Craciunul pentru mine!

Blitz

Active Member
Condoleante, Codrina! Capul sus si sa fiti alaturi de mama ta!

Eu stiu ce inseamna sa ai grija de un parinte singur si in varsta, tatal meu a murit acum 12 ani si tare ii placea Craciunul cu toata atmosfera :D

Primul Craciun fara EL a fost groaznic de trist pentru toti, dar intre timp mama, ajunsa la 80 de ani, se bucura mult cand ma straduiesc sa fac un pinc de atmosfera.

Sa aveti Sarbatori linistite :D
 

MERY

Active Member
Codrina, capul sus ! Stiu prin ce treci...de 40 de ani petrec fiecare Craciun la bunicii din partea mamei , chiar daca am mers a doua zi la parintii sau socrii mei dar niciodata nu am facut Craciunul in alta parte si imi aduc aminte si acum mirosul sarmalelor si caltabosilor care fierbeau pe plita de la soba...acum doi ani , am ingropat pe bunica...in ziua de Craciun :( ...nu mai este la fel...nu mai miroase a sarmale si caltabosi dar...merg in continuare caci il mai am pe bunicul care are 84 ani si caruia trebuie sa-i fiu alaturi...
Sa aveti Sarbatori linistite !
 

dana

Member
Nu stiu cum se face dar,in zilele premergatoare unei mari sarbatori, imi ies in cale tot felul de cazuri .
Viata iti deschide drumuri care sa te faca sa-ti analizezi mai mult decat de obicei viata,faptele,gandirea............

incercati,in masura timpului disponibil , sa cititi..........si...........

http://orfanulradu.sunphoto.ro/Vine_sarbatorile
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Cred ca sunt un caz fericit: sarbatorile sunt sarbatori in fiecare an. Mici probleme mai apar, dar la zi de sarbatoare sunt lasate deoparte.
 
constantin.c a spus:
la noi ,se facea brad doar la scoala ,dadea C.A.P-ul un brad ,gateala si cadourile.
impreuna cu surorile mele pregatem un brad dintr-un pui de salcam , il gateau si in 25 puneam fiecare cadorile primite. :oops:
azi am trecut si pe la real brasov, am vazut un brad stilizat , exact ca puiul de salcam, al nostru de acum 45 ani !!!! :)

l-am pozat ,imi pare rau nu stiu sa postez foto !!! :eek:
 

geodezia

Well-Known Member
CRACIUN

Nu stiu de ce sau cien mi-a distrus sarbatoarea Craciunului poate virsta
aveam costum de matase rosie cu caciula si tolba tivite c u alb cu barba si toate cele si cind venea mosul era atita frumuste in cas acopii care sareau bucurosi unii speriati.
poate totuis magia a pierit la virsta de 13 ani a lu Rontzi cind a descoperit cadourile in dulap si de atunci nu a ami reprezentat nimik pentru mine . faptul ca a descoperit ca nu exista mosul ci doar partea comercial cred ca ne-a secat entuziasmul ..saraca fata acum la 20 de ani imi spune ca astepta asa cu emotii pe mosul sa vada daca ghiceste ce isi dorea sau daca primea ceva ca mai bine nu mai cauta prin dulapuri .. va dati sema ce frumos a fost pentru ea daca pina la 13 ani a crezut in mos Craciun ...
si de atunci incetul cu incetul mosul a disparut ..mai necazuri mai facultati de urmat mai una mai alta .. asa ca acum sarbatoarea asta e data de taiatul urmasilor lui Giorgica de luminite la geamuri si prin curte si de facutul mincarii dupa care ne doare burta
Condoleante pentru pierderea ta Ionascu .. asta am patii si noi a murit cineva drag acum 3 saptamini si totul este pustiu
Dar viata merge innainte ... trecem incetul cu incetul prin viata
 
Sus