Cosmos

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Am fost surprinsa sa descopar ca aceste flori nu au un topic dedicat.
Sunt plante anuale, se autoinsamanteaza, nu va obositi sa culegeti semintele, decat daca vreti sa selectionati o anumita varietate. De la an la an puteti avea surpriza sa gasiti culori diferite de cele pe care le-ati avut initial.
Sunt nepretentioase si foarte decorative. Si bineinteles, sunt printre plantele mele favorite, in caz ca nu era deja evident acest lucru :) :rofl:
Le place soarele si apa, nu sunt pretentioase in privinta solului. In caz ca sunt udate cu regularitate pot inflori din iunie pana in octombrie.

Cateva exemplare din gradina mea:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ce frumoasa e prima....Sa-ti traiasca.Cred :? ca in gradinile mari merg bine aceste plante.Intr-adevar sunt nepretentioase.Cele galbene stiu sigur ca se fac IMENSE daca le dai apa din belsug.
Si o curiozitate:nu prea suporta mutarile. :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc, Gabiuta. Daca doresti anumite culori, spune-mi si adun seminte. Caci altfel nu prea mai fac operatiunea asta, rasar singure primavara.
Suporta mutarile chiar si plantele adulte, cu conditia sa fie udate zilnic o perioada. Cu cele galbene nu am incercat, este primul an cand le am. Nu stiu daca se autoinsamanteaza si acestea, din seminte aruncate direct in gradina nu a iesit nimic, a trebuit sa fac rasaduri.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Oooooooooo.....daaaaaa.......se auto.Unde vrei si nu vrei :D
Nu vreau Carmen ,merci :hug: .Daca m-o apuca cumva pe la primavara arunc un plic ca stiu ca rasar usor.
Suporta mutarea ?Eu am incercat e adevarat numai cu cele galbene caci numai pe ele le am si majoritatea nu au vrut sa se prinda.Hmmm :gandit: ....poate udarea din belsug ulterioara mutarii sa fie o conditie,da.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Frumoase intr-adevar! Daca nu le uda doar cel de sus rezista sau nu prea??? Am in fata casei un teren mic pe care as pune cateva flori anul care vine dar nu prea are cine sa le ude acolo...
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Rezista bine si neudate, dar nu cresc inalte si perioada de inflorire e mai scurta, plantele usucandu-se mai repede daca nu au chiar deloc apa. Daca iti amintesti totusi sa le mai uzi din cand in cand, macar o data pe luuna, e ok. Ale mele au ajuns pe la 1.5-2m inaltime.
 

carla

Active Member
Am avut si eu cativa ani la rand niste soiuri inalte, se faceau imense si cadeau peste celelalte flori. Asa ca anul trecut am cumparat seminte de cosmos mai pitic (Gazebo Red, Gazebo White si Anemone Pink) si le-am plantat in straturi diferite ca sa nu se amestece intre ele. In primul an a fost ok, dar in al doilea am constatat ca s-au corcit complet, adica degeaba am adunat eu seminte pe soiuri ca la plantare au rasarit cum au vrut ele, amestecate si mult mai inalte ca anul trecut, cred ca s-au plimbat dragutele de albine in toate directiile prin gradina mea si mi-au stricat combinatiile :mrgreen:
Asa ca ma gandesc la anul sa renunt la ele, imi plac foarte mult dar sunt prea mari si invazive pentru o gradina mica.
Cum zice Caramell, se insamanteaza singure si suporta transplantarea, eu am transplantat si acum doua saptamani si s-au prins dar le-am udat de 2-3 ori pe zi. Cele galbene (cosmos sulphureus) se autoinsamanteaza si ele si deocamdata sunt singurele care nu s-au corcit
 

bradut

Well-Known Member
Carla, unde ai gasit soi pitic? Eu am numai din ala inalt. Am pus intr-un an, si acum imi iese unde nu te astepti. Imi place planta, dar as vrea soiul mai mic.
 
Sunt frumoase, Caramell./
Ale mele au cam 1 m pentru ca nu le-am mai udat ca in anii trecuti. Se faceau prea mari.
Am auzit ca exista cu flori ciocolatii. Are cineva?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Cea cu flori ciocolatii e foarte mica in comparatie cu varietatile obisnuite. E un hibrid, evident, daca-mi amintesc coresc varietatea naturala e pe cale de extinctie daca nu cumva a si disparut.
Florile sunt mici, nu-mi amintesc sa aiba miros de ciocolata. Am cumparat-o in ghiveci, n-a tinut prea mult.
Poze aici:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ceea ce scriu acum s-o luati ca o constatare strict despre udare caci nu fac altfel de referiri Doamne fereste dar........in cimitire am vazut aceste flori din belsug.
Si daca acolo cresc si se inmultesc singure fara sa le ude nimeni (cresc haotic pe unde apuca sa cada saminta) eu m-am gindit ca nu trebuie udate decit la gramada cu alte flori.Niciodata nu am crezut ca le trebuie regim special.
Si asa cum am presupus si a confirmat Carla...nu prea au ce cauta in gradinile mici. :gandit:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
E adevarat ca rezista fara apa. Dar daca are apa, pe aceeasi tija face continuu lastari pana toamna tarziu. Fara apa, tija se usuca mai repede.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am avut si eu acum citiva ani ca imi placea floarea insa nu am mai vrut-o ca imi acoperea multe alte plante,locul fiind micut.
Sigur am si poze cu ele in albumele vechi.
Oricum Carmen sa iti traiasca si sa te bucuri de ele. :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pe vremea cand mai traia bunica aveam in gradina cosmos, imi placea, florile parca sunt niste fluturi diafani, dar ce ma enerva la un moment dat e faptul ca devenind mari se aplecau in toate directiile...

Oricum, s-au pierdut, au disparut in perioada cat casa a fost nelocuita...
 

carla

Active Member
bradut a spus:
Carla, unde ai gasit soi pitic? Eu am numai din ala inalt. Am pus intr-un an, si acum imi iese unde nu te astepti. Imi place planta, dar as vrea soiul mai mic.
Le-am luat din Olanda, de la tabernal zaden. Daca vrei iti strang seminte de la ai mei, ca deja au inceput sa se faca si ti le trimit cu butasii
 

nick1971

Active Member
georgy03021993 a spus:
Sunt frumoase, Caramell./
Ale mele au cam 1 m pentru ca nu le-am mai udat ca in anii trecuti. Se faceau prea mari.
Am auzit ca exista cu flori ciocolatii. Are cineva?
am avut eu in 2010 si-mi pare rau ca n-am adunat seminte, am avut-o in ghiveci
 
Sus