Craciunul pentru mine!

FlorentinaS

Member
Desi nu am crescut intr-o familie de oameni care se duc la biserica in fiecare duminica, am invatat sa apreciez in primul rand semnificatia spirituala a sarbatorii Craciunului. Si chiar daca mai nou oamenii de sttinta spun ca Isus s-a nascut vara, tot accept, ca pe un moment simbolic, ca 25 decembrie e ziua nasterii Domnului.
Cu asta am crescut, alaturi de bunatatile mamei si de impodobitul bradului cu tata :)
Imi pare rau ca multi dintre noi "au cazut in ispita" comerciantilor care, firesc, vad in asta prilej de vanzare si ne tot indeamna sa cumparam de toate, de la rame de ras la dulciuri, de la parfumuri pana la masini. Toate sunt "cadoul ideal de sarbatori".
Din pacate, mai toti copiii pe care ii cunosc nu stiu din intreaga sarbatoare a craciunului decat impodobitul bradului si-al casei si comenzile catre Mos Craciun. Ca acum nu mai e ca pe vremuri, ca Mosul aducea ce credea el de cuviinta; acu toti scriu emailuri sau scrisori cu comenzi si vai de capul Mosului care nu le respecta...

Cati dintre noi mai stiu sau le mai pasa ca actuala imagine a lui Mos Craciun, grasut si imbracat in rosu, este creatia firmei care vinde Coca-Cola pentru a creşte vanzarile de sarbatori?
 

danref

Member
Apropos de Mos Craciun.Niciodata nu am inteles de ce numai in mitologia romanilor exista doua personaje(Mos Nicolae si Mos Craciun) care isi fac aparitia in traditia neamului nostr'la sfarsit de an, cand de fapt si teoretic este vorba de numai unul ,Mos Nicolae pe englezeste Santa Claus ce deriva de la Saint Nicolas adica Sfantul Nicolae? Mosuletul grasut cu plete si barba alba, imbracat in rosu, calare pe o sanie trasa magic de reni ceresti si incojurat de spiridusi jucausi.Nu de alta dar se creeaza o confuzie generalizata care face ,in special pe cei mici, sa creada ca ar exista doi Mosi?
 

interval

Active Member
FlorentinaS a spus:
Cati dintre noi mai stiu sau le mai pasa
Lumea se schimba, fata moshului (uite ca si eu sunt un fel de mosh). Uneori in bine, alteori in rau. Noi, cei mai in varsta, suntem tentati sa credem ca se schimba doar in rau, deoarece modificarile nu sunt pe placul nostru. Nu se stie cine are dreptate, poate noi, poate ei, poate nimeni, poate toti.

Oamenii judeca si apreciaza astfel de evenimente in primul rand emotional. Ce ne-a bucurat mult in copilarie ni se pare extraordinar si subconstientul ne face sa dorim ca aceste lucruri sa se mai repete. Dar dupa noi, au venit altii cu copilaria lor. Alte copilarii, cu alte bucurii, cum ziceam mai sus, lumea se schimba.

Stii care este bradul cel mai frumos din viata mea? Primul de care imi aduc aminte, vag, vag de tot. Era saracie, pe vremea aia, acu' mai bine de 60 de ani. Lumea n-avea bani, s-a dus tata saracu si a luat cateva crengute dintr-un brad care crestea in curtea unui frate. A venit acasa si le-a aranjat pe un lemn mai gros (o fi folosit sfoara, sarma, poate si cuie) si a pus in el nuci poleite de la nucul ce-l aveam in gradina si lumanari din cele cu care mergeau la biserica. Mama, care se pricepea un pic la croitorie, a mesterit un Mos Craciun (ca o papusa) drept jucarie. O mai fi facut ea si o pereche de pijamale, acolo, ca sa fie un cadou sub brad. Imi aduc aminte ca m-au sculat dimineata, mama ma tinea in brate iar tata aprindea lumanarile. Eu priveam si mintea mea de copil nu prea intelegea ce se petrece, vedeam - asta tin minte - doar niste lumini licarind.

Daca stai si te gandesti la rece, poti zice ca n-a fost nimic demn de tinut minte, ba poate chiar ca ar trebui sa ma rusinez un pic. Dar dragostea cu care ai mei au injgebat acel brad insirat pe un bat legat de un scaun cu spatar din bucatarie a fost adevaratul cadou de Craciun.
 

Blitz

Active Member
danref a spus:
Apropos de Mos Craciun.Niciodata nu am inteles de ce numai in mitologia romanilor exista doua personaje(Mos Nicolae si Mos Craciun) care isi fac aparitia in traditia neamului nostr'la sfarsit de an, cand de fapt si teoretic este vorba de numai unul ,Mos Nicolae pe englezeste Santa Claus ce deriva de la Saint Nicolas adica Sfantul Nicolae? Mosuletul grasut cu plete si barba alba, imbracat in rosu, calare pe o sanie trasa magic de reni ceresti si incojurat de spiridusi jucausi.Nu de alta dar se creeaza o confuzie generalizata care face ,in special pe cei mici, sa creada ca ar exista doi Mosi?
Dane, la nemti exista un singur mos, adica mos Nicolae (Heiliger Nikolaus= Sf. Nicolae), dar de Craciun vine "Christkindl"= Copilul Cristos. Deci noi avem si un mos si un copil :D. Conform uzantelor de la noi din familie (si cred ca peste tot la nemti e asa), Christkindl aduce muuuult mai multe daruri :D :D :D decat mos Nicolae.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Si la noi,la unguri,de Craciun vin Ingerasii sa lase cadouri sub brad.
 
la noi ,se facea brad doar la scoala ,dadea C.A.P-ul un brad ,gateala si cadourile.
impreuna cu surorile mele pregatem un brad dintr-un pui de salcam , il gateau si in 25 puneam fiecare cadorile primite. :oops:
 

presco

Active Member
interval a spus:
Lumea se schimba, fata moshului (uite ca si eu sunt un fel de mosh). Uneori in bine, alteori in rau. Noi, cei mai in varsta, suntem tentati sa credem ca se schimba doar in rau, deoarece modificarile nu sunt pe placul nostru. Nu se stie cine are dreptate, poate noi, poate ei, poate nimeni, poate toti.

Oamenii judeca si apreciaza astfel de evenimente in primul rand emotional. Ce ne-a bucurat mult in copilarie ni se pare extraordinar si subconstientul ne face sa dorim ca aceste lucruri sa se mai repete. Dar dupa noi, au venit altii cu copilaria lor. Alte copilarii, cu alte bucurii, cum ziceam mai sus, lumea se schimba.

Stii care este bradul cel mai frumos din viata mea? Primul de care imi aduc aminte, vag, vag de tot. Era saracie, pe vremea aia, acu' mai bine de 60 de ani. Lumea n-avea bani, s-a dus tata saracu si a luat cateva crengute dintr-un brad care crestea in curtea unui frate. A venit acasa si le-a aranjat pe un lemn mai gros (o fi folosit sfoara, sarma, poate si cuie) si a pus in el nuci poleite de la nucul ce-l aveam in gradina si lumanari din cele cu care mergeau la biserica. Mama, care se pricepea un pic la croitorie, a mesterit un Mos Craciun (ca o papusa) drept jucarie. O mai fi facut ea si o pereche de pijamale, acolo, ca sa fie un cadou sub brad. Imi aduc aminte ca m-au sculat dimineata, mama ma tinea in brate iar tata aprindea lumanarile. Eu priveam si mintea mea de copil nu prea intelegea ce se petrece, vedeam - asta tin minte - doar niste lumini licarind.

Daca stai si te gandesti la rece, poti zice ca n-a fost nimic demn de tinut minte, ba poate chiar ca ar trebui sa ma rusinez un pic. Dar dragostea cu care ai mei au injgebat acel brad insirat pe un bat legat de un scaun cu spatar din bucatarie a fost adevaratul cadou de Craciun.
Nu sunt eu o fire prea sentimentala, dar cand am citit ce ai scris, aproape ca mi-au dat lacrimile.
 

Blitz

Active Member
Da, draga Interval, acesta este Craciunul, cel pe care l-ai trait tu!. Tot respectul pentru tine si familia ta :D

Restul este marketing- si pentru Biserici si pentru personalul de la sol al Bunului Dumnezeu- si nu cred ca imi fac vreun pacat cu observatia aceasta :wink:
 

ionascus

Active Member
Pentru noi anul acesta va fi un Craciun trist...fara tata care a murit de curand....
Vom merge la mama,vom fi cu ea de Sarbatori,dar nimeni si nimic nu va compensa vreodata absenta tatei
 

ionascus

Active Member
Multumesc...incercam sa sarbatorim asa cum faceam cu totii...am ornat casa noastra noua de care el era foarte mandru..incercam incet incet sa o convingem pe mama si mai punem cate un ornament la ferestre...Lui ii placeau...si incercam sa pastram traditia de familie....desi este pustiu fara El...
 

miki70

Active Member
ionascus a spus:
Pentru noi anul acesta va fi un Craciun trist...fara tata care a murit de curand....
Vom merge la mama,vom fi cu ea de Sarbatori,dar nimeni si nimic nu va compensa vreodata absenta tatei
Condoleante!! Dumnezeu sa-l odihneasca iar tu sa-ti gasesti linistea sufleteasca cat mai curand!

In ultimii 3 ani am avut un Craciun urat, acum 3 ani am pierdut o sarcina mult dorita, acum 2 ani mama era suspecta de cancer iar anul trecut am avut o problema care m-a tinut ca pe pioneze pana la sf lui ianuarie cand s-a sfarsit prost.
Amintiri cu Sarbatori fericite sunt din copilarie (pana la 14 ani) cand parintii ne pregateau bradul iar eu cu sora mea il asteptam pe Mos Gerila noaptea cu lumina stinsa. Atunci l-am vazut pe tata cum ne punea jucariile sub bradut si am aflat ca nu exista Mos Gerila :) . Nu ne puneau jucarii foarte multe, mai mult hainute, ce aveam nevoie, banane/portocale ceea ce erau o raritate pe vremea aceea. Tin minte ca odata ne-au luat la amandoua o singura papusa mare care zicea mama cu care nu prea aveam voie sa ne jucam , o are mama si acum pe Camelia. Cand aveam 14 ani a decedat tata (oct 1984, accident vascular cerebral) iar in vara anului urmator ne-a demolat Ceausescu. Mama o vaduva de 36 ani cu 2 fete de 14 resp 16 si fara casa nu prea ne mai ardea de sarbatori. Dupa Revolutie au urmat cativa ani de Sarbatori fericite dar amintirele cele mai frumoase sunt din copilarie.
Incepand cu anul acesta vreau numai Craciunuri fericite, ce a fost rau sa ramana in urma, DOAMNE AJUTA!
 
Sus