Covor de muschi

cornelia

Fondator
Membru staff
vali Trimis: Mie Sep 07, 2005 10:57 pm Titlul subiectului: Covor de muşchi

--------------------------------------------------------------------------------
Era să uit. Tocmai mă pregăteam să închid şi mi-am adus aminte că am promis cuiva (întradevăr, e ceva timp de-atunci) că voi prezenta imagini cu tanuki-ul, dar de această dată cu un covor de muşchi.


Shohin Trimis: Joi Sep 08, 2005 12:36 am Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
Nu stiu cum faci de ai "muschii" aia pe tine. Poate pur si simplu ai noroc. Poate nu... Ficusul promite.


sasha Trimis: Joi Sep 08, 2005 1:01 am Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
m-am simtit
ok recunosc imi place si mai mult acum

inrebare: se pot aduce "muschii" la o nuantza apropiata de cea a copacelului ? adica poate fi modificata cumva nuantza ?


Simina Trimis: Joi Sep 08, 2005 6:46 am Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
Vali, uitandu-ma la florile tale (nu vorbesc numai de bonsai), am remarcat vasutele in care le-ai pus, care nu sunt ghivecele clasice, (inguste si inalte) ci dimpotriva...vase scunde si latute.
E important sa fie asa, sau depinde totusi de floare?


vali Trimis: Joi Sep 08, 2005 9:37 am Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
Marius,
Pentru a avea muşchi, trag de fiare .
Apropos de fiare, astă-noapte, pentru câteva momente, am văzut-o pe Godzilla într-un avatar. E haioasă, să-ţi trăiască!
Nu, în privinţa muşchiului este un mic secret, ca să zic aşa, deşi este nevoie şi de un dram de noroc (ca în toate, dealtfel). Pune într-un vas cu pământ nişte muşchi (cules de pe unde-l găseşti), poate să fie şi uscat, nu contează, udă-l din belşug, acoperă vasul cu o folie transparentă şi urmăreşte ce se întâmplă. Dacă vrei firicele lungi şi fine, pune-l în soare direct; dacă vrei perniţe compacte, lasă-l undeva la lumină indirectă.

Sasha,
Mă bucur că-ţi place.
Ai întrebat
Citat:
se pot aduce "muschii" la o nuantza apropiata de cea a copacelului ?

Sincer, nu am înţeles ce vrei să spui...
Acelaşi tip de muşchi poate avea sensibile diferenţe de nuanţă, în funcţie de lumina pe care o primeşte. Dacă e vorba de acea gamă de la brun închis, trecând prin roşcat-cărămiziu şi verde, până la verde citron, este vorba de tipuri diferite de muşchi de pământ, pe care le poţi planta astfel încât să creezi un joc de culori.

Simina,
Nu are nici o importanţă, dacă vrei să laşi plantele să se dezvolte normal. Dacă ai observat, plantele mele sunt toate lemnoase. Eu le "chinui" în felul acesta pt. că vreau să le formez ca bonsai. Există azalee, gardenii şi ficuşi bonsai, o splendoare. Încerc să ajung şi eu acolo, de aceea şi vasele mai deosebite care ţi-au sărit în ochi.
Totuşi este şi o excepţie: pentru azalee chiar se recomandă vasele mai largi şi nu exagerat de adânci. Rădăcina azaleei se dezvoltă cu preponderenţă la suprafaţă. Pe măsură ce ramificaţiile coboară mor, luându-le locul altele în straturile superioare. Folosind un vas mai larg, dai posibilitatea plantei să-şi dezvolte o rădăcină mai viguroasă. Într-un ghiveci normal, aceasta ar fi forţată să coboare. Ai avea impresia că planta are o rădăcină mare, dar în realitate partea activă ar fi doar în treimea superioară a vasului.


Shohin Trimis: Joi Sep 08, 2005 11:18 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
Am oscilat intre a expune "fiara" sau poza cu fructele coapte ale micului meu arbust Pyracantha; dupa lungi framantari am ramas la cea din urma, care este mai pe subiect.
Revin la musculatura: cum procedezi dupa ce, sa spunem, ai reusit sa faci niste muschi "la celofan" si trebuie sa ii pui in ghiveciul bonsaiului? Vor rezista o data expusi la aer liber?


sasha Trimis: Vin Sep 09, 2005 4:46 am Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
sigur ca rezista daca solul este umed in permanenta...sau cel putin asa a fost in cazul meu...nu am incercat pe un copacel tip bonsai, ci pe alte plante...intre noi fie vorba in gradina bunicilor mei apare muschiul din senin si isi poarta de grija singur pana la adanci batraneti

daca tii ghiveciul la umbra si mentii si nivelul de umiditate corespunzator cresc muschii mai ceva ca bicepsii dupa trei luni de dopaj

vali, ma intrebam daca poti modifica nuantza...adica daca de ex eu am un anumit colorit la planta si vreau sa il fac sa se asorteze cu muschiul, pot schimba cumva nuantza muschiului ? se pare ca mi-ai raspuns....prin expunerea la soare de ex


vali Trimis: Vin Sep 09, 2005 10:50 am Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
Marius,
M-am referit la "un vas" în ideea unui experiment. Poţi face aceeaşi figură direct în vasul copăcelului, acoperindu-l apoi cu folie alimentară (se muleaza bine şi o poţi desface pentru a uda, de câte ori vrei). După apariţia muşchiului revenirea la mediul normal se face gradat, pe parcursul câtorva luni, desfăcând folia puţin câte puţin de la centru către exterior (întâi în jurul trunchiului, apoi către marginea vasului). Pulverizările la nivelul solului trebuie să fie abundente. Partea mai delicată e aceea că trebuie să găseşti un echilibru între necesarul bonsaiului şi cel al covorului de muşchi (dar se poate).

Sasha,
E-adevărat că pe-afară vezi muşchi crescut pe unde nici nu-ţi trece prin minte. Dar între "grădina bunicilor" şi apartamentele noastre este o mare diferenţă. De aceea, e un pic mai dificil nu atât să obţii muşchiul, cât să-l menţii.
Referitor la schimbarea nuanţei prin mutarea la soare sau la umbră, am specificat că provoacă o sensibilă modificare. Nu ştiu în ce măsură te-ar ajuta. Dacă vrei să asortezi, e mai bine să cauţi diferite tipuri de muşchi. Cel puţin, eu aşa aş face... câştigi timp şi ai o gamă mai largă din care s-alegi.


Anonymous Trimis: Lun Nov 07, 2005 3:25 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
Am primit un bosai acuma doua saptamani, ii merge bine deocamdata , dar am problema cu muschiul ... se cam ofileste, ce sa fac sa nu il pierd eu spun ca de udat il ud suficient frunzele nu se ofilesc insa muschiul
multumesc anticipat pentru raspunsuri


D3rutat Trimis: Lun Nov 07, 2005 5:05 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
asa cum a spus si ion, este important sa-i mentii o umiditate ridicata.Lucru ce poate fi foarte greu in apartamentele noastre. Nici eu nu am reusit sa cresc muschi...Insa, sa stii ca nici bonsaii pe care-i vezi, cu petice de muschi nu sunt asa mereu. De obicei, inaintea pozelor, se transplanteaza muschi din alta sursa, ca dupa fotografiere sa fie scosi de pe bonsai


Cereus Trimis: Lun Nov 07, 2005 11:25 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
Salutare,

Eu am un Podocarpus cumpărat prin poştă, care a venit cu muşchi foarte frumos în vas, acoperind un pic şi baza tulpinii, exact ca în poze. L-am pus în grădină şi văd că îi merge foarte bine. Nu ştiu cum va rezista la vară în soare. Trebuie să existe un "secret".

Cătălin


D3rutat Trimis: Lun Nov 07, 2005 11:40 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
nu prea are cum sa reziste Vara si mai ales in soare. De aceea, iti recomand si tie sa muti muschiul altundeva si sa-l cresti, astfel incat atunci cand iti moare cel de pe bonsai, sa-l inlocuiesti cu celalalt...Secretul ar fi sa tii bonsai-ul intr-un loc umbros (imposibil) si sa-l uzi mereu (iarasi imposibil)...


Anonymous Trimis: Mie Nov 09, 2005 1:32 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
D3rutat nu stiu cum sa mentin o umiditate foarte ridicata la muschi, oricata apa as pune dimineata pana seara este f uscat pamantul si binenteles si muschiul


D3rutat Trimis: Mie Nov 09, 2005 1:39 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
acest lucru este foarte dificil din doua motive:

1:muschiul ar fi trebui sa fie umbrit, deci implicit si bonsai-ul.
2:muschiul trebuie mentinut in permanenta umed, asta ar insemna ca pamantul copacelului sa fie la fel, lucru ce-i poate cauza putrezirea radacinilor.
3:ph-ul solului trebuie sa fie mai scazut, ori acest lucru este foarte greu de realizat deoarece apa de la noi este foarte dura..

Asadar, singura solutie este sa-ti cresti propriul muschi. Vei lua un pumn de muschi si il vei faramita, apoi il vei amesteca cu bere pana devine o pasta. Si vei aplica aceasta pasta pe un alt ghiveci plin cu pamant. Apoi il vei uda bine si ii vei pune deasupra o folie de impachetat (tipla) pentru a pastra umiditatea. In fiecare zi vei pulveriza muschiul cu apa. Acest vas trebuie tinut intr-un loc umbros...Cand o sa-ti creasca muschiul, il vei putea transplanta pe bucati pe bonsai-ul tau, in cazul in care iti va muri, vei avea de unde sa mai iei


Anonymous Trimis: Mie Nov 09, 2005 1:44 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
multumesccccccccccccccccc deci asa se face de astia au muschi frumosi .... in sfarsit m-am luminat si eu

pumn de muschi de unde sa iau ? si il faramirtez asa proaspat sau il usuc si apoi faramatat ???

da multe nelamuriri mai am nu?


D3rutat Trimis: Mie Nov 09, 2005 1:46 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
Da, defapt in pozele cu bonsaii aia din strainatate, plini de muschi, acesta este mutat pe bonsai DOAR pentru poza, urmand ca dupa sedinta foto sa fie scos.. Pumn de muschi, nu stiu, gasesti si tu prin parcuri, pe pietre, padure... Poti sa-l faramitezi cum vrei..Eu unul l-am faramitat proaspat.

Nu, stai linistit noi chiar ne plictiseam p-aicia ca nu era nimeni sa ne puna intrebari
 
Sus