corcodus rosu

angela draganoiu

Active Member
n-am gasit un topic unde s-a discutat despre acest copcel. mie personal imi plac corcodusii "verzi" sau "rosii". primavara imbalsameaza aerul cu parfumul florilor lor. fructele sint bune si ele si apoi devin decorativi prin frunzis.
mi s-a oferit un corcodus rosu si nu stiu daca mai pot sa-l plantez acum, zona este Cimpina. m-am uitat pe prognoza si am vazut ca saptamana viitoare temperaturile sint inca peste zero, deci pamantul este cald.
voi ce parere aveti ? sa-l iau ?
 

victoria222

Active Member
Poti sa plantezi pomi si arbusti pe tot parcursul iernii atata timp cat pamantul nu este inghetat. Eu am doi corcodusi mari, cadou de la natura :p, dar nu sunt asa incantata de ei. Fac o gramada de pui primavara si multa mizerie vara. Fructele sunt gustoase dar au avut, si anul asta, viermi. Nu prea am avt ce alege din ele. Vecina mea face tuica din fructe. Cu toate astea sunt foarte decorativi si eu zic ca merita sa ai unul in gradina. Primavara arata superb cand infloresc, iar vara sunt impodobiti de fructe rosii si apetisante. Sunt o sursa buna de hrana pentru insecte si pasari, si din fructele verzi se poate face un compot delicios si racoritor de vara care in Moldova se numeste "Chiselita"
 

angela draganoiu

Active Member
multumesc frumos fetelor. m-am hotarat : il iau ca mi-l doresc de mult.
da Victoria sint atit de frumosi primavara cand infloresc si moris atit de frumos incat trec peste faptul ca fructele fac mizerie pe jos.
ce ii trebuie ? soare plin sau mai umbrit ? unde am planificat locul lui ar fi mai la umbritza. va avea soare citeva ore bune pe zi. de altfel cred ca nu e prea mofturos, nu ?
 

mymo

Active Member
Angela,eu am unul galben in fata geamului,la bloc.Are foarte putin soare dimineata,dar face fructe.
 
Sus