Copacii se usucă

Simi

New Member
Salutare! Cine mă poate ajuta și pe mine cu un sfat in privința acestui copac? Anul trecut a rodit multe fructe iar anul asta nu a ridicat nimic și se și usucă. Ce as putea sa fac? Va rog daca mă puteți ajuta cu un sfat sau ceva! Mulțumesc.
 

crysty

Active Member
Buna ziua,nu am experienta la pomii fructiferi in camp, ar putea fi molinioza ( desfaceti/taiati o crenguta pe mijloc si daca maduva este maro atunci este molinioza) , ar putea de la soarece de camp care sa fi ros radacinile (daca frunzele s-au ofilit de verzi si nu s-au ingalbenit treptat) , ar putea fi focul bacterian (daca crengutele au devenit negre la varf mai intai) ,ar putea fi o alta cauza cum ar fi atac de insecta (paduchi,acarieni,etc) ,nici macar nu ati specificat ce fel de pom fructifer este...
Ati facut vreun tratament preventiv sau tratamentele de rigoare in anii trecuti inclusiv cel din faza de repaus vegetativ cu ulei horticol (pachet de tratament) ?
Exista o emisiune pe AgroTV ,se cheama Ce vor plantele care este in direct la ora 22 (sau in reluare de la ora 1 sau 2 noaptea) si sunati (nu stiu numarul de telefon) sau mai bine le trimiteti un email cu pozele dumneavoastra atasate, urmariti emisiunea si la sfarsitul emisiunii dansii vor raspunde la emailuri.
Daca intrebati si ce tratament trebuie facut de la anul sau din iarna probabil nu o sa aveti timp sa scrieti ce va spun ei, atunci folositi un telefon mobil si filmati televizorul cand va raspund dansii.
E mai bine sa trimiteti email cu poze decat sa incercati sa sunati. Adresa de email este cevorplantele@agro-tv.ro , o vedeti si in clipul de mai jos.
Uitati o inregistrare de la emisiune :
Urmariti mai des emisiunea si veti afla raspunsuri in special pentru pomicultura si veti afla si ce tratamente trebuiesc facute la pomi in special pentru ce fel de pom aveti, probabil prun sau ce este.
O sa-mi spuneti/o sa va ganditi ca ce trebuie tratamente cand la vecini pomii le merg bine si rodesc ani la rand, dar eu o sa va raspund ca uite ca nu stii cand o boala loveste pomul si il pierzi si daca nu investesti in tratamente nu vei avea productie mare si sanatoasa.
Nu de alta dar pomul pana sa inceapa rodeasca cateva fructe trec vreo 3 ani si daca il pierdeti trebuie sa o luati de la capat sa cumparati altul si sa asteptati iar vreo 3 ani pana scoate primul fruct.
Vad ca mai aveti pomi fructiferi prin gradina, cu ocazia asta invatati si faceti tratamente la toti.
O sa-mi spuneti ca preferati ca fructele sa fie BIO dar eu o sa va spun ca daca respectati remanenta substantelor chimice (un insecticid sistemic ar putea persista in pom pentru 25 de zile deci nu stropiti daca urmeaza sa culegeti in urmatoarele 25 zile dar de obicei nu mai sunt tratamente de facut cand fructele intra in parga, mai degraba la legume sunt probleme chiar si cand legumele intra in parga adica inra in faza de coacere).
Acum chiar daca nu mai sunt tratamente de facut la pomi, totusi daca pomul are o boala el trebuie tratat ca sa poata sa intre in iarna cat de cat sanatos. S-ar putea ca pomul sa nu mai poata fi salvat ,dar nu se stie, e bine sa trimiteti un email cu poze si cu detalii in descrierea intrebarii cum ar fi daca ati facut vreun tratament , daca a legat sau nu fructe anul asta, daca fructele au cazut de verzi si zbarcite, daca frunzele s-au ofilit de verzi in masa sau s-au ingalbenit treptat, daca ati sectionat o crenguta si era maro sau nu la maduva, daca crengile erau sau nu negre la varf, etc ca sa stie ca sa va recomande la sigur .
Nu stiu sa va dau un raspuns concret si la subiect care sa va ajute dar incercati sa trimitei un email la emisiune.
 
Ultima editare:
Sus