Corn

cornelia

Fondator
Membru staff
Am reusit sa identific un arbust tare simpatic, la care m-am holbat un an intreg: Cornus controversa "Variegata". Are frunze alungite bordate cu alb sau crem, persistente pana tarziu toamna, ba chiar si iarna daca nu este extrem de frig. Suporta vant, curenti si nu face figuri la umiditate. Nea primarul nostru l-a gasit potrivit pentru plantare intr-un rond aflat fix in intersectia din Piata Sudului. Nu reusesc nicicum sa-i fac poze ... pentru ca mereu trec masini pe acolo. Daca il gasiti prin magazine, zic ca merita osteneala de a-l avea in gradina.
 

riana

Active Member
eu am si e tare frumos. vara e decorativ prin frunze iar iarna prin tulpinile lui care se fac rosii. are o crestere destul de rapida
 

happy

Well-Known Member
La Gradina Botanica am gasit cornus florida ,plina de coarne.Am luat si eu cateva poate prind ceva la primavara! :D

Ce gradina frumoasa,eu am stat in Regie 5 ani si nu m-am dus la doi pasi sa o vizitez.In studentie studiam fiarele,acum studiez plantele care mi-au placut de mic copil :dans:
 

presco

Active Member
riana a spus:
eu am si e tare frumos. vara e decorativ prin frunze iar iarna prin tulpinile lui care se fac rosii. are o crestere destul de rapida
Riana, este ceva ce nu ai tu? :rofl: La tine e gradina botanica!
 

happy

Well-Known Member
Nicoleta tare frumos mai este ,seamana cu wegelia variegata :D .De unde l-ai cumparat si cu cat,eu caut de ceva vreme si nu am gasit decat la Pepiniera.eu ,care nu livreza online si este la 30 km de Giurgiu spre Bucuresti.Pana s-o hotari Victoria sa se duca pana acolo,are 5 km de la ea :evil: :(
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
si eu in clan.Mi-a placut mult .Am avut simplu si nu mi s-a parut atit de frumos ca asta.
 

alfa

Active Member
Acela simplu e cel care il am eu de la tine? :rofl: Daca da, te anunt ca o duce tare bine la munte :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Da,da stiu .Multumesc Riana .M-am uitat special pe net si am vazut curti cu el dupa citiva ani si stiu unde merge pus . :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
La primavara la "Depozitul de plante" de unde am luat eu anul trecut.... :D
Dati cu cioc-ciocul daca nu gasiti intre timp.
 

angela draganoiu

Active Member
se face o pasta din coarne o bunatate. e dulce acrisoara. dar se face si "cornata" care e foarteee buuna :)
eu am din cel salbatic dar nu mi s-a parut ca s-a inrosit tulpina in iarna asta. am sa-l mai cercetez.
 

lili

Member
Acel corn despre care vorbiti nu este cornus controversa varigata sau aureomarginata. Aici, din ce-am vazut , este vorba de cornus alba sibirica variegata.....acesta are tulpini rosii in perioada de repaus. Controversa se mai numeste si copacul tort...pentru ca dezvolta etaje.
 
Sus