Crassula mutat in ghiveci mai mare

Alex G

New Member
Buna,

Am mutat o Crassula intr-un ghiveci mai mare si mi se pare ca trunchiul s-a "incovoiat" iar frunzele au inceput sa se inmoaie (inainte era drept si frunzele tari).

Am folosit pamantul vechi cu nisip si pietre dar am completat cu pamant normal de plante de la Hornbach.

Stie cineva daca sunt sanse sa isi revina sau o sa mearga din ce in ce mai rau? Cum l-as putea salva?
 

crysty

Active Member
Asa am patit si eu cand am mutat o Crassula Coral asta vara, am vazut ca frunzele incep a se zbarci si devin mai moi de parca nu ar fi fost udata planta de un secol, si atunci am udat abundent ghiveciul si l-am strans in maini ca sa se aseze substratul mai bine in ghiveci ca am banuit ca a ramas spatiu gol la radacini in noul ghiveci (ghiveci de rasad de 11 cm) si pe urma nu am mai udat, pana sa se zvinte bine si vad ca planta si-a revenit fara sa ii pun ingrasamant sau cine stie ce stimulente.
Ca amestec i-am pus turba cu nisip , cam 2 parti turba la 1 parte nisip. Vad ca ii merge bine si inca sta afara, pana nu da frigul tare nu o bag la interior. A ramas cu frunzele usor zbarcite dar vad ca ii da frunze noi. Ce nu prea imi place mie la crassula (indiferent ca e Coral sau arborele de jad (crassula ovata)) ca cresc greu, mai greu decat o kalanchoe chiar si asta vara cand era cald.
Nu are rost sa o muti in ghiveci prea mare fata de cat era vechiul ghiveci (si daca era plin de radacini) ca crassula creste greu si are putine radacini nu se umple ghiveciul imediat cu ele.

Dupa transplantare si udare, ghiveciul sa stea la aer ca sa se zvinte repede, sa nu fie tinut in soare si pe cat posibil transplantarea sa nu se mai faca toamna cand vine frigul, pentru ca radacinile sa apuce un pic de caldura si sa se prinda zdravan pana da frigul.
 
Ultima editare:
Sus