Corn

elianna

Well-Known Member
Am un cornus winter flame. l-am plantat in toamna si acum are ceva ramurele dar cam haotice. Sa-l las sa creasca asa pana in primavara sau as putea sa-l "formez" putin acum?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu stiu ca primavara se tund, lasa-l sa se dezvolte acu si la primavara poti sa-l tai, chiar si mai scurt, ca daca e taiat mai scurt lastareste mai bogat :D
 

elianna

Well-Known Member
Merci Claude. Stiam ca se tund cam o treime din lastari pentru ca numai cei tineri sunt rosii iarna, dar nu stiam cand sa-l tund iar in primavara n-aveam ce tunde ca avea doar vreo 3 bete. Acum o sa arate ciufulit tare pana ii va veni randul la tuns.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
ai si tu rabdare cu el, ca e mic si ciufulit si la primavara ii faci o freza pe cinste si sa vezi ce frumos va deveni! :D
 

elianna

Well-Known Member
Rabdare am ca n-am incotro si astept anul viitor sa-l fac flacau fain. Am avut noroc cu plantele in iarna asta grea. In afara catorva photinia care s-au dus definitiv :( , la celelalte au dat lastari din radacini si au crescut chiar mai mult decat in anul precedent.
 

Roxana Peled

Active Member
Ma bucur ca am gasit topicul asta, chiar ma intrebam daca exista :D

Doua mari dorinte am legate de corn.
Prima este Cornus Florida. E unul dintre cei mai minunati arbusti decorativi cu flori si am inteles ca si fructele sunt comestibile. Am vazut de vanzare o singura data acum mai multi ani in Gradina Icoanei dar pretul era fooooooarte mare ... in jur de 500 lei parca... si pomisorul era destul de mare nu zic...
Tare mi-ar placea sa mai gasesc prin primavara asa ceva ... poate cu un pret mai uman ...

A doua dorinta e legata de cornul salbatic de padure romaneasca. Are cineva corn salbatic, din acela cu fructe delicioase? A mutat cineva asa ceva din padure? S-a prins, merge plantat, face fructe? :visator: Adooooor coarnele coapte bine, inchise la culoare si dulci!!!
 

Dan coacaz

New Member
Re:

happy a spus:
In primavara asta m-am procopsit cu un cornus kousa de 1,5m de la cineva de pe alt forum.De mult imi doream si am avut si alte promisiuni dar e bine ca s-a prins si la anul sper la flori si fructe :wink:
A fructificat?
 

belisima

Well-Known Member
am comandat un cornus kousa chinesis,mai are cineva,puteti sa imi daticeva detalii despre preferintele lor in materie de asezare ,frezare etc.
 

carla

Active Member
Am eu unul de vreo trei ani, care e plantat la soare si o duce foarte bine (dar e adevarat ca la mine nu sunt verile din sud)
http://macarina.sunphoto.ro/Arbori_si_a ... 3/89820066
Din cate stiu le place la soare sau semiumbra
Cu frezatul insa mai bine te abtii, ca ii strici tot farmecul. E un copac care oricum creste extrem de incet asa ca n-o sa te incurce prea mult cu ramurile lui
 

belisima

Well-Known Member
:hug: vazandu-l in albumul tau m-am hotarat sa iau acest soi.
la tine a facut si fructe?am citit casunt comestibile
 

carla

Active Member
In realitate e mai frumos decat in pozele mele, mai ales ca toate pozele pana in iulie le-am facut cu obiectivul murdar (eu crezand ca s-a stricat aparatul :oops: noroc ca a venit un prieten in vizita si m-a luminat de ce nu scoate bine pozele aparatul meu :rofl: )

Fructe a facut si anul asta si anul trecut, dar nu stiu de ce au cazut inainte sa se coaca, cand erau inca verzi, asa ca n-am apucat sa gust din ele :(
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Carla, la tine solul e acid? Sau i-ai pus pamant de conifere? ca eu am citit ca vor sol mai acid. Am si eu unul micut chinensis, spre rusinea mea nu i-am facut nici o poza macar acum, inainte de a pierde frunzele, ca avea un colorit tare frumos :roll:
Eu l-am tinut tot sezonul in ghiveci, abia in septembrie l-am pus in gradina
 

carla

Active Member
Nu cred ca e acid pentru ca hortensiile raman roz, nu se fac albastre
Am citit si eu ca ar prefera solul mai acid dar nu m-am complicat ... oricum in cativa ani ajungeau radacinile la solul obisnuit din gradina mea si poate se şoca definitiv cand vedea cum l-am pacalit :mrgreen:
In primul an i-am mai pus ingrasamant special pentru acidofile, dar anul asta l-am neglijat total si vad ca s-a acomodat destul de bine
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:rofl: Sa stii ca hortensiile nu sunt un indiciu suficient, nu e destul sa aiba sol acid ca sa fie florile albastre, mai e la mijloc si concentratia de aluminiu parca, sau sulfat de aluminiu din sol ;-)
 

carla

Active Member
Da??? Atunci nu stiu ce fel de sol am, ca nu i-am facut niciodata testul de aciditate
Posibil sa fie usor acid, dar nu prea tare
 

Roxana Peled

Active Member
Mai fetelor, de unde tot achizitionati voi nebuniile astea de corn? :gandit:
Tare mi-as dori si eu unul dar nu stiu de unde sa-mi iau fara sa coste o avere. Mai am un singur loc pentru o planta mare in toata gradina mea, un loc minunat, la soare, in care nu se potriveste un trandafir sau o clematita. De mult imi doresc un astfel de corn, tare bine s-ar potrivi acolo.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Al meu l-am luat toamna trecuta de la dianadia de pe sunphoto, cornus kousa chinensis, vezi, poate are si acum
 
Sus