Corn

Roxana Peled

Active Member
Foarte frumosi ai vostri. Am cautat la ea dar n-am gasit :( , poate nu ma pricep eu dar nu parea sa mai aiba nici un tip de corn la arbusti.
 

bebe Iris

Active Member
Scrie-i mesaj si ea iti va raspunde. Poti sa te intelegi cu ea, sa-i spui ce doresti si ea iti aduce.
 

Dan coacaz

New Member
Roxana Peled a spus:
Ma bucur ca am gasit topicul asta, chiar ma intrebam daca exista :D

Doua mari dorinte am legate de corn.
Prima este Cornus Florida. E unul dintre cei mai minunati arbusti decorativi cu flori si am inteles ca si fructele sunt comestibile. Am vazut de vanzare o singura data acum mai multi ani in Gradina Icoanei dar pretul era fooooooarte mare ... in jur de 500 lei parca... si pomisorul era destul de mare nu zic...
Tare mi-ar placea sa mai gasesc prin primavara asa ceva ... poate cu un pret mai uman ...

A doua dorinta e legata de cornul salbatic de padure romaneasca. Are cineva corn salbatic, din acela cu fructe delicioase? A mutat cineva asa ceva din padure? S-a prins, merge plantat, face fructe? :visator: Adooooor coarnele coapte bine, inchise la culoare si dulci!!!
Acum am transplantat 100 de bucăți iar la anul vă pot spune rezultatul.
 
Buna. Pot tunde cornul acum sau trebuie sa astept pana la primavara? Am primit 3 bucati si sunt chele jos si sus au frunzulite.
Si inca o intrebare, aveti idee cat creste Cornus Alba Sibirica Variegata? Pe net am gasit mai multe inaltimi, de la 1.5 m pana la 3 m...nu stiu pe care sa o iau de buna...
 
Sus