crassula bonsai

Nightchild

New Member
Buna...deci...am mai multe crassula...una mare mare...de aproape un metru...una mai mica care a crescut din greseala ca a cazut un butas..si una micuta de tot..de vreo 30-40 cm...Imi place planta foarte mult si as vrea sa obttin un bonsai din ea.Este cineva disponibil sa ma ajute?pot sa postez si niste poze cu toate 3 :) PLEEEAASSSEEE(sunt noua in pasionatii de plante..deci luati-ma usor)
 

Nightchild

New Member
asta e cea mai mare...are aproape un metru inaltime..cred ca ar cam trebui taiat din ea pt k pare foarte incarcata..da ma rog asta e alta problema

asta e unu din pui...in poza asta nu s observa f bine dar a crescut..intro parte...(i-am fakut poza din fata deaia nu se vede) maine voi mai reveni cu poze mai in detaliu si voi poza si cealalta crassula...akum nu pot pt k e noapte si atunci se vede aiurea...e mai bine la lumina
 

DracuMic

Member
prima poza e interesanta,ai acolo ceva cu potential (sa speram) dar asta nu trebuie sa te incante inca.ce vad eu la baza plantei e o aglomerare de tulpini care mi se par cam subtiri.ca sa dezvolti un bonsai pe viitor primul lucru va fi sa inveti ce inseamna un bonsai,cum trebuie sa arate un bonsai si sa-ti faci o parere despre ce vrei sa scoti din planta ta.
asa ca daca tot esti hotarata sa tai primul pas va trebui sa vezi ce poti scoate din planta eliminand pr rand ceea ce crezi ca este in exces.daca toate tulpinile cresc din aceeasi radacina poti ramne cu una,doua,sau trei tulpini principale restul trebuie taiat.
pentru o buna intelegere a bonsaiului ti-as indica sa-ti cumperi "Bonsai pentru interioare" e o carticica din care ai multe de invatat. o gasesti prin librarii sau pe net prin librariile on-line.
bafta.
si aratane si noua ce faci.!
 

alien.alin

Member
salutare nightchild...si bun venit printre noi...

prima crassula pare mai ok pt bonsai, eventual o poti dezvolta sub forma de padurice. trebuie sa elimini totusi ceva din tulpini, in special cele care nu sunt drepte (daca te axezi pe forma padurice). si nu uita ca la primavara sa schimbi vasul si pamantul.

la a doua planta, e tanara, si ai timp sa o dezvolti cum vrei tu (de asemenea trebuie schimbat vasul si pamantul la primavara).

tot ce conteaza acum este sa citesti cat mai mult despre bonsai (dupa cum a spus si Dracumic), sa te familiarizezi cu ce inseamna un bonsai. apoi sa te hotarasti asupra unei forme la crassula mare (eu as pastra-o asa mare, si i-as da forma de padurice). daca simti nevoia, folosete si ceva suporti pt crengile care nu vrei sa le tai din crassula, pana se intaresc si se pot sustine singure.

fiind o planta suculenta, ai putea sa incepi de pe acum sa o tai si sa o aranjezi, nu va avea de suferit.

voi face si eu un topic nou, tot legat de un bonsai crassula...dar putin mai incolo ;-)

sa ai spor, si sa ne tii la curent
 
Sus