Craciun 2014

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Mai sunt doar vreo 2 saptamani si vine Craciunul! Voi ati inceput pregatirile de Craciun? Stiu ca multe fete deja au pregatit cateva decoratiuni foarte frumoase!

Eu recunosc, nu am decoratiuni facute de mine, in schimb am dat iama in magazine si am cumparat o multime de globulete. Abia astept sa incep sa impodobesc bradutul! Si bineinteles, nu numai eu, si Strumful este foarte nerabdator sa puna globulete in bradut. Probabil vor urma 2 idei de "design", care cu siguranta se vor bate cap in cap: aranjarea globurilor pe marimi si culori, versus indesarea betelei ghem intre ramuri si agatarea globuletelor la rand! :)

Voi cand incepeti sa impodobiti bradul? Cum v-ati gandit sa-l ornati?
Daca aveti poze cu aranjamentele voastre, abia asteptam sa le vedem! Ce ziceti? Haideti sa facem si cateva albume cu care sa ne mandrim pe Facebook si Pinterest! (Daca vreti, desigur! :) )

Intre timp, am adunat aici cateva idei originale de braduti de Craciun:
https://www.pinterest.com/caramell/christmas-trees-and-decorations/
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu l-am impodobit deja :rofl: Vorba vine, ca eu am un bradut artificial mititel, 50 cm, saptamana trecuta cand am fost la cluj am luat globulete noi, l-am facut cu globulete aurii si fundite rosii. Da' inca nu vi-l arat, ca l-am impodobit si l-am ascuns, pana ii vine vremea! ;-)
 
Ultima editare:

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Din motive ecologice am cumparat un brad artificial, putin cam bizar insa la infatisare. E negru :wondering: si unele ace au fibra optica si lumineaza. Ieri l-am instalat dar inca nu are ornamete pe el. Vreau sa las pisica sa se acomodeze cu el si dupa ce ii trece entuziasmul il decoram. Anul asta vreau sa folosesc mai multe decoratiuni albe si argintii.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
noi impodobim bradul in 24 ,e lege la noi :D
am undeva o coronita pe care de obicei il pun pe masa ,dar inca nu am avut timp sa-l caut :blush:desi dupa obicei ar trebui pus pe masa in prima duminica de advent ( alaltaieri deja a fost a doua duminica ) si in fiecare duminica se aprinde o lumanare ( are 4 ) ....trebuie sa caut azi sa vad pe unde e :rolleyes:
nu stiu de ce nu am feelingul ala ,ca in alti ani ,cred ca din cauza vremii :mm:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Noi nu vom astepta pana in ajun. Stiu ca aceasta este traditia, insa vreausa ma bucur cat mai mult de bradut, si ne gandim sa-l cumparam si sa-l impodobim chiar saptamana aceasta. Mai ales ca Alex il intreaba in fiecare zi pe Bogdan cand vine acasa, daca i-a adus si bradut :).

Noi avem un brad de plastic. L-am folosit cativa ani... dar adevarul e ca m-am cam plictisit sa-l vad an de an tot pe acela. Anul acesta vreau sa matur ace cazute =))
Ca decoratiuni, am ales alb, auriu si maro - mocca.

Din motive ecologice am cumparat un brad artificial, putin cam bizar insa la infatisare. E negru :wondering: si unele ace au fibra optica si lumineaza. Ieri l-am instalat dar inca nu are ornamete pe el. Vreau sa las pisica sa se acomodeze cu el si dupa ce ii trece entuziasmul il decoram. Anul asta vreau sa folosesc mai multe decoratiuni albe si argintii.
Abia astept sa-l vad! Deja mi-l imaginez, negru cu alb si argintiu! Va fi super!!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Bun, deci nimeni altcineva nu se mai pregateste de Craciun. Sau toata lumea asteapta Ajunul? Ei... ar fi bine sa va ganditi la cateva aranjamente, pentru ca vi se pregateste un Concurs de Craciun! :party:

Eu azi-noapte am impodobit bradutul... Si a durat cateva ore bune, nici nu ma gandeam ca imi va lua atat. Anul acesta m-am gandit sa incerc o tema degrade, alb-argintiu spre auriu-mocca. A iesit chiar dragut, e cel mai frumusel bradut pe are l-am impodobit pana acum.

 

laural

Well-Known Member
waw ce idee faina sa il faci in degrade...cred ca nici nu am mai vazut facut asa bradul ! Decoratiunile sunt dragute, finute iar bradul, asa bogat e superb !

Noi nu facem bradul decat in ajun:rofl:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc, Laura! :)
Eu abia de anul trecut am inceput sa cumpar decoratiuni pentru bradut. Desi din totdeauna mi-am dorit sa am un brad pe care sa il decorez cum vreau eu, adevarul e ca pana acum 2 ani, ori nu am facut brad, ori m-am folosit de ce am gasit prin casa, decoratiuni ramase de la soacra mea. Anul trecut, dupa ce ne-am mutat, m-am decis sa am un bradut dupa gustul si am inceput sa cumpar doar decoratiuni maro si aurii. Anul acesta am completat cu alb argintiu si luminitele Fairy, special pentru a realiza efectul degrade.
Bradutul inca nu e complet, vreau sa mai caut cateva panglici aurii (sau argintii) pentru nota de final.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
L-ai facut ombre!!! Super a iesit, si bradutul e foarte frumos (de unde l-ati luat?) si e cred cel mai frumos bradut decorat pe care l-am vazut eu!! Super, super, felicitari!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc, fetelor! :hug:
Iudit, te rog, pune si aici poze cu bradutul tau, este foarte, foarte frumos si vesel!

Da Mada! M-a inspirat bradutul ombre al lui David Bromstad si m-am gandit sa abordez varianta cu auriu-mocca. :)
Sunt incantata de ce a iesit, mai ales ca fiind un bradut natural, nu are acceaso bogatie si aranjare perfecta a crengilor precum unul artificial.

Bradutul l-am luat din Leroy (ca si anul trecut). Initial a avut 2.5m, varful atingea tavanul :rofl:.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Ingerasii din margelute sunt facuti de tine? Fluturii, nu mai spun, sunt superbi!
Acum am vazut mai bine decoratiunile. Stelutele ochioase sunt atat de amuzante! :rofl:
 

lelia

Well-Known Member
Sunt absolut minunati !!!
Bradutii astia superbi ,exprima starea voastra de spirit ,sunt impodobiti cu gust ,pasiune ,simt estetic ....dragoste ....
Iudit ,fluturasii ,stelutele ,caprioarele ,sunt decoratiunii confectionate de tine ? stiu ca esti talentata...
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Da,sunt facute de mine acele ornamente.Ma amuz acum,in urma cu 2-3 ani nu as fi vazut fluturi pe bradul meu...anul trecut mi s-a pus pata pe ei si acum imi plac de numa...cine stie ce o sa mai vreau la anul...
 

lelia

Well-Known Member
Pai vezi tu ce mai mesteresti ,pe langa ingerasi ,fluturasi ,conuri ,stelute si Mosi Craciuni ,poti sa adaugi si cateva vrabiute ,floricele ,frunzulite .....ca de la o varsta ne dorim doar primavara .....sunt frumoase ornamentele ! felicitari pentru rabdare si talent !
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Ce harnice sunteti, eu inca nu l-am impodobit pe al meu, doar l-am instalat si am lasat pisica sa se obisnuiasca cu el. Musai sa ma apuc si eu de treaba, poate chiar din seara asta. Gata, hai ca ma mobilizez!
 

Kati

Active Member
Caramell, arata foarte frumos bradul in degrade! Ai avut o idee buna.
Eu am scos deja ornamentele de pus pe usa, coronita si restul de vreo saptamana. Si am impodobit casa. Cu bradul inca astept, caci numai de saptamana aceasta incep sa le aduca la noi in piete. Si oricum, il voi impodobi doar cu o zi inainte, sau chiar pe 24. Bineinteles daca voi gasi unul pe placul meu si nu extrem de scump, altfel va fi bun si bradutul din plastic din cutie. De fapt, ar fi foarte bun si el, doar o chestie ma racaie: nu are miros :rolleyes:
Iudit, frumos si bradul tau! Steluta cu ochi e foarte haioasa!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pfoai de mine ce braduti frumosi si dichisiti aveti! :clap: De-mi pun piticul meu nesmnificativ pe langga ai vostri ma ia rau rusinea :rofl: Da' nu conteaza, eu tot o sa vi-l arat, la momentul opaortun ;-)
 
Sus