Corn - Cornus mas

Ioana

Member
Mnina, imi ploua in gura cand ma gandesc la coarne...
La noi (Focsani) insa cresc numai in padure copaceii. Stii de unde as putea cumpara?
 

aleynad

Active Member
Moderator
e un arbust nepretentios :D
la mine au aparut in gradina :) si cum ne-am apucat de curatat si defrisat partea salbatica dinspre un gard comun, sotul meu era sa-i linseze pe toti, daca nu-i observam eu :rofl:


oricum eu am oprit vreo 2 mari, pentru mine, pentru florile frumoase si pentru cornata :) unul are 1 m si celalalt 1.5 m
restul puiilor i-am dat, dar tot am mai vazut cativa intr-un colt in gradina, nu stiu de unde apar :?
daca vreti ma anuntati pe pm :D



si ce e interesant la acesti arbusti, in special cand sunt tineri au coaja rosiatica, foarte decorativa :D
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Aura a spus:
...va plac coarnele?sunt frucrtelele unui arbust numit Cornus mas . Mie imi plac,le-am descoperit in ultimii ani si ador gustul lor dulce -acrisor.Cele de aici nu sunt prea coapte.

http://libellule.sunphoto.ro/coarne/19910793

...ieri am cules coarne dintr-un parc...nu va spun parcul ...ca nu vreau concurenta :) ( in doua parcuri din Bucuresti am vazut acesti arbusti..in Cismigiu si acolo nu indraznesc...si intr-un parc mai putin cunoscut...)
...am cules cateva fructicele, initial cu gandul...pt a planta sambureii...apoi dupa ce m-am documentat putin pe net ...am descoperit si cateva retete de compoturi, dulceturi , siropuri si uite asa mi s-a pus pata ca trebuie neaparat sa am o asa plantuta....sa am propria recolta:D
...deocamdata, vreau doar sa plantez sambureii...o iesi ceva? a mai incercat cineva?si daca incerc si cu o crenguta pusa in pamant sub pet?
sfaturi, pareri, critici..astept.
Multumesc.
Aura
danero2004 a spus:
urmaresc si eu subiectul caci si mie imi plac mult ...am sa iau un corn si eu de pe unde oi gasi
victoria a spus:
Off,ce de coarne mai mancam cand eram copil.Mergeam in padure la bunici si mancam pana ne durea burta,si mai luam si acasa,ca sa faca bunica lichior cu ele.
Pacat ca nu mai reusesc sa ajung pe acolo ca as fi luat pentru toata lumea cate unul,cu radacina cu tot,ca era plina padurea. :(
danero2004 a spus:
si tu acuma :rofl: :rofl: daca vrei cu adevarat poti :oops: :)
happy a spus:
Aura mai bine dai o fuga pana laGhimpati la 30 km de Bucuresti si cumperi puieti cu 1.09 euro la 0,5m inaltime :D Nu vand online ca luam si eu! :( Tot acolo la pepiniera.eu mai au sorbus aria,sorbus aucuparia,lagerstroemia indica,etc.
Chiar Victoria ,nu este aproape de tine Ghimpati?
Aura a spus:
Buna seara,
Happy,as da eu fuga..dar cu ce?? masinuta n-am ...bicicloanta ...n-am...gradina nu am....of, of, of....da' ce-oi avea eu? :?
nu stiu unde este Ghimpati...si cum sa ajung pe acolo.... :wink:
...dar pot sa va spun ca si in parcul de unde mai adun eu coarne...sunt puisori de acest pom...numai ca eu nu indraznesc.... :wink: si nu sunt asa fortoasa...sa-i trag din pamant :) pacat ca nu locuieste Dan prin Bucarest...sigur ar fi gasit el o solutie....la urma urmei...niste pomi uitati in parc...un fleac, asa-i? :)
zilele trecute am facut compot din coarne....o bunatate! chiar merita sa ai un asa pomisor... :D
Aura
victoria a spus:
hehe,pai sunt la 3 km de Ghimpati.Astia au si site?
victoria a spus:
am gasit.acu ma documentez :)
Aura a spus:
m-am uitat si eu pe site-ul acestei localtati...dar presupun ca Happy vorbea de un furnizor de acolo...
poate gasesti tu ceva , Victoria :D
Aura
danero2004 a spus:
happy a spus:
Ai gasit ceva Victoria,eu am gasit vreo 5 pozitii dar astept sa vad ce zici tu,poate ma ajuti sa cumpar si eu! :rugaciune:
Danero uite si link
http://www.pepiniera.eu/material_sadito ... 0&nr_pg=93
Aura a spus:
ce-ati gasit? unde? cum? cat? 8)
Aura
Aura a spus:
gata, am gasit si eu
http://www.pepiniera.eu/material_sadito ... gazin=send
m-ati pus serios pe ganduri...parca nu-i asa departe de Bucuresti...
Aura
happy a spus:
Ar fi mai bine sa o lasi pe Victoria sa vada ce are acolo!Sa nu fi treaba cu pomul laudat si ne trezim ca ce este pe site nu au pe stoc. :idea: Desi eu cred ca francezii in general sunt seriosi! :D
Aura a spus:
ee, stai linistit...nu m-am dus sa vad eu care -i treaba... :wink: eventual , pt inceput ,as da un telefon...dar nu-i graba... :wink: ...sa vina toamna, sa le cada frunzulitele...apoi, cum va spuneam, eu am plantat deja sambureii...si acum astept sa se intample minunea.. :D
daca ar fi sa cumpar, pt tata la tara as lua doi pomisori.Dar pt mine, nu...ca nu am unde sa-i plantez.
Aura
victoria a spus:
happy a spus:
Il rogi sa treaca.... :rofl: .vezi ca am pus coletul astazi! :wink:
 

cristinaf

Well-Known Member
Buna! Am o nelamurire legata de un corn plantat de peste 30 ani in gradina, inca de bunica mea. Infloreste abundent primavara (acum e galben de floare), dar nu face niciun fruct. Are nevoie de polenizatori? Oare daca as planta alaturi inca unul, l-ar ajuta sa fructifice?
 
Sus