Coral Dawn

mihai63

Member
Sa inteleg ca poate imbraca o pergola? :rofl: Mai si miroase de obicei?Oricum interesant......ceva detalii ne poti da?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Da,poate imbraca o pergola si pergolele imbracate cu trandafiri sunt deosebite.De mirosit.........nu prea.Dar de frumos este !!!
Am scris mereu despre el fiindca este preferatul meu :D .
 

adrianam

Well-Known Member
Imi place foarte mult cum arata floarea- seamana cu cele ale trandafirilor englezesti.
Insa din pozele facute, pare cam golasa pergola.
Sa inteleg ca nu se imbraca prea bine in frunze?
Florile sunt cam rare cumva?
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
foarte frumoasa culoarea.
initial am citit Corel Draw si ramasesem in ceata. dar m-am limpezit la minte...ah, ce face din om calculatorul asta :aoleu:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu Adriana nici vorba.Pozele sunt facute tirziu in octombrie cind mai era ramas cite un trandafir inflorit pe ici pe colo.Tocmai am scris ca am taiat drastic fiindca erau mult prea inghesuiti si nu mai puteam sa ii ordonez asa cum doresc eu. :D
 

cornelia

Fondator
Membru staff
De azi am si eu 2 in gradina din fata blocului. Sper sa se prinda pentru ca nu mi se pare ca arata prea bine. Au radacini si mugurasi, dar parca varful crengutelor e un pic uscat. Poate se redreseaza.
 

ghia_don

Active Member
anasstasia a spus:
Plantat in toamna anului 2009, s-a dezvoltat greu anul trecut.A crescut putin si nu am vazut nici o floare de la el. Anul acesta a compensat prin florile minunate pe care le-am surprins si in poze. Parfumul este intens, iar floarea are o forma deosebita. Frunzele sint lucioase.
Sint multumita de el.

http://anasstasia.sunphoto.ro/New_dawn
gabrielais a spus:
este superb!!!
am si eu o nelamurire..New dawn este acelasi lucru cu Coral Dawn? :roll:
la al meu pe eticheta scria New dar vad ca seamana florile de la al meu cu al tau... :wink:
adrianam a spus:
Nu sunt acelasi trandafir!
New Dawn este roz pal.
gabrielais a spus:
multumesc Adriana...ma gandeam eu...dar am zis sa fiu sigura... :wink:
 

Elektra

Member
Gabiuta a spus:
Nu Adriana nici vorba.Pozele sunt facute tirziu in octombrie cind mai era ramas cite un trandafir inflorit pe ici pe colo.Tocmai am scris ca am taiat drastic fiindca erau mult prea inghesuiti si nu mai puteam sa ii ordonez asa cum doresc eu. :D
Si uite ca au trecut 2 ani :) , ce parere ti-ai format pana acum despre acest trandafir? Ma refer la rezistenta la frig, remontanta, rapiditatea cresterii, rezistenta la boli, etc. Mersi!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Este cel mai GROZAV trandafir pe care l-am avut vreodata; din toate punctele de vedere.Inflorescenta abundenta,aproape ca niciodata nu se opreste din inflorit ,crestere rapida chiar daca acum datorita noilor conditii (gard inalt :x) nu are suficient soare iar in privinta bolilor abia anul asta l-a palit o patare neagra dar asta din vina mea.Insa l-am tratat constant ca pe toti de altfel si vad ca isi revine.Si acum are flori daca vrei sa stii.......Pot face miine o poza desi e saracutul cam chel acum.
In concluzie cine doreste un trandafir de nota 20 il recomand cu mult aplomb.Voi pune la inmultit pentru ca vreau sa imi imbrac un gard cu el :)
Nu ma pricep eu prea bine la descrieri de roze dar si dispunerea petalelor este deosebita.Se vede bine in poza.Este o frumusete,ce mai......... :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Gabiuto, la ce inaltime a ajuns in astia 2 ani? Ma bucur sa aud ca e grozav, ca am un butas care pare sa fi facut radacini si tare l-as caza pe un spalier sub geamul de la bucatarie. intre 2 chiftele mai miros un trandafir :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu il am de vreo 4 sau chiar 5 .Din primul an a crescut mult si a inflorit abundent.Acum are sigur 3 m.
 

Elektra

Member
Gabiuta a spus:
Este cel mai GROZAV trandafir pe care l-am avut vreodata; din toate punctele de vedere.Inflorescenta abundenta,aproape ca niciodata nu se opreste din inflorit ,crestere rapida chiar daca acum datorita noilor conditii (gard inalt :x) nu are suficient soare iar in privinta bolilor abia anul asta l-a palit o patare neagra dar asta din vina mea.Insa l-am tratat constant ca pe toti de altfel si vad ca isi revine.Si acum are flori daca vrei sa stii.......Pot face miine o poza desi e saracutul cam chel acum.
In concluzie cine doreste un trandafir de nota 20 il recomand cu mult aplomb.Voi pune la inmultit pentru ca vreau sa imi imbrac un gard cu el :)
Nu ma pricep eu prea bine la descrieri de roze dar si dispunerea petalelor este deosebita.Se vede bine in poza.Este o frumusete,ce mai......... :D
Ce ma bucur, ce vesti super mi-ai dat, l-am plantat si eu de o saptamana, am stat ceva in cumpana caci a insemnat inca un roz in gradina :) dar era laudat si de alti posesori si mirosul se pare ca este deosebit. Mersi mult de info! :rose:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Chestia cu mirosul sa stii ca e cam relativa....
Miroase ce-i drept,frumos, dar nu asa puternic si nicidecum ca sa trasneasca ca toapa care se da cu parfum sa stie toata lumea pe linga care trece :evil:
Scuze........ :twisted:
Oricum sa iti traiasca si sa te bucuri de el ca ai facut o alegere grozava!
 

bradut

Well-Known Member
L-am plantat si eu, acum vreo saptamana, insa pisicile au inceput sa-i roada ramurile, asa ca nu stiu zau ce mai ramane pana in primavara. :rofl:

In alta ordine de idei, mai am o problema: a inceput sa plesneasca mugurii din cauza temperaturilor ridicate. Astazi am facut un musuroi, fiindca am auzit ca vine... iarna :) . Dar parca vad ca peste ceva timp iar se incalzeste, si uite-asa se cam streseaza trandafirul. E rau ca astia de la Molnar au scos trandafirii la vanzare, atat de repede.

(Ca o paranteza: are cineva trandafirul Rixi, urcator, de la Molnar? As vrea sa stiu mai multe detalii, fiindca mi s-a lipit de mana cand l-am luat pe Coral Dawn.)
 

Elektra

Member
bradut a spus:
L-am plantat si eu, acum vreo saptamana, insa pisicile au inceput sa-i roada ramurile, asa ca nu stiu zau ce mai ramane pana in primavara. :rofl:

In alta ordine de idei, mai am o problema: a inceput sa plesneasca mugurii din cauza temperaturilor ridicate. Astazi am facut un musuroi, fiindca am auzit ca vine... iarna :) . Dar parca vad ca peste ceva timp iar se incalzeste, si uite-asa se cam streseaza trandafirul. E rau ca astia de la Molnar au scos trandafirii la vanzare, atat de repede.

(Ca o paranteza: are cineva trandafirul Rixi, urcator, de la Molnar? As vrea sa stiu mai multe detalii, fiindca mi s-a lipit de mana cand l-am luat pe Coral Dawn.)
Eu am caci il suspectez ca-i vestitul Madame isaac pereire :) , molnarul are madama de ceva vreme si-l vinde tot cu denumiri aiurea, pe site acum e Sachsengruss, orisicum chiar daca nu-i madama e fain ca am batut netul inainte sa-l cumpar, e cu frunzis mat si floare batuta foarte frumos mirositoare, un roz-movuliu. Rixi ca trandafir nu exista, probabil n-au dreptul sa-l vanda de asta baga denumiri inexacte.
 

bradut

Well-Known Member
Elektra, am vazut si eu pe ambalaj ca ar fi movuliu, insa as vrea sa te intreb daca ti-a si inflorit asa. Si eu il caut pe Madame Isaac Pereire, insa am auzit ca ar fi Sachsengruss de la Molnar (dar nu l-am gasit), si nu Rixi.
 

Elektra

Member
bradut a spus:
Elektra, am vazut si eu pe ambalaj ca ar fi movuliu, insa as vrea sa te intreb daca ti-a si inflorit asa. Si eu il caut pe Madame Isaac Pereire, insa am auzit ca ar fi Sachsengruss de la Molnar (dar nu l-am gasit), si nu Rixi.
Asa-i, dar cand am cumparat Rixi din dedeman angajata de la departamentul gradina mi-a spus ca-i un urcator mov, asa i s-a transmis de catre firma producatoare, dupa cum spuneam l-am plantat in toamna asta dar cum a fost cald a inceput sa cresca iar frunzisul este mat. Pe mine culoarea, frunzisul mat si fotografiile gasite pe net ale urcatorului 'Rixi' ma fac sa ma gandesc la madama :D ,care a fost vanduta in Ro cativa ani sub denumirea de Sachsengruss, acum daca am dreptate sau nu vedem la vara :) Daca are cineva drum pe la Molnar poate intreaba si ne scapa de mister.
 

bradut

Well-Known Member
Am inteles. Sper sa-mi treaca cu bine iarna, ca sunt chiar curioasa ce iese.

Apropo de Coral Dawn, tocmai am mai luat 2 bucati. Din 3 cati am acum, sper sa reziste macar unul, mai ales ca cei pe care i-am cumparat astazi, nu sunt intrati in vegetatie. Curios lucru ca cele doua rafturi de trandafiri Molnar, de la Dedeman, s-au cam golit. Am trecut si pe la Metro, dar nici urma de trandafiri. In plus, au micsorat raionul cu plante la jumatate. Nu stiu daca au primit la Real.
 
Sus