Coronita in etape

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu neaparat de Pasti dar cu putina imaginatie se poate adapta.
Mai stiti coronita din scoarta de mestean de la Hornbach?
Am incercat sa-i imbunatatesc imaginea si am prezentat in etape ce am facut cu ea.
cum arata initial.
Desfacuta:

bucatile de scoarta scoase de pe sirma grosiera care sa o tina teapana.
citeva margele de lemn dar eu am folosit numai doua nuante de verde.
sirma (este mai moale dar alta nu am avut la indemina).As recomanda ceva mai gros si mai tare ca sa se poata modela dar in acelasi timp sa si stea fixe ornamentele pe ea.
Ceva cam de 1mm grosime.
asa arata bucatiele de scoarta fata-dos.Trebuie de asezat dos la dos pentru a aparea cu soarta in exterior .
unele s-au mai rupt cind le-am scos de pe sirma dar le pastrez pentru o viitoare ?????(ceva.......)......
se poate (sau NU) folosi intr-un final).
asa arata pentru cei carora nu le plac lucrurile prea incarcate.
asa arata cum imi place mie :D

se poate atirna un ou daca o vreti pentru Pasti sau se pot pune oua colorate in loc de bentitele de organza.Cum va duce imaginatia............


Este numai o incercare de a va arata cit combinatii se pot face cu niste simple "jucarioare".
Daca nu aveti scoarta si totusi vreti sa va distrati incercati cu bucatele de lemn ramase de la jocurile copiilor sau bucatele de carton mai tari pe care le puteti inveli in hirtie colorata.


Daca o sa am timp o sa va arat cum puteti face un "cuibar" pentru oaule vopsite pentru 4 aprilie. :D
 

alfa

Active Member
Super Gabiuta! Si eu m-am gandit la fel ca o vei desface :wink: Asa am facut si eu, dar mai departe nu mi-a venit nici o idee :roll:
 

mymo

Active Member
:tavalit: am trait s-o citesc si pe asta,auzi dom'le cica se muta la Sibiu,ha-ha ce-am ras.Acum sa trecem la lucruri serioase:aia mai incarcata imi place mai mult si astept cu sufletul la gura sa ne arati cum se face cosuletul :clap:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:( razi de mine??? :(
Si daca ma mut?Ei?Ce zici??? :evil:
Serios:sper ca zilele astea sa postez :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Hai sa va spun fara poze si mai mult ca sigur ca intelegeti caci nu e greu.
Se taie fisii lungi de carton.Se pot folosi coperti de reviste,calendare vechi,etc.Deci hirtie putin mai groasa.Sau carton colorat daca aveti la indemina si se poate jongla cu culorile :)
Fiecare fisie taiata si lata de cca.2 cm se da cu lipici si se ruleaza foarte strins asezindu-se una peste alta in cercuri concentrice.
Cind ajunge ca un cerc mai mare de cca.12 cm se apasa usor cu degetul in mijloc luind forma unui castron.
Atit in interior cit si la suprafata se poate orna cu orice fel de hirtie colorata.Se poate pune si un maner ca sa arate ca un cosulet.
De asemenea se pot pune inauntru fisii subtiri de hirtie creponata(verde neaparat :) ) ca sa arate ca un cuibar si iata o metoda de castron/cos/cuibar pentru ouale de Pasti........ :D

Linga el puteti pune o lumanare facuta dinr-o revista.La asta trebuie neaparat poze fiindca nu am cum explica plierea fiecarei pagini.Nu este greu de facut dar este distractiv :mrgreen:
Spor la cuibaro-cosulet :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Foooooarte interesant .....asa faceam cind eram mici (ca lucratura) pe paginile asa numitului "Oracol" :rofl: cu hirtie lucioasa.Nu stiu daca ati apucat asa ceva :oops:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Este o ocupatie foarte draguta.Iti maninca insa ceva timp sa stii.
Se pare ca a revenit moda fiindca am citit pe un forum de specialitate ca deja se ocupa multa lume cu asa ceva.

Sa nu vi se para ciudat ca zic mereu ca eu am facut sau eu am incercat.Eu am dublul virstei voastre (in general cei care scriu pe aici) si este normal sa fi trecu prin toate aceste etape de descoperire a unui nou mod de a te distra bricolind.
Exact ca voi,dornica de a face lucruri traznite (nu a spune :rofl: :rofl: :rofl: desi spuneam ) am fost si eu cind eram de virsta voastra.
Asa ca............sa nu credeti ca este lauda ci pur si simplu mi-a placut arta bricolatului si a manualitatii in general si as zice ca mi-a dat Dzeu si putin talent.
Pe vremea aceea nu era netul dar erau reviste straine(costau al naibii de scump :x ) pe care le imprumutam unii altora pina se toceau paginile si de acolo ne inspiram cu fel de fel de idei.
Rasfoindu-le pina la epuizare si trecind an peste an am reusit sa mi se formeze si ochiul pentru aceste lucruri.
 

sorina

Active Member
mare dreptate ai Gabiuto , mi-ai adus aminte ca nici eu nu-s prea tinerica si am " cochetat " de-a lungul anilor cu multe chestii din astea care acum au denumiri pompoase ( in fond si la urma urmei principiu este simplu : ideea .....sau sursa de inspiratie ,curaj , indrazneala si perseverenta . Apoi daca stai bine la capitolul imaginate si timp .....n-ai decit sa te apuci de treaba sa vezi ce iese :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: )
Intotdeauna am avut ceva de invatat din asa ceva si mi-a deschis alte orizonturi :wink: :wink: :wink:
 
Sus