Coral Dawn

claude

Well-Known Member
Moderator
Elektra, ma indoiesc ca cei de la Molnar o sa recunoasca manareala cu Madama :twisted: In cel mai bun caz o s-o scalde, ca eu au cumparat altoiul ca fiind Sachsengruss, etc.

Eu la furnizorii astia la care se comanda as cere garantie, orice furnizor serios ofera garantie la plantele pe care le vinde. :wink:
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
normal ca nu o sa recunoasca ,ca vand un anume trandafir sub alta denumire ,soar nu sunt proti degeaba :mrgreen:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Da' oare chiar is batuti in cap, de ce draku nu-l vand sub numele lui ca ma indoiesc ca Madama mai e acoperita de licenta, dupa aproape 150 de ani de cand a fost creat :evil:
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
cine stie de ce vand sub alta denumire ? pe mine ma enerveaza ca ne iau de prosti ! probabil sunt multi oameni pe care nu-i intereseaza denumirea ,dar pe mine da si vreau sa stiu ce cumpar ,m-am saturat sa cumpar ceva si defapt sa fie altceva :x
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Problema e ca nimeni nu spune nimic...toata lumea ia teapa si merge mai departe si-atunci sigur ca ne iau de prosti
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mai daca iese cevasilea la iveala referitor la vreo roza cum sa ma supar eu pe voi??? :hug:
De cind cu atitea comenzi am inceput si eu sa ma preocup de chestia cu denumirile,sa mai citesc despre ei (chiar daca nu retin :evil: ) insa chiar e important macar in ceea ce opriveste inaltime,latime,petale si culoare de frunze :oops:
Coral Dawn e fain :rofl: ca sa reluam numele topicului :)
 

bradut

Well-Known Member
E fain, e fain! Dar tocmai am citit ca e ca un magnet pentru patarea neagra. Nu stiu ce sa zic, acum depinde si de zona in care este cultivat. Dar, daca are o asemenea sensibilitate, la mine cu siguranta va suferi: ziua este cald, iar noptile sunt reci si umede. Gabiuta, stii vreun leac beton pentru treaba asta?
 

carla

Active Member
Si la mine e o zona umeda si predispusa la patare neagra, dar Coral Dawn merge chiar foarte bine si se imbolnaveste putin, cateva frunze patate spre sfarsitul verii, nimic grav. Am alti trandafiri care sunt mult mai bolnaviciosi, Rhapsody in Blue, Louise Odier şi Pariser Charme sunt in top 3 la patare neagra. :(
Ce am observat din propria experienta, e ca si intr-o zona predispusa la patare neagra conteaza foarte mult unde e plantat trandafirul. Am avut 2 trandafiri, Kimono si Samba, care cand erau in umbra partiala a gardului se patau ingrozitor, cum i-am mutat in centrul terenului, la soare, n-au mai avut nici o problema. La fel si Coral Dawn, la mine e plantat la soare si o duce excelent
 

bradut

Well-Known Member
Ar fi grozav sa-i placa si la mine. Si la mine e pus la soare. In ceea ce priveste patarea neagra, ma feresc sa achizitionez trandafiri cu asemenea sensibilitate. Am cativa, cumparati dupa ureche, si tare nu-mi place cand ii vad in pielea goala. Eu nu stropesc gradina cu absolut nimic. Folosesc doar un spray, din cand in cand, cand apar purici verzi (dar si atunci as prefera, mai degraba, sa-si faca treaba buburuzele). Pe ambalaj scrie ca e multifunctional, dar din ceea ce am vazut, n-are niciun efect la patare.
 

gabrielais

Active Member
si la mine Coral este rezistent..nu s-a imbolnavit de patare desi prin vecinatatea lui au fost destui afectati...eu l-am plantat langa un gard de beton si s-a dezvoltat foarte greu...3 ani a ramas la o inaltime de cca 0.5 m de am zis ca asta nu-i catarator...dar anul acesta a recuperat si s-a facut de 1,5 m plus ca a fost plin plin de flori... :D
 

nicol

Member
Unde ati gasit Coral Dawn? Se pare ca multa lume il are, desi eu nu l-am vazut niciodata pe piata romaneasca.Il vazusem si-l comandasem la Lottum, dar nu-l mai au!
 

Rose

Active Member
Am luat si eu un Coral "Daw" de la firma ungureasca, Hegedus, la punguta. Peste ceva vreme va zic ce-a iesit!!! :wink:
 

nicol

Member
NicoletaDaniela a spus:
Am luat si eu un Coral "Daw" de la firma ungureasca, Hegedus, la punguta. Peste ceva vreme va zic ce-a iesit!!! :wink:
DE la Hegedus am luat eu anul trecut un Coral Daw. E un maaaaaare ou kinder!
 
Sus