Copilire la vinete si ardei?! Cum?!

veretregn

Active Member
Dacã la roșii mã pricep de minune, habar nu am ce trebuie sã fac atunci când vine vorba de vinete și ardei.

Cum se copilesc vinetele, dar ardeii?
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
eu una nu copilesc ardeii si vinetele ,dar ..asta nu inseamna ca nu ar trebuii :? adica nu stiu cum ar trebuii copiliti :oops:
 

maresmarian

Member
copilire ? nu stiu daca se practica. la rosii ...
ciupirea florilor/varfurilor eventual, dar desi stiu ca se practica si stiu ce ar trebui sa fac, nu am practicat niciodata.mi se pare o tara cam barbar :).
 

anknic

Active Member
intrucat anul asta am cateva fire de vinete am intrebat si eu un prieten inginer horticol si mi-a spus ca in zona de sud a R.nu se copilesc vinetele, se carnesc doar cu 2-3 sapt inainte de caderea primei brume (ca sa nu mai creasca planta, sa isi coaca fructele doar)

la ardei iuti eu n-am copilit niciodata.
 

victoria

Active Member
Eu copilesc doar vinetele,ardeii nu.Le las doar 3-4 lastari,in rest ii rup,pentru ca in felul asta sa faca fructele mai mari.La vinetele albe nu fac asta,ele facand mai putine flori
 

ghia_don

Active Member
N-am copilit niciodata vinetele sau ardeii..nici n-am stiut ca se face operatiunea asta pina n-am aflat de la voi..
Si cred ca-mi ajunge cit copilesc la rosii :rofl:
 

bunicutz32

Member
Re: Copilire la vinete ºi ardei?! Cum?!

Ardeii de orice fel nu trebuie copiliti dar la vinete e bine de inlaturat cea mai mare parte a copililor, mai ales la soiurile viguroase, care au tendinta sa faca multi copili. Eu las la vinete 3-4(5) tulpini si 1(2) copili la baza fiecareia. De carnit nu le carnesc.
 
Sus