Crassula ovata

magda

Active Member
Moderator
:eek: Superba este putin spus Adina ! Minunata !
A mea a prins cateva ore cu 0 gr. C si a degerat partial :cry: Abia asteptam sa-si descida bobocii.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Multumesc, Magda!
Ma mir de ce ai patit cu crassula ta. A mea a stat pana acum cateva zile in holul neincalzit unde temperaturile sunt destul de scazute, in special noaptea. Ce-i drept ca am udat-o extrem de putin. A prins des 0 grade. Nu pare a avea de suferit. Poate se acomodase. Abia cu ultimele zile de ger am mutat-o mai in interior in detrimentul infloririi.
 

ghia_don

Active Member
In detrimentul infloririi zici??? :eek:
E superba, n-am mai vazut asa ceva!!!
Am si eu, dar n-a inflorit niciodata, de asta sint asa uimita de bogatia florilor ...felicitari!!! :D
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Ghia_don, daca are destui ani planta ta si ii oferi ce vrea, vei vedea ca va inflori. M-am convins cu plantele mele. De primavara pana toamna tarziu stau afara in plin soare, cu cat mai mult, cu atat mai bine. Se bronzeaza rau de tot, dar le merge foarte bine. In plus le asigur si o tunsoare drastica. Iarna vor temperaturi scazute, dar multa lumina! De asta ziceam "in detrimentul infloririi". Am doi copacei maturi. Ambi au dat semne de inflorire. Pe unul l-am lasat in holul neincalzit, dar foarte luminos, insorit, iar pe celalalt l-am mutat in camera in care iernez florile. Aici fac foc din cand in cand si nu am prea multa lumina. Primul a inceput inflorirea pe la mijloc de decembrie si acum arata ca in ultimele poze, celalalt si-a pierdut pe rand bobocii. Odata mutat acolo si acesta inflorit isi va incheia inflorirea neavand destula lumina.
 

magda

Active Member
Moderator
Cam 7 ani, sau plantuta obtinuta din butas de planta florifera. Atunci infloreste mai repede.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Mariabt, acum plantele mele au peste 10 ani. Cea ale carei poze le-am expus are cam 14 ani si e la a 2-a inflorire. Cu siguranta ar fi inflorit mai devreme daca le tratam cum se cuvine.
Ghia_don, incearca si precis vei avea surprize in iarna urmatoare. Trateaz-o ca pe cactusi. Obisnuieste-o devreme si treptat cu soarele, apoi las-o la bronzat. Cum cele care stau in interior tind sa se etioleze dupa cativa ani, poti intra drastic cu foarfeca si va lastari frumos, prinzand iar o forma compacta: .
In rest, cu cat mai putina atentie ii dai, cu atat se va intrece pe sine! Bafta! :D
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
:hipnotizat: :clap: :marfa: :visator:
Adina zilele trecute ma gandeam la Crassula ta, ca nu te laudasei inca cu ea. O tin minte din anii trecuti. Am si eu doi puisori dar sunt micuti inca, nu e rost de inflorit.
Felicitari si la cat mai multi ani de inflorit! :clap: :visator:
 

ghia_don

Active Member
Nu le-am tinut la soare si nici nu le-am tuns ...pina acum :wink:
Cind se incalzeste afara trec la coafat...
 

gino

Member
:clap: Merita un premiu de frumusete pentru planta dar si pentru posesoare. :D
Nici in marile colectii de cactusi si suculente nu prea vezi asa ceva...
Felicitari !
 

tania

New Member
Adina, superba crassula ta!!

Eu am 3 crassula. Vara trecuta 2 le-am tinut in plin soare, impreuna cu cacusii, dar a 3-a din pacate a fost privata de aceasta placere. Acum se vede diferenta. Cele tinute in plin soare au facut floricele (e adevarat ca cea mai tanara dintre ele are doar o floricica :) ) pe care le pastreaza si acum. Mi-au dat lacrimile cand am vazut boboceii.

Sa aveti o zi frumoasa!!

Tania
 

nick1971

Active Member
Adina-Ioana a spus:
Se pare ca aceasta planta atat de nepretentioasa si modesta isi mentine obiceiul de a inflori. De doua luni ma minuneaza zi de zi cu tenacitatea ei. Fata de anul trecut florile sunt mult mai abundente. Dar mai bine las imaginile sa vorbeasca...





N-am intrat demult in acest subforum... :eek: n-am mai vazut asa ceva, felicitari :clap:
si eu am una de multi ani care n-a inflorit niciodata, dar ca si Doina nu am dat-o afara si nici n-am tuns-o vreodata, deci asta e marele ei secret :wink:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Multumesc inca o data pentru aprecieri. :D Ceea ce face aceasta planta si mai deosebita e perioada foarte lunga a infloririi. M-am bucurat iarna aceasta 3 luni de florile ei. Primele flori s-au deschis la inceput de decembrie, iar acum, la inceput de martie e in plin declin.
 

Roxana

Active Member
Ioana, sunt superbe Crassulele tale. :clap: la mine, cele doua nu au inflorit niciodata, dar cred ca sunt inca tinere. :D

anytta, este usor de tuns Crassula. eu pur si simplu am taiat din ea astfel incat sa aibe inaltimea dorita, iar lastarii ii poti pune la inradacinat chiar in ghiveci cu planta mama (daca mai este loc) pentru a obtine o planta mai bogata.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Crassulele mele si-au inceput baia de soare in exterior. Anul acesta nu necesita coafura, poate doar mici retusuri. Nu mai stati pe gand si puneti mana pe foarfeca de e nevoie. Acum e momentul. :)
 
Sus