crassula foarte mare si frumoasa.
 

Jaden

New Member
Si a mea era mare si frumoasa,dar asa am primit-o.Anul trecut am trecut cu brio,dar anul acesta nu ne-a iesit socoteala. Butasii i-am pus o parte in apa,o parte direct in pamant,pentru ca am vazut ca sunt pareri si pareri.
 
Sus